Meillä on rengaskaivo, josta pitäisi nostaa vettä hevostallin tarpeisiin. Tähän asti vettä on vaihtelevalla menestyksellä imetty vesiautomaatilla. Ongelmia on ollut erityisesti imun kanssa. Ilmeisesti imuputkeen pääsee ilmaa tai sitä ei saada kunnolla pois. Matkaa kaivolta automaatille on n. 48m. Mikä olisi ongelmaan ratkaisu? Kannattaisiko rengaskaivoon laittaa upotettava painevesiautomaatti (esim GARDENA Comfort 6000/5)? Voiko kyseisen laitteen yhdistää niin, että uppopumppu pumppaisi vettä vesiautomaatille?
painevesiautomaatti
7
501
Vastaukset
- Anonyymi
Ei tule toimimaan. Gardena Comfort 6000/5 on liian pienitehoinen kyseiseen tarkoitukseen. T
- Anonyymi
Imuputki on liian pitkä. Voiko lähemmäs kaivoa tehdä kopin vesiautomaatille.
Imupuolella tulevat luonnonlait vastaan, eli imuvastus on saatava pienemmäksi. - Anonyymi
Koppi ei automaatin tehoa lisää. Havainnollistan asiaa: jos autosi on tallissa, eihän autosi tehot siitä lisäänny. Sama asia pumppukopin kanssa. Turha investointi.
- Anonyymi
Kyllä se koppi auttaa asiaa, jos sen saa lähelle kaivoa, ja imuputken siten lyhyeksi. Havainnollistuksesi on huono. Auto kyllä voi olla taivasalla sateessa ja pakkasessa, mutta vesiautomaatin kanssa on eri juttu.
Pituus vaikuttaa, varsinkin pumpun imupuolella. Toki painepuolellakin. Tuossa lähellä on vesiosuuskunnan paineenkorotusasema. Siinä annetaan pumpuilla lisää vauhtia vedelle. Ei siis riitä, että iso pumppu tuuppaa vettä kilometrien päässä. Putken virtausvastukseen vauhti hiljalleen hyytyy.
- Anonyymi
Kiitokset vastauksista ja vinkeistä! Olisiko teillä suositella jotain todella pätevää vesiautomaattiasiantuntijaa PK-sudulta, joka pääsisi paikanpäälle pistämään järjestelmän kuntoon?
- Anonyymi
Ei ole.
- Anonyymi
Jos toimivan systeemin haluat, niin uppopumppu kaivoon ja painesäiliö, painekytkin ym. lämpimään tilaan. Kaapeli tietysti painekytkimen ja pumpun välille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e3238459Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne1056667Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä1783840- 863629
- 1663034
Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee432959- 472937
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista412809Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san222486Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea
Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.1962084