Sisäänajettu kone, aluksi pienkonebensaa, sitten 98:ia.
Tulppa nokeentui sisäänajon aikana ja aiheutti ilmeisesti käynnistymättömyys-ongelman. Putsasin ja homma toimi taas.
Kylmäkäynnistys on kuitenkin edelleen ongelmana. Jos tekee ohjeen mukaan eli kaasu start-asentoon ja ryyppy auki, niin ei vaan aina lähde. Välillä kun lähtee, niin saattaa käydä kituuttaen ryyppykin päällä. Jos pukkaa ryypyn pois, niin sammuu. Ei auta ilman ryyppyä vetelyt ja sitten uutta yritystä ryypyllä. Tulppa ei mielestäni kastu, mutta nokeentuu helposti.
Sain käynnistymään muutaman kerran niin, että avasin kaasua ilman ryyppyä ja silloin hörähti. Lämpimänä lähtee hyvin käyntiin kaasun restart-asennossa. Kun käy, niin toimii hyvin.
Onkohan seos liian rikas (nokeentuminen)? Voikohan sitä säätää miten tässä aparaatissa? Tulpan uusin joka tapauksessa ja katson mitä sanoo.
Uusi Mercury 3.5 hv 4-t - käynnistysongelmia
5
3552
Vastaukset
- Anonyymi
Kokemusta 4hv 4t mergurysta (uudesta) ja samat ongelmat, eli saa repiä kesäkuumalla tai kylmällä kelillä hikihatussa ja kun saa käyntiin, niin pitää ajaa reilulla kaasulla että pysyy käynnissä. Joku sanoi, että pitää viedä eka huoltoon, että laittavat säädöt kohdalleen, mutta sitä ennen kone vaihtui toiseen.
- Anonyymi
Oma käyttökokemukseni tuontyyppisistä koneista on, että harvoin niitä saa kylmänä helpolla käyntiin kaasun start asennossa, Käytän yleensä reilua kaasua, jopa täyttä ja ryyppy täysillä. Kun käynnistyy, niin ryyppy pois tai niukasi heti, ja kierrokset alas joko nopeasti tai hitaasti käyttökokemuksen ja ympäristön lämpötilan mukaan - kylmällä säällä tarvitaan usein muutaman minuutin lämmittelyä reiluilla kierroksilla tai ryypyllä jotta koneet pysyy käynnissä.
Minulla on ollut 4-tahti i Mercuryja 5 hp ja 20 hp, jälkimmäisessä, käsikäynnisteisessä, oli käynnistyksessä kierrosten rajoitus start alueelle, mutta rajoituksen sai ohitettua kytkimellä. Käytännössä ohitusta tuli käytettyä aina kylmänä käynnistettäessä.
Uskon että valtaosa perämoottoreiden käyttäjistä asuvat lämpimämmisssä maissa, joissa käynnistys saattaa toimia valmistajan ohjeiden mukaan paremmin. - Anonyymi
Tää mercury 3,5 heppanen ollut kyllä todella epäluotettava moottori. Välillä lähtee käyntiin välillä ei. Nyt puolivuotta ostosta ja toisen kerran jo huollossa.
- Anonyymi
Katoppa Torista kakstahtinen nii ei tarvi säätää ja ihmetellä.
- Anonyymi
Kaasari tyhjenee bensasta. Pitäisi olla primeri pumppu näissä. Hommaa ulkoinen tankki ja pässinkives puristeltavaksesi niin jo kohta irtoaa laaki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11576Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras951501Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221051Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva200948- 123842
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2797Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29760Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks42751- 7724
- 60693