Asiakkaan oikeudet?

Anonyymi

Hei,
lensin juuri kapakasta ulos sen vuoksi, että olin ostamassa 0,0% Heinekeniä ja myyjä ehti avata pullon ennen kuin kertoi hinnaksi 4,5 €. Sanoin, että olen muutamia kertoja aikaisemmin käynyt tässä - viimeksi viime viikolla ja hinta on ollut 3,5 €. Kerroin, että siksi juuri tänne tulin, että muutoinhan minun kanttaisi olla Hyppy hour -tarjousolut. Noh, tästä omistaja kimpaantui, koska suostunut maksamaan "jo avattua pulloa" vaan olisin halunnut sitten ottaa sen edullisen Happy hour - oluen. Sanoi, että no sä tuut sitten joskus tämän juomaan myöhemmin, mutta nyt et ainekaan. Kysyin, että no voinko saada tämän hanaoluen, johon vastaus hyvin selkeä - "meillä ei noin vaan pulloja availla ja oot jo avannut eli mee nyt juomaan niitä halpoja oluitas muualle". Selvä..

Olisiko minun tässä vaiheessa ollut velvollisuus maksaa minulle aiemmin ok-hintainen olut, jota on minulle tähän hintaan myyty ihan vaan siksi, että pullo avattiin jo? Haluan vaan tietää mielipiteen, kun hinta yhtäkkiä pomppasi eurolla jne. ja lensin pihalle :)

1

89

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "avattu pakkaus on ostopäätös" hokema pitäisi antaa sinulle tarpeeksi vinkkiä tähän. Eli tilasit oluen kysymättä hintaa tms. Se on ostopäätös ja sinä teit virheen yrittämällä perua sitä jälkikäteen. Ei millään pahalla mutta kuullostat juuri sellaiselta nipottaja hyypiöltä jolle on ihan oikea ratkaisu lentää pihalle pilaamasta muiden iltaa.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      86
      1468
    2. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      10
      1370
    3. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      74
      1135
    4. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      110
      1059
    5. Katsotko mieluiten

      Kaivatussasi mitä?
      Ikävä
      62
      1027
    6. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      67
      898
    7. Anne Kukkohovi ei myykkään pikkuhousujaan

      Kyseessä oli vain markkinointitempaus. Anne höynäytti hienosti kaikkia ja Onlyfans-tilinsä tilaajamäärä lähti jyrkkään n
      Maailman menoa
      251
      857
    8. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      63
      835
    9. Pidätkö kaivatustasi

      Minkä vuoksi erityisesti? Mikä hänessä vetoaa?
      Ikävä
      31
      768
    10. Onko ikävä

      Yhtään?
      Ikävä
      46
      696
    Aihe