Naapurin tontin maat valuvat pihaan

Anonyymi

Naapuri on laittanut rinteeseen niin paljon maata, että tänä keväänä sateiden myötä maat ovat sortuneet aitaan vasten ja nyt jo pihalle. Tontin raja on ”siirtynyt” jo metrin minun nurmikon päälle. Asianomaisen mielestä on normaalia että rinne vähän sortuu. Miten kannattaisi edetä asiassa?

6

363

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aloituksen tekeminen tänne Suomelle kannattaa aina

    • Anonyymi

      Ennenkuin teet mitään tämmöistä niin varmista mikä pihakorko on sun ja naapurin rakennusluvassa. Ellei pihakorosta ole mitään mainintaa, sen oletataan olevan nk alkuperäinen eli rakentamattoman ja kaivamattoman tontin korossa. Ja kannattaa nyt selvittää ihan aluksi kumman pihakorko (omasi vai naapurin) on se rakennusluvan mukainen tai rakennuslupamerkintöjen puuttuessa luonnonmukainen.

      Jos sitten naapuri on mennyt poikkeamaan pihakorosta luvatta niin ensimmäisenä suosittelen valokuvaamaan vahinkopaikan useammasta eri suunnasta ja käyttämään muutaman ulkopuolisen henkilön paikanpäällä jotta sulla on tarvittaessa tarjota silminnäkijälausuntoja. Sitten vain ilmoittamaan naapurille ettet muistaaksesi ole sopinut jätemaiden varastoinnista tontillasi eikä aitaakaan ollut tarkoitus purkaa joten jätemaat sopisi siirtää pois, naapurin omalla kustannuksella tietenkin.

      • Anonyymi

        Niin, unohdin mainita, että naapurin tontti nousee n 5 metriä kahden metrin matkalla, eli rinne on todella jyrkkä.


    • Anonyymi

      Noin isolla korkeuserolla jompi kumpi teistä on poikennut luonnonkorosta oikein kunnolla, näin ainakin ellei kyseessä ole kalliojyrkänne. Teoriassa on mahdollista että poikkeaminen on tapahtunut ihan luvan kanssa (rakennusluvassa korkomerkinnät tontista, ei pelkästään talonkoroista) mutta todennäköisemmin näin ei ole. Kyllä tuosta tulee jommalle kummalle eteen muurin rakentaminen ja nyt on vain kyse siitä kumpi tuon muurin joutuu ottamaan pihalleen ja kustantamaan.

    • Anonyymi

      Kerrotko aloittaja mihin päädyittä tässä asiassa.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      308
      11172
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      30
      3180
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      78
      3033
    4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      95
      2741
    5. 89
      2601
    6. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      154
      2321
    7. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      271
      2212
    8. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1471
    9. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1435
    10. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      135
      1350
    Aihe