Sisäänajettu kone, aluksi pienkonebensaa, sitten 98:ia.
Tulppa nokeentui sisäänajon aikana ja aiheutti ilmeisesti käynnistymättömyys-ongelman. Putsasin ja homma toimi taas.
Kylmäkäynnistys on kuitenkin edelleen ongelmana. Jos tekee ohjeen mukaan eli kaasu start-asentoon ja ryyppy auki, niin ei vaan aina lähde. Välillä kun lähtee, niin saattaa käydä kituuttaen ryyppykin päällä. Jos pukkaa ryypyn pois, niin sammuu. Ei auta ilman ryyppyä vetelyt ja sitten uutta yritystä ryypyllä. Tulppa ei mielestäni kastu, mutta nokeentuu helposti.
Sain käynnistymään muutaman kerran niin, että avasin kaasua ilman ryyppyä ja silloin hörähti. Lämpimänä lähtee hyvin käyntiin kaasun restart-asennossa. Kun käy, niin toimii hyvin.
Onkohan seos liian rikas (nokeentuminen)? Voikohan sitä säätää miten tässä aparaatissa? Tulpan uusin joka tapauksessa ja katson mitä sanoo.
Uusi Mercury 3.5 hv 4-t - käynnistysongelmia
7
3846
Vastaukset 7
- Anonyymi
Kokemusta 4hv 4t mergurysta (uudesta) ja samat ongelmat, eli saa repiä kesäkuumalla tai kylmällä kelillä hikihatussa ja kun saa käyntiin, niin pitää ajaa reilulla kaasulla että pysyy käynnissä. Joku sanoi, että pitää viedä eka huoltoon, että laittavat säädöt kohdalleen, mutta sitä ennen kone vaihtui toiseen.
- Anonyymi
Oma käyttökokemukseni tuontyyppisistä koneista on, että harvoin niitä saa kylmänä helpolla käyntiin kaasun start asennossa, Käytän yleensä reilua kaasua, jopa täyttä ja ryyppy täysillä. Kun käynnistyy, niin ryyppy pois tai niukasi heti, ja kierrokset alas joko nopeasti tai hitaasti käyttökokemuksen ja ympäristön lämpötilan mukaan - kylmällä säällä tarvitaan usein muutaman minuutin lämmittelyä reiluilla kierroksilla tai ryypyllä jotta koneet pysyy käynnissä.
Minulla on ollut 4-tahti i Mercuryja 5 hp ja 20 hp, jälkimmäisessä, käsikäynnisteisessä, oli käynnistyksessä kierrosten rajoitus start alueelle, mutta rajoituksen sai ohitettua kytkimellä. Käytännössä ohitusta tuli käytettyä aina kylmänä käynnistettäessä.
Uskon että valtaosa perämoottoreiden käyttäjistä asuvat lämpimämmisssä maissa, joissa käynnistys saattaa toimia valmistajan ohjeiden mukaan paremmin. - Anonyymi
Tää mercury 3,5 heppanen ollut kyllä todella epäluotettava moottori. Välillä lähtee käyntiin välillä ei. Nyt puolivuotta ostosta ja toisen kerran jo huollossa.
- Anonyymi
Katoppa Torista kakstahtinen nii ei tarvi säätää ja ihmetellä.
- Anonyymi00007
Tämä kommentti oli täysin asiaton eikä kuulu tänne.
Kannattaisi kommentoijan hieman harkita kommenttejaan!
- Anonyymi
Kaasari tyhjenee bensasta. Pitäisi olla primeri pumppu näissä. Hommaa ulkoinen tankki ja pässinkives puristeltavaksesi niin jo kohta irtoaa laaki.
- Anonyymi00006
Minulla ongelmana se, että 3,5 Mercury ei ota kierroksia. Käynnistyy kyllä, mutta ei kestä kierroksia. Ollut kaasarin puhdistuksessa huollossa, nyt koko kone huollossa, ei parannusta tilanteeseen. Huolto ehdotti uuden kaasarin hankintaa.
Näin epävarmaa konetta ei pitäisi edes päästää myyntiin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei211341Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää1331241- 641230
- 1081215
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.671049- 109999
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.94957Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev182923- 84847
- 43824
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66791Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50686- 43656
- 58653
- 70636
- 98628
Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15087618Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r123592- 52564
Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?
Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi306555