siis kyllä tämä on aivan uskomatonta vatulointia. eikö olisi jo aika laittaa porukka vaihtoon ja kunnon lasku nykyiselle yrittäjälle. eikö tässä ole ollut minkäänlaista aikataulua. kuka tälläisen urakan on antanut hänelle myös kenkää. ei muuta kuin firma vaihtoon ja syyskuuhun mennessä oltava valmis koko hoito.
keskuskaturemontti
Anonyymi
2321474
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 19 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 232
Vanhimmat
Totta. En ole ikinä nähnyt tuon mittaista tie-/katutyötä, jota tehtäisiin yli vuoden ajan. Toisekseen en käsitä, miten on mahdollista, että kaupungin pääkatu pidetään vuoden suurin piirtein kynnöspeltona. Hirvittää ajaa autolla, puhettakaan kävelemisestä. Joku sanoo, älä mene Keskuskadulle, vaan joidenkin on pakko mennä, jopa lähes joka päivä. Ei luulisi suuria kustantavan, jos karhulla vetäisi pinnan sileäksi aina kun alkaa hiljaisellakin ajovauhdilla hampaat kolista suussa.
Älä ihmettele kun rakennetaan Jämsän komiita! Pari kyläkoulua sujetaan" säästöt" saadaan sieltä? KYLLÄ JÄMSÄN ÄIJÄ TIETÄÄ!
Kannattaa ostaa joku muu auto kuin toyota. Uudenkarheita jaappanin ihmeitä, eikä kulje hiekalla 8 kilometriäkään tunnissa. Jos sillä paskalla ei "uskalla" ajaa pientä kuoppaa olevalla tiellä, niin kannattaa jättää auto kotiin ja luovuttaa ajokortti pois.
Taidat olla just samaa ammattitaidotonta porukkaa joka keskuskatua oon rakentannu ei taida paljon nopeuttaa valmistumista vaikka toytaa haukutkin myönnä pois et itelläs ja koko porukalla ei oo homma hallussa sama juttu jämsän päättäjillä samallaisia tissiposkia koko porukka he he
Eldorado venäläinen tukikohta kahvila missä se nyt onkin mutta on.
Eldorado kahvila venäläinen
Ja siihenkö pistetään markkinat pystyy. Kuivalla kelillä pölisee ja sateella lillua... juu taitaa jäädä väliin monelta niin myyjältä kuin ostajilta.
Jämsän kunta päättäjät lapion varteen ja sen jälkeen monoo persiille.tuomoinen puuhasteluhan ei muutoin ole mitenkään mahdollista.takalistot vaan paisuu kokouspalkioita nostellessa, kun konsulttien tekemien tutkimsuten mukaisia mielipiteitä kokoustetaan ja höpistellään. ihan on, kuin neukkulan touhut aikoinaan, eteenpäin ei mennä kun ei kyetä kehittyyn. monoo vaan niin jo alkaa kassavajekin helpottaan.
Älkäähän nyt,siittä tulee upea ja tänne rupeaa muuttamaan satoja perheitä kun meillä on noin upea keskuskatu, toista ei ole missään eikä tule
Ei taida olla suomalaisista perheistä kyse.
Venäjän kielisiä tyrmäystippaa tulee.
Ei ole, vaan uusia asukkaita ja basaari meininki saapuu rikastuttaan vielä monen kuntalaisen eloa ja arkea ja varmaan kultuuri rikastuukin siinämäärin, että kanttikset ymmärtää pysyä uuden järjestyksen mukaan siellä alimmalla orrella.
Alkaa eläinten UHRAAMINEN
Tolle porukalle olis tarvinnu antaa kenkää heti, tää porukka ei saa ikänä vamiiks tuota katua. Samanlaista leikkimistä joka paikassa.
Taitaa urakoitsia haukannut vähän liikaa. Lahden toisel puolella on tekijöitä ... jos uskaltaa käydä? : Wink
Sieltähän ne on.
Joko Jämsän keskustan katukuvasta on purettu vanhat ja rähjäiset rakennukset?
Ei pureta, eikä ole tarkoituskaan, nuo röttelet nosti arvoonsa, saadessaan uuden kunnallis verkoston liittymän. ja moni ihmetteleee, miksei jämsä ole käyttänyt lunastus oikeuttaan, aikoja sitten ja rakentanut liike/asuin kiinteistöjä.
Sen sijaan jatkuvat leikkaamiset ja suhumuroinnit riitelyineen ja konsultti palkkioineen ovat edes auttaneet jämsän nopeaa näivettymistä, tähän ei pure muu, kuin koko porukan vaihto ja selkee suunnitelmallisuus.johon nykyiset eivät ole kykeneviä. toimintansa on sen toteen näyttänyt.
Voipi olla, että ensi vuonna jämsän keskustaa marssii Pride porukka.
Pridet on monista eri uskonnoista kyllä Suomessa nykyään marssii myös budhat hakaristi rinnassa oranssi vaate päällä joga ja maditaatio. Thaibordellit siirtää rahaa nauhana Thaimaahan. Vertaa valuutta euro thai Bath. Valuutan takia.
Jäätelö kioskin edessä yksi jäpä kontusilaan kiviä asetteli...tolla menolla menee vuosia kun Valmistuu..
Sit lumenauraajat tupaa kivet rantapuistoon..onnea jämsä..
Mitä te taas valitatte? Infrahommista jotain tietävänä voin sanoa, että hyvä siitä tulee. Kysykää työpaikkaa, jos noin kovasti ahdistaa.
miksi tuollainen parinsadanmetrin rakentaminen kestää näin kauan.
Juuri tuota kysymystä kuntapäättelijät pelkää. on selvää, ettei kaikki ole kuten olla pitää, nois urakois saati muutenkaan. jo( t )ku( t) lihoo ilman eestä ja tukevasti sittenkin..
Siellä on rakennus siivoojan työtä.
Venäjän kieliset huijaa tietysti palkoissa työajoissa.Ettei vaan sotilaita osaatteko kysyä passia sotilailla on kaksi kaksipää kotkan kuva viinin punainen ja sotilaspassi vähän eri värinen.
Milloin tämä kynnöspelto projekti on valmis ja kuka siitä vastaa?
Tuleehan keskuskadulle varmasti Moskeija?
Yhtäkään mohamettia ei ollut Jeesuksen aikana. Hyvää pääsiäistä ✝️ Jeesus nousi kuolleista. Ei enää ikinä kuole.
Miksi citymarketin puoleinen osa tehtiin ensin ja sitten vasta keskustan alue, eikö olisi järkevämpää ollut ensin tehdä keskustan alue valmiiksi syksyn ja kevään aikana. Nyt on kun on paras kesäaika niin keskusta on tukossa.
Kuka on urakoitsijana? Jyväskylässä yksi maansiirtoporukka teki tuon mittaisen tienpätkän alusta loppuun kuukaudessa.
Sanotaanko että joku on nyt ottamassa joltain rahat pois, muuten ei tälläinen vatulointi olisi mahdollista.
tämä kyllä vaatisi kunnon tutkinnan että kuka on vastuussa tälläisestä urakasta.
Perin outoahan tuo hommaillu ja siihen liittyvä junailu on kuntapäätäjijenkin suhteen..on varsin huomiota herättävää toimintaa ja ei ihme että ajatuksia syntyy..kukaa/ketkä kerää potin..
Pitikö kaupungin johtajakin savustaa pois jostakin syystä, että saatii " työ rauha" näille nyt ilmi tulleille peleille..
Perin outoahan tuo hommaillu ja siihen liittyvä junailu on kuntapäätäjijenkin suhteen..on varsin huomiota herättävää toimintaa ja ei ihme että ajatuksia syntyy..kukaa/ketkä kerää potin..
Pitikö kaupungin johtajakin savustaa pois jostakin syystä, että saatii " työ rauha" näille nyt ilmi tulleille peleille..
Mistä löytyy urakkatarjoukset, että ketkä oli 2 ja 3. Koskella teki ainna kaikki rakennusremontin Helsingin tyyppirakennus, tai lähemmin lempinimeltään Rosvo-Rantane.
Tiesittekö että unionista voi anoa rahaa siltoihin ja pyörätiehen sekä päiväkotiin. Kunnan pitää anoa. Jokunen alikulkusilta helpottaa liikkumista.Ja joen yli pääsee nopeammin kävellen pyörällä.
Isommissa kunnissa tuo homma olisi jo keskeytetty ja vaihdettu firmaa. Aivan järkyttävää vatulointia niin tekijöiltä kuin kaupungin viranomaisilta. Aikaisemminkin ihmetellyt, että miten ihmeessä joku kaupungin rakennustarkastaja saa edelleen tehdä töitä, kun katsoo noita julkisien rakennuksien työvaiheita. HALPA ON AINA PARAS :D
Olen ollut monessa samanlaisissa urakoissa mukana ja tätä kun olen ulkopuolisena seurannut ei tule valmiiksi 28.09.2019,jos tulee niin ihmeitä pitää tapahtua
Ei hitto sentään, tuollaista kadunpätkää tehdään toista vuotta! Kun siinä joutuu kulkemaan, niin viikkoja menee, että ei edes huomaa homman edistyneen yhtään.
Kun sitä nyt rakennetaan kun muinoin Iisakin kirkkoa, niin kyllä siitä TÄYTYY lopuksi TULLA HIENO.
Alkupään kapea ränni terävine reunakiveyksineen ei ainakaan vielä vaikuta kovin houkuttelevalta.
Jäihän se patajoen kanavakin kesken.
Mitäs tosta meuhkaatte..metku ja kusetus otaa hillot pois tymiltä jämsäläisiltä.
Keskuskadun remontti aloitettiin osapuilleen VUOSI sitten, remontoitavan osuuden pituus on muutama sata metriä. Miten helvetissä mikään tämän tasavallan maanrakennusurakoita tekevä yritys saa kulutettua aikaa tuohon työmaahan näin kauan? Voisiko joku viisaampi vaikka alaa tunteva asiaa valaista? Kuinka kauan olisi Suomen tieverkon rakentaminen aikanaan kestänyt jos tahti olisi sama kuin Jämsän keskustassa.
Samanlaiset tumpelot tekee koskella uutta koulua, tai sitä välikköä. Sekin ois pitänny olla valmis jo aikaa sit. Ei tuo tienpätkä tule tänä vuonna tehtyä. Tänäänkään ollut ku joku minikaivuri ja joku tumma äijä nojas jyräänsä. Näillä on hyvät urakat. Toivottavasti uusi kaupunginjohtaja on jostain muualta päin, ja hoitaa vastaisuudessa kunnon tekijät.
Ei tuu uusi muualta. Kyllä tulee sisäpiirin muija.
Samaa naurettu jo tovin. Tuskin tulee tänä vuonna asfalttia tuolle tienpätkälle.
Näky siinä viime viikolla hetken joku virolainen muutama noppakiven maahan potkivan. Siis yks ukko.
Miten tuo liittyy Jämsään?
Joku tuolla jo asian sanoikin: Miks helevetissä tuo rääpiminen aloitettiin Cittarin ympyrästä?
Jos olisi aloitettu toisesta päästä, niin olisi EHKÄ pätkä poliisitalolle saakka jonkinlaisessa kunnossa. Loppupätkän kanssa saisivat tuhertaa vaikka ens juhannukseen - niin ne varmaan tekee nyt tuon ns. keskustan osalta. Siinä on saatu kulkea kynnöspeltoa vesikuoppien ja terävien kivien seassa jo puoli vuotta ja samaa jatketaan. Vanhan lukion mäkeä ei liikenteellisesti juurikaan tarvita, keskusta-aluetta kylläkin.
Mihinkä oikeasti tavitaan kyseistä keskustan tien pätkää? Tai mihin itse tarvitsisin.
En käy Kelassa, en omista ilmalämpöpumppua, en tule omistamaankaan.
Vakuutukset ovat hoituneet netisssä jo 20 vuoden ajan. Kodinkoneiden osto ja kotiin tuonti, myös pankkiasiat hoituneet netissä liki kahdenkymmenen vuoden ajan.
Miksi kävisin syömässä Jämsässä ulkona? Koska en ole koskaan kotona Jämsässä ko. paikkojen ollessa auki.
No, valokuvien teettäminen ja passikuvissa käynti?? Ehkä laast seasons.
Kukka ja hautauspalvelut? Onneksi ei joka päivä.
Mitä jää jäljelle? Ei ainakaan yhtään ruokakauppaa, mikä sattuisi kadunvarren pätkälle.
Mannermainen kävelykadun pätkä?? Olut ja viini teresseineen?
Jospa siihen sitten joku penkki ehkä saataisiin, niin viimein sen valtaa
puolipökertynyt spuge, soosit pöksyissä.
Osuuspankki muuttaa koskelle kun mummot ei pääsepääse kontoriin.
Ei niitä mummoja sinne kaivatakkaan, niinkuin ei toiseenkaan pankkiin, Jos vie lapsenlapsen säästölippaan op:iin laskettavaksi, niin kolikkoautomaatille käsketään menemään.
Mumoilla ja papoilla on useimiten enemän massia kuin kadun kivittäjillä..
Joten jotain kunnioitusta .
Nahkatukan liiiperiä ei tänään näkynyt??
Nostikohan lapaset ylös...
Pitäsköhän entinen ulosottomies pyry kaivaa esiin vasaroimaan romut?
Eiköhän tuo aloitus ole provo, kun saman tyyppisiä on lähes joka kunnan keskustelussa. Joku toimeton niitä tehtailee ajankulukseen.
Onko tuosta keskuskadun remontista yleensä ollut avoin urakkakilpailu? Yleensä ammattitaitoiset maansiirtofirmat tekevät tälläiset remontit nopeasti jonka jälkeen siirtävät koneensa seuraavaan kohteeseen. Ei luulisi olevan maansiirtofirmallekaan eduksi että tuollaiseen kuitenkin varsin pieneen katuremonttiin käytetään aikaa noin kauan, onhan siinä kalustoa ja miehiä ollut kiinni jo vuoden päivät.
Ainakin tuolla aikataululla täytyy työnjäljen olla sitten priimaa........
On kuule sen verra rahakas homma että ei oo kiire! Ota sinäkin lapio käteen ja menee nyhräämään!
On se hienoo kun kateelliset yrittäjät ja konemiehet vinkuu täällä, kun eivät itse saaneet/päässeet töihin Keskuskadulle.
Näinhän se on jos ei rahkeet riitä niin sitten ei tarvitsisi tulla tänne solvaamaan muita menisi paikanpäälle vaan rohkeasti juttusille jos kykenee. Rupee aina oikeen naurattamaan ja hävettään ku täällä itketään ei voi muuta sanoo! Omien tietojen ja kokemuksen pohjalta tältä yritykseltä hoituu hommat kun hommat eikä koskaan ole ollut valittamisen aihetta, taitaa vain olla jotain henkilökohtaista mielenosoitusta taas jollain😀
Minä en ole yrittelijä enkä maansiirtohommissa nyt, enkä koskaan ollutkaan, että minun ei tarvitse kadehtia ketään .
Olen kommentoinnut tänne kyllä muutamankin kerran, kun ihmetyttää ja v***taa Keskuskadun kynnöspellolla ajo, kun se vaan ei yhtään kohene, vaan kestää... kestäää... ja kestää.
Joo, joku sanoo seuraavaks, että älä mene Keskuskadulle, vaan kun on pakko. En jaksa painavia kauppakasseja kantaa, joten on pakko ajaa sitä kautta, kun paikkaani, minne pitää mennä, ei pääse mitään muuta kautta.
Sinähän se vitsin murjasit, ei näistä asioista viitti julkisesti puhua.
Osta maasturi et pääset kotias jos noin huolestuttaa.
Olikos se tämä sama firma mikä YRITTI tehdä sitä PATAJOEN KANAVAA ja jäi "jonkun verran" vaiheeseen?
Valmista ei tule ikinä.
Nyt uussuomalaiset lapionvarteen auvilasta, pitäisi heidänkin jotain tehdä suurten tulojensa eteen muuta kuin ajella autoilla
Keuruulta olisi voinut ottaa mallia. Viime kesänä ensimmäiset kolme viikko heinäkuussa eka pätkä ja se oli sitten valmis. Elokuussa ja syyskuussa loppupätkä, niin että vain pieni pätkä kerraallan kiinni ja aina oli järkätty kiertotie. Yritystäkin pystyi pyörittämään lähes normaalisti. Vain kahtena päivänä ei pääsyt autolla ihan myymälän eteen.
Eilen kun jäätelökioskilta katteli sitä ihmettä, niin mikäs ihme vimma tehdä jollain laatoilla se tie???ei ihme kun kestää jos 1-2 äijää laatottaa tietä. Kai ne saatanan laatat tulee poliisiasemalle asti....
Typerä päätös kaupungilta toi keskustan remontti tällä aikataululla ja ei oikein tunnu onnistuvan siltä pääyrittäjältäkään kun ei tule valmistumaan piiiitkään aikaan
Toivottavasti tulee myös niitä teräväreunaisia hidaste töyssyjä paljon, ettei vaan kaahailla heti uusia laattoja pilalle.
Laatta leikit sikseen ja asfalttia kehiin ja homma on klaari hetkessä ja hinta murto osa tuosta teatterissa nimeltä." iisakin kirkko" jämpsäläisittain..
Kauhia läyhke noinkin pienestä asiasta!
Ai, pienestä asiasta?mene lääkääriin heti..tuo pieni asia maksaa isosti rahaa ja haittaa yritys toimintaa. jolla sinunkin sossulaisen hyvinvointiin tarvittavat verot maksetaan.
Ei mun tartte mennä lääkäriin ehkä itse kannattaisi harkita kun netissä jaksaa jauhaa paskaa iha oikeesti😂. Ai sossulaisen kiitti tiedosta eli tienaan siis sossulaisena 3500-4000€ kuussa käteen jumankauta kannattas sunkin koittaa niin ei olis noin hankalaa elämä.
Paikallislehti kirjoitti syyksi että kiviä ei saa.? Mitä ne kasat "rudus" oikeen on? idänmaan ihmemiehet tekee töitä. Miks ei toimitus johtaja lähde kanssa latomaan kiviä. Ja taas työ porukalla ei kypäriä, ei turvakenkiä. Mitä valvontaa tää on??? Kai se katu revitään auki syksyllä kun hups. Unohtu yks pikku juttu. kaapelit. :) Kadun nimen voi muuttaa JORMAKSEN Kaduksi. Ei ehkä niin pitkä, mutta veltto.
Kyllä ne on tienny kun homma alko kivet tilata, miten siitä muuten osaa urakoita laskee. Ompahan joku teko syy.
Jos niitä kiviä oli ja on pakko asentaa niin eikö työmaa olisi kannattanut aloittaa viime syksynä keskustasta ja siitä sitten siirtyä vähin äänin cittarin suuntaan ja tehdä siellä töitä näin parhaaseen kesäaikaan. Miksi ylipäätään kiviä pitää laittaa liikenneympyrään? Sateen jälkeen jos ei muuta niin todella liukas varsinkin näin motoristin näkökulmasta katsottuna.
Ainakin etelä-suomessa näistä kivillä päällystetyistä kaduista ja on koitettu päästä eroon ja on laitettu asfalttia tilalle.
No työllistävä vaikutus on tietysti tässäkin katuremontissa se hyvä puoli, toivottavasti työmiehet ovat edes paikkakunnalta ja näin ollen saavat likviditeettiä kaikkien paikkakunnan kauppiaiden hyödyksi............
Mut kun ei tainnu olla, no osa on. En firma kotopaikka.
Mihin ne "juristit ym muut" Jämsänseudun ylistämät kivimiehet yks kaks hävisi??? Kiviä ei mene paikalleen. Homma seisoo. Pitäsköhän tarkastaa. Kaupungin sopimus. Ja Urakoitsijan kans. Verot ja muut maksut.? Alkaa haiseen pahasti? Kukahan Kaupungilta puolsi remontin tekijää??
Totta maar on tarkistettava ,samoin omakin äänestys käyttäytyminen ja yleinen ajatus malli, joka perustuu, eritahoilta syötettyyn ja valmiiksi pureskeltuihin mutuiluihin ,, joiden argumentointi olematon, se on aina intressit joiden mukaan tätä lammas laumaa ohjaillaan.
Eihän kukaan järkevä tosissaan edes usko, että kuntapäättäjät ihan vaan hyvän yvyyttään tahtois julkiselle puolelle muka yhteistä etua ajamaan..lol..kyl se on se oma etu edelleekin..
Tänään samat "kypärittömät" ukot tekee mukamas työtä? yks istuu bemarissa ja vetää röökiä. Verotarkastus paikalle heti! Ja passit esiin. Onko edes luvallisesti maassa? Kyllä tuleen kestään tämä katu remonttti. No senhän jo arvasikin :)
Minulle riitti. Yritin päästä isäni kanssa näkötarkastukseen. Siellähän oli valutyöt käynnissä? Ei päästy mitenkään instruun. Päätin että mennään Jyväskylään. Siellä toimi homma.
Ps. ostin itselläkin aurinkolasit. Ja vahvuuksilla!
Eikös tässä urakassa ole ollenkaan valvontaa teettäjän/kaupungin puolelta ? Kuka siellä vastaa katutöistä ?
kiitos jämsän päättäjät!!! tapoitte jämsän keskustan.
Keskustan alamäki jatkuu on keskustaremontin tilanne mikä tahansa. Ja hyvä näin.
Puhelimeen jutteli yksi työmies cafeen ikkunanurkassa kivien päällä varjossa ja toinen teki hommia, kai siitä seuranpidostakin maksetaan. Kerrotaankohan budjettia veronmaksajille?
Kait seuraava vaihe on. Että seuraavaksi minihameiset naiset latoo niitä kiviä? Äijiä riittäis katteleen. Ja mammat äksyilis. :) Ja rutinat loppuis. :)
Hyvä on ollut urakka hinta millä se voitettiin. Nythän urakoitsija yrittää laittaa uusia laskuja muutoksista ja niiden muutoksista. Vanhajuoni toimii edelleen. Nyt kun Kaupungin tarkastaja on lomalla. Voidaan sijaiselle viedä laskuja että kuittaa noi. Ihan oikeita on. Mää soitin keskisuomen työterveys laitokseen ja kysyin että onko laki muuttunut suojakypärien ym suhteen. Vastaus, ei ole muuttunut. Mutta emme kerkiä jokapaikkaan! Eli tämän katuremontin valvoja on vastuussa. Ja PISTE.
Monenlaista viisautta on Jämsän äijillä. On se hyvä että mittava ja kattava joutavien raati toimii kivenladonnan ja katuremontinkin vahtijana.
Oletettavasti paskapylvään vahdinnasta alkunsa saanut perinne on siirtynyt ulkoilmoihin kun sisävessat alkoivat yleistyä Jämsässä 90-luvulla.
Nooh reilu peli on aina persiistä.
Kyllä on papparaisilla hyvät ajat kun on mistä repiä valituksen aihetta! Huomaa että töissä ei tarvi käydä kun valittaa jaksaa.
Kärppäkin kävi akuliinassa tarkastuksella, kun kattoo sen kuvan, niin ymmärtää mitä tarkotetaan. t. kuitti kauppiaaat.
Siis soitto keikalla, ei baaria ollut tarkastamassa.
on kyllä todella ihmeellistä miten ei edes liikenneympyrää saada auki mikä siinä maksaa.
Kyllä varmaan Keskuskadun yrittäjillä on vitsit vähissä, kun koko kesän on ajoratojen lisäksi myös kävelytiet pölyistä kivenmurikkaa. Paha on kävellä, vanhemmalla väellä suorastaan vaarallista.
Helteiden aikaan oli varmaan vielä sisätilat tukalia, kun ei edes ovia voinut pitää auki, ilmastointejahan niissä taloissa tuskin kovin paljon on.
Pölyä joka paikka täynnä, kun kertaakaan ei edes vettä ajettu pölypesään. Mutta sehän ois maksanut, urakasta vaan kaikki mahdollinen hyöty urakoitsijan taskuun.
Joko on autoissa "nälkäraamit"?
Jämsätyylillä tehdään. Kaikkea meinataan tehdä muttei mikään valmistu :D
Miksi liikenneympyrän kivien asennus kestää näin kauan? Jyväskylässä suurinpiirtein samankokoiselle alueelle kivet asennettiin kahdessa viikossa. Onko Jämsän liikenneympyrä teknisesti jotenkin haastava työmaa tehdä vai mikä työn valmistumista hidastaa? Olisi kiva kuulla jonkun kivitöitä ammatikseen tekevän urakoitsijan vastauas asiaan. Tuli vain mieleeni että onko Jämsän työmaalla ollut esim. enemmän pohjatöitä kuin mitä normaalisti on tuollaisilla työmailla.
Hienohan siitä keskuskadusta tulee joten sen puolesta ei voi valittaa.
Jos tommoinen työn jälki hyväksytään. Niin hyvin on kestitty valvova silmä. Kadun reunakivet muistuttaa "kärmettä" :) Karseita patteja ja koloja joka puolella. Kiviä nousut jo nyt sellasiin korkeuksiin että kuka vaan voi kaatua. Ja siinähän sattuu sit. Aivan lapsellista tekemistä. Kai siinä on koko kiina kohta tekemässä yhtä katua. Ps. kivien puutetta "yllätys" ei olekkaan. Ammi miehet puutuu? :)
Oikeille ammattimiehille pitäisi maksaa palkkaa Jämsän Keskuskadun katukivetyksen teosta. Mongolit tekee homman talkoilla ja jälki on sen mukaista.
Kyllä tähän projektiin pitäisi nyt palkata ammattilaiset tekemään kadun pätkän loppuun. Ei ole mistään kotoisin että tuota puuhastellaan vuosi tolkulla. Nyt pitää vaa myöntää että nykyksillä yrittäjillä ei riitä rahkeet tuollaiseen ja lyötävä stoppi hommalle. Joku vastuuseen kuka tälläiselle sohlailulle ja rahan tuhlaamiselle on antanut valtuudet.
Onko hoikka tyttö kaupungininsinööri?
Se "tyttö " tekee täysin niin kuin on tarkoitettu. Nämä muut tekee mitä haluaa. Voi tulla vielä kaikkien aikojen naurukatu. :D
Ja maksamaan vielä paljon:)
Nyt kiinnostaa se "putkan" ja cittarin pylpyrän väli? Ei mitään tapahdu? Miksi ei tule vamista? Rahat loppu? Mikä siinä maksaa että ei yhtään pätkää saada valmiiksi? Mittaillaan ja mittaillaan. idän ihmemiehet miettivät "ei kypäriä päässä" Kaupungin valvonta vastuuseen. Onko heillä tarvittavat työluvat? Työkortit? Jos äitini kompastuu kadun kivetyksen nouseisiin kiviin. Tai monttuihin. Etsin maksajan. Surkeaa jälkeä.:(
Kyllä kaupungin "hoikka tyttö" aikaisempina vuosina on jaksanut uskollisesti räkyttää kaupungin omille konekuskeille, kun ei ole ollut kypäriä päässä kaupungin omilla katujen saneeraustyömailla.
Hiekkaprinssit ja mongolit on Suomessa kunniakansalaisia. Ei niitä koske samat säännöt, mitkä koskevat syntyperäisiä suomalaisia.
Eräiltä näyttää puuttuvan myös tasapuolisesti hyvät käytöstavat.
Tälle palstalla tiivistyy koko kaupungin sivistyksen taso kaikessa kauneudessaan.
Eikö se paskan puhuminen ala maistua jo suussa?
No, jokainen kertoo omalla tyylillään sivistystasostaan ja siitä mikä parhaimmalta maistuu.
Oletko yrittäjän tuttuja tai tuttuja töissä? Miksi ihmeesä muuten ihmettelet jos ihmiset ovat vihaisia rahan tuhlaamisesta keskuskatu vatulointi projektiin.
Onkohan miten vaikuttanut Keskuskadun yritysten liiketoimintaan?
Kesällä eurot vaihtais omistajaa myöskin jämsän keskustan vielä jäljellä olevissa liikkeissä jos se olis mahdollista, nyt kaupungin johto on tämänkin liike toiminnan torpannut noilla typerillä kivi jutuillaan.
aikaisemminhan jämsä kunnostautui sakottamalla forumin asiakkaita pysäköinnistä, seurauksin foorumin tyhjentyneet liike tilat. tää on niin jämpsää..
Kadusta tulee varmasti hyvä ja vaikka sen rakentaminen ottaakin aikansa ja on varmasti vaikuttanut sen varrella oleviin yrityksiin, oli se tehtävä.
Minusta on hienoa että kaupungin ilme uudistuu! Olisivat voineet jyrätä vähän laajemmaltakin?
Tuohon Forumin parkkialueen yksityiseen sakotukseen sen verran sanon, että sitä ei ollut tilannut Jämsän kaupunki tai Forumin yrittäjät.
Sen sopimuksen oli ottanut silloiset Forumin kiinteistön omistajat, jotka asuivat ihan jossakin muualla kuin Jämsässä. Onneksi yrittäjät saivat painostettua sopimuksen purettavaksi.
Hymyä huulen Jämsäläiset, älkööt olko niin negatiivisia!
Jaa että nyt just olisikin kysyntää paikallisista palveluista? Ja heti kun katu valmistuu niin ajetaan nilkka suorana Tampereelle ja Jyväskylään ostoksille! Aivan kuten remontin aikanakin! Yhdenkään liikkeen ovea ei liene naulattu umpeen urakoitsijan toimesta pääsyn estämiseksi, jos foorumin takaa tai katujen ja markettien parkeista on liian pitkä matka kävellä tai rollailla liikkeisiin niin sitten on liian pitkä matka minne tahansa.
Tuossa remontissa olisi ollut jotain järkeä jos kaikki vanhat hökkelit olisi jyrätty maantasalle. Tehty keskustasta kaupungin tyylinen eikä tuollaista lännen kujaa. Kyllä on typerä kaupunki kun hienoa jokea ei hyödynnetä mitenkään, joka kaupungissa missä on tuollainen hieno joki niin on yleensä tehty upea joenvarsi kävelytie, palveluita ympärille ja satama tietenkin ensimmäisenä. Mutta miten jämpsässä (no me tehään koulu parhaimmalle paikalle mikä ei ikinä tuota mitään ja puretaan jonkun ajan kuluttua ja sitten lahjoitetaan tontti jollekkin "ystävälle"). tehtäisiin nyt herran jestas edes kunnon kävelytie joen päästä päähän. Pukinvuoreen voisi tehdä kunnon ulkoilu reitistön mihin lähtee kunnon reitti keskustan suunnasta ja myös kunnon rappuset mäen päälle saakka. varmasti tulisi ihmisiä treenaamaan kauempaakin hyviin rappusiin ja reiteille. Tämmöiset asiat olisivat tärkeitä ja nostaisivat jämsän vetovoimaa. ehdottomasti myös pitäisi saada myös se iso monitoimihalli "kulttuuritalo" niin jopa alkaisi jämsässä ihmiset viihtymään. jämsästä pitäisi alkaa muokkaamaan kaupunkia eikä tössöttää surkeaa kadun pätkää. tuosta kujasta ei tule ikinä vetovoimaista ja menestyä keskustaa, voisi olla myös toisin jos käytettäisiin hieman järkeä asioiden suunnittelussa eikä kuljettaisi pää pe....ssä.
Isi -päätteisiä sanoja on niiin helppo heitellä jälkeen päin.
Pitäisi olla sitä ja tätä ja olisi ollut parempi jos näin ja noin... Missään muualla ei ole jälkiviisautta niin mittavissa määrin kuin Jämsässä! Jämsä ol-isi viihtyisä paikka jos asukkailla ol-isi normaalit käytöstavat ja aamu- ja iltapesut tuttuja tapoja, ärripurrihan siitä tulee kun on hiekkaa vaossa.
tuossahan juuri kerrotaan mitä pitäisi tehdä tulevaisuudessa!!! arvon isi kommentoija :):):) jotta kaupungista tulisi viihtyisä ja vetovoimainen.
Hiljaa hyveäää tulii. Tänään jalkaannuin kahtoon seppolan raittia. On hienuu. Hyvä trsgkuisian vai mikä se maa nyt olkoaan miehet!!
Sama täällä, toinen utelo. Ei tule valmiiksi ennen talven tuloa, olhan siellä kypäriäkin ilmestynyt jos sillä nopeutus. Joku itäblokin ukko sahas kiveä ja pari katteli, oli siellä joku valkokypäräinen ukkokin mikä käveli kädet taskussa hohailen.
Nyt+näyttää+hyvältä.+Paitsi.+Maksetaanko+kzritsistis+laisille.+viikonloppu+lisät+++pyhäpäiviltä?+50%+++100%+palkanlisää.+Kertyykö+kesälomarahat?+Nyt+haikahtaa+pahasti+siltä.+Et+pääurakoitsija+välttelee+veroja+ja+kuluja!+Ja+Jämsän+valvojat+ja+päättäjät+siunaavat+asian.+:)+Kaupungin+valvonta+on+myös+vastuussa.
Ei kunta päättäjissä löydy vastuun kantajaa mihinkään se on vaan niin tosi.
Juurikin noin se tuntuu olevan. Kaupunginjohtajissakin viimeisten vuosikymmenten aikana Jämsässä ollut monta ukkoa, joille se viinan lutkuttaminen omaan naamaan on ollut se tärkein työ.
Muutakin lutkuttamista on tehn
KYLYMÄLEHTO PÄÄTTÄÄ JOS JOKU TARJOAA KARAMELLIN
Vielä kirkonmenojen aikaan joku löysi ajeltavaa nurmikkoa pihastaan, vai oliko oliko jo kaupungin puolella. Kyllä vituttaa, kirkonmenojen aikaan. Kivimiehet kunniaan.
Kaikki hyväjalkaiset, jotka juotuu, tai on luotu loikkimaan Kelaan sisälle, nyt talkoisiin, ensin kirkoon ja sitten latomaan kiviä. Sen jälkeen piparirallia ajamaan, tyhjää kylää ympäri ämpäri. Ja vielä kun saataisiin Tokmanni jakamaan noita viimeksi mainittuja muovipaskoja ihmisten nurkkiin ilmaiseksi.
Ja sen jälkeen saaren kartanon navetan ylisille, jokainen omaan yksiöönsä odotelemaan marssia kirkonmäelle. näinhän tuo kansan kielelle käännettynä tarkoitttaa.
Voi äijät. mä ootan ku valimistuu. Ja kumipalaa. On oikea herkku paikka tehä "donitseja"? Ihan piikkasen ollaa treenattu:)
Nythän Ali-Baba voi nostaa Keskuskadun varrella pystyyn lahoavissa röttelöissään vuokran kaksinkertaiseksi, kun murjujen oven edestä menee kohta uusi ja komea bulevardi.
ei ne lahot röttelöt siitä keskuskadun varrelta ennen häviä, ennen kuin ali-baba siirtyy miekkainpetäjälle hiekan syöntiin...
Niinhän sitä luultiin jo edellisen sukupolvenvaihdoksenkin aikaan, vaan turha toivo oli.
Niin vaan lähti Pyörämestarin röttelötkin purkuun muutaman kuukauden sisällä, kun vanhukset lähti hautuumaalle. Pitäis Ali-Babankin jo ruveta pikku hiljaa käymään pyhäaamuna kirkossa virsiä veisaamassa.
Eipä elänyt Isä Aurinkoinenkaan tuossa naapurissa ikuisesti. Vielä tulee Jämsässäkin aika, että Keskuskadun lahot röttelöt pusketaan kansan hurratessa nurin.
Ens viikol pääsee pemari paskat vinguttaa keskuskadulla
Ei ollenkaan pidä Jämsän kaupungin myöntää Ali-Baballe mitään rakennuslupia kerrostalolle Jämsän jokirantaan, ennen kuin Keskuskadun varrella olevat röttelöt on pyyhkäisty maan tasalle.
Oikein !! Rakennusluvat jäihin siihen asti, että röttelöt on purettu.
Tästäpä taidan olla ihan samaa meltä.
On niitä tonttien ym. siivouskäskylappuja lähetelty kaupungilta muillekin.
Miksi haaskata kerrostalolle puistomainen jokirannan tontti, kun Keskuskadulta vaan yksi laho tönö kasaan ja tilalle liike- asuinkerrostalo. Eiköhän siitä lisää hynää kasaantuisi myös. Kaiketi ei vissiin sitten riittävästi.
En oikein hahmota.Sitä katuremonttia? Lähes 4 metriä leveää on kävelykatua? Siis kenelle? Autoille parkki paikkoja missä? Ihme keitaita keskelle katua. Muutenkin ahdasta parkkeerata. Kyllä ohikulkijat ei pysähdy sille kadulle. Käykää iltaisin kokeilemassa miten auton saa parkkiin? Ja mihin? Täys fiasko. Alusta asti.
täysin totta! aivan järjenvastainen toteutus. olisipa nämäkin rahat käytetty joenvarren viihtyisyyteen. keskusta remotti vasta sitten kun mörskät on purettu.
Niin, nyt tehty kivi kuja katu pinnoite, murskaantuu siinä vaiheessa kun ali baban muruja puretaan ja uutta jos tilalle tehdään ja katua revitään auki siinäkin yhteydessä vesi ja viemäri ynnä muiten kaapeleitten tähden.i han hölmöläisten hommia.
"Niin, nyt tehty kivi kuja katu pinnoite, murskaantuu siinä vaiheessa kun ali baban muruja puretaan ..."
No eipä oo pelekoo ilimeisesti pitkään aikaa tuosta ohvensiivista. Saadaan iha kaikessa rauhassa piiiitkään nauttia noista kiviränneistä. Ja ihastella, onpahan hienuu Jämpsän Keskuskatu.
Tänään katselin kauniita naisia pylpyrää saumaamassa. Yritin keskustella. Tuli mies vihasena ja mokelsi jotain. Peräännyin. Onko näillä työluvat?? Kait ne on tarkastettu.? Uutinen juuri kertoi että "raksalla" sama ongelma kuin. Marjan kerääjillä. Päitä vadille kaupungin valvonnasta, jos löytyy pimeää työvoimaa.
Kikkeliskokkelis mitäs katselit!
sehän on rasistista tämmöisiä tutkia niin kuin pizzerioitakaan.
Hyvä että on edes niitä. "Kaupunkikuvahan" olisi vielä hengettömämpi (komparatiivi, sananmuoto) kuin nyt.
Eikö kellään ole munaa soittaa tarkastajia, laittakaa edes tietoa mihin ilmottaa.
Ota selvää äläkkä piipitä.
Johonkin hävis tsikisrtaanit "asianajajat ym". Kaupunki vastaa jos on pimeää työvoimaa. Koska on antanut urakan "halvimmalle tarjoukselle" ? OP pankkiin oli todella vaikea mennä. Kivet on ladottu miten sattuu Ja vielä ramppia ennen? (irtonaisia) ? Siis miksi näin? Noh kiinteitön omistaja vastaa jos joku loukkaa jalkansa. Eli OP. :)
Oli ilmotus rallista ja tää pulju ponsoroi, eiköhän se me nurin tossa hommassa.
Ralli se on mun rattoni.
Puhumattakaan Jermusta tai Vip lehdestä.
Ei muuten mee. Sen verran raju, lopullinen loppulasku kaupugille lisätöistä, että heikompaa hirvittää.
Taitaa valmistua yhtä nopeesti kuin se kuuluisa PATAJOEN KANAVA..... Olikos muuten sama puulaaki joka sitäkin tunaroi? XD
En ole nyt käynnyt, joko siinä keskuskadulla pääsee autoileen.
En tiedä keitä koskee, se kypärä pakko.? Tehtaalla aina kaikilla päässä. Rakennuksilla aina päässä. Mikä tekee tästä katu rempasta sellaisen että niitä ei vaadita?! Kaivinkoneet ja pyöräkoneet nostelee kiviä paikasta toiseen. Ei kypäriä kellään.?! laitetaan iltapäivälehdet asialle. Ilmoitus meni jo työsuojeluun. Tulevat tarkastamaan kaikilta.Huom! kaikilta työturvallisuus kortit ja tulityö kortit. Ja ennen kuin kukaan kommentoi tulityökortti vaaditaan myös kivien pilkkomiseen. Ja sen jälkeen ne ns valvojat on kusessa.
tieturva 1-2, ea onhan näitä.
Kova kovaa vastaan ja jos ei sana tehoo niin kirkonmäkeen vaan siellä on tapuli valmiina.
onko diesel verokaan maksettu.? pö ajavat kantavat kiviä ynm.. tullikin paikalle.
joko se kylymälehto on siellä sotkemassa toisten töitä,onko se valvoja,jos niin pilalle menee.
Jokohan olis aika käyttää liiton miestä, kai tuo porukka talkoilla tekee. Ei tule jouluun tuo lysti valmiiks.
Olisitte kirjoittaneet omalla nimellänne, kun olette noin päteviä. Seuraavaksi, kun kaupungin rahat riittävät menee Koskentie remonttiin ja siinä tarvitaan taas näitä päteviä suunnittelijoita. Tehän tietysti olitte paikalla, kun Keskuskadun remontista pidettiin kansalaistilaisuus ja kerroitte siellä kaikki nämät hienot ajatuksenne. Koljosen Ali taisi olla ainoa, joka suunnitelmista huomautti ja sai myös tahtonsa läpi. Joten myöhäistä rypistellä kun se on housuissa, olisitte avanneet suunne silloin, kun siihen annettiin mahdollisuus.
lyö ittees tattiin.
kiviin
3 Viikon päästä avajaiset. Sieltä pääkallopaikalta tulee muhos jomppe ilmapallojen ja serppentiinejen kanssa juhlaamaa. Eikä mitkää turha bailut olekkaan. Näkys olevan jo tanssitytöt tulleet etukäteen. Voi riemu sitä rakettien ja juoman määrää.
Thai hieromoa ei ole katutyöt haitannu.. Tai ei ole ainakaan valittaneet???
toivottavasti kaikki tajuaisivat boikotoida näitä juhlia.
tuonne ei kyllä mene kuin täydellinen idiootti.
Itse ajattelin boikotoida koko keskuskatua jatkossa. Olen pärjännyt näin kauan ilman niin aijon pärjätä jatkossakin.
Olette kai niitä jotka suuntaavat muutenkin kotteron keulan Jyväskylän tai Tampereen suuntaan kun tulee tarve käydä kaupoilla ja kahviloissa. Tervemenoa. Ei Keskuskatu punaniskaa kaipaa sen enempää kuin punaniska Keskuskatua.
Harvoinpa sitä on jämsän keskustaan asiaa täältä hallista. Lidl tai s-market käyn joskus mutta niihin ei tarvi mennä keskustan kautta. Kahvilat ei voisi vähempää kiinnostaa. Usein käyn kylän k-marketissa. Kallishan se on mutta ah sitä rauhaa ilman jonoja. Pääasiassa ostokset teen kotoa koneelta eli ei tule hallin ulkopuolelle kuin tosi harvoin asiaa onneksi.
Antakaa jo uusi urakka ,kun tuntuu homma käyvän. Ja mikä parasta melkeen jää verotkin jämsää.
Patajoen kanavan voisi sama Keskuskadun saneerausporukka rakentaa valmiiksi.
Se porukka menee muutenkin sinne suuntaan, kun tekevät Särkisaaren remontin.
Uusi urakka: Kaivetaan joki patalahdesta jämsänjoelle niin olisi sitten kiva ajella rinkiä siinä. Tämä ei välttämättä edes ollut huono idea sitten vaan kunnostaisi sen patajoen kanavan. Lakkautetaan kaupungin johto ja ulkoistetaan se jyväskylään niin säästetyillä rahoilla kaivetaan joki.
Ei kai se Jämsän Äijä vaan tule niihin avajaisiin kävelemään taas ne tuohivirsut jalassa ja se tyhmä tuohikontti selässä? Vanha hattureuhka päässään muljauttelee tekohampaita suussaan ja kertoo typeriä puujalkavitsejä.
Tot maar hää tullee ja koriasti sittenkii.
Ei haittaisi vaikka jättäisi urakan kesken silloin katukuva soveltuisi hyvin koljosen huippukiinteistöjen huoliteltuun ulkonäköön!!
Just ni!
Kyllä nyt varmaan röttelöissä vuokrat nousee, kun vuokralaiset pääsevät niin vimeistäpäälle hienon kadun varella olelemaan.
Ai olet huomioinut kauniin kulttuurikohteen?
Olisi reilua kaupungin antaa 50 000 kulttuuriraha arvokiinteistön säilyttämisestä. Se elävöittää niin hyvin muuten ankeaa Jämsän keskustaa.
Ei mitään kerrostalon rakennuslupia Ali Baballe joen rantaan, ennen kuin Keskuskadun varrella olevat röttelöt on purettu.
Just!!!!
Thai hieromossa on oviraollaan aina, ne ei ole katutöistä valittanut.. Asiakkaita taitaa riittää..
Se on säästöä, ei saranat kulu kun ramppaat siellä niin usein. Parempi pitää ovi koko ajan auki.
Rakentakaa ihan rauhassa, niin voitte joskus nähdä valmista. Tuleeko sinnepäin vierahia vai.
nyt ei eletä neuvostoliiton aikaa... Tai tuliskin,
Kannattas varmaan avajaisia siirtää ens alkuun puolella vuodella.
Fjontan hinta nousee thaileipomossa
Mahtais olla MOT:lla tutkittavaa?
Haiskahtaa korruptiolta tällainen pelleily. Jotkuthan tällä tosin tienaa mutta kuntalainen maksaa mielellään herrojen hapatukset? Nouseekohan kunnallisvero ja kiinteistöverot jälleen? Eläköön demokratia joka ajaa kansalaisen etua... Buahahaa..
Ehdottomasti pitäisi tutkinta saada jämsän rakennusurakoista. patajoenkanava, keskusta, koulut, jäähallit yms.
Kyl ne kivet auratessa lähtee. Kirkisiasta oli työmiehet.
Missäs firma on kirjoilla.
Virossa tietty. Tänään ajoin Paunulaisen perässä ja jo vain palapeli lohkeili:) Onkohan avajaiset kansalle järjestetty myllymäkeen. Siellä on valmista ja ei katko nilkkojaan. :)
On se hyvä ettei Jämsään ole suunnitteilla mitään tunnelin tekoa. Jämpsässä vietettäis avajaisia jo ennenkuin tunnelin toinen pää olis puhkaistu auki!!!!
Äläpäs vielä nuolase.. Kaupungilla suunnitellaan nyt patajoen tunnelia. 2.6 miljoonaa suunnitteluun. Kadun tekijät hoitaa hommat.
En yllättyisi, vaikka kaupunki rakennuttaisi raideliikenteen juna-asemalta himokseen?
Se olis pitäny hommata tuo Lidlin remonttiporukka tekemään se Patajoen kanava ja Keskuskadun saneeraus. Olis tullu valmista... ja nopeesti.
melko surkuhupaisaa että on "avajaiset" eikä katu ole vieläkään auki, ajokunnossa ja valmiina😂
Silti parasta mitä tämän punaniskakylän raitilla on vuoskymmeniin nähty.
katu on täysi fiasko!!! täysin toimimaton ja päin peetä suunniteltu. ei mene kauaa kun taas puretaan ja tehdään taas uusiksi kun on niin surkea. kivetykset ovat jo nyt irrallaan ja heiluuu eivät tule pysymään paikoillaan. parkkipaikat ovat niin kauheat että jo nyt kuullut että moni ei enään sille kadulle aja saatikka pysähdy kun on niin surkeat ja vaaralliset parkkipaikat. pääättäjäät valoja päälle!!!!
Tuli muuten todella hieno keskuskatu teille, kiitos kaupungille ja muille hankkeeseen osallistujille. Sekä upeat oli avajaiset.
Minusta Jämsäläisten pitäisi olla kiitollisia, TV ulkopaikkakuntalainen
Joutuukohan urakoitsija maksamaan valtavat viivästys sakot kun vieläkin kesken??
Avajaiset kuin patajoen kanavalla😂😂
Olisiko tuollainen asenne yksi syy siihen miksi väki pakenee Jämsästä?
Virallista tietä ajokortin hankkineet osaavat ajaa ja pysäköidä vaivatta myös uudella Keskuskadulla.
Kyllä ne parkkipaikat vaan ovat huonot ja väärin sijoitettu vaikka on kuinka virallisia teitä hankittu ajokortti. T:täysperävaunu.
Täysperävaunukuskeille ei minkään kaupungin pääkadulle ole järjestetty parkkipaikkoja erikseen, vai pitäisikö olla?
Täysperävaunun kanssa olen itsekin sompaillut ja eipä tuo Keskuskatu näytä mitenkään mahdottomalta läpiajaa vaikka perävaunun kanssa. Inkkarikäännöksiä voi sitten harjoitella vaikka metsäautoteiden perälenkeillä.
tässä nyt puhuttiin ihan yleensä parkkipaikoista ja liikkeissä asioinnista yms. käytännöllisyydestä. täysperävaunu oli vain nimimerkki. huonosti tuo katu vaan on suunniteltu.
Siis pysäköinti jäi opettelematta? No, oppia ikä kaikki.
Siinä kuskin penkin kohdalla kojetaulussa on se yleensä melko pyöreä esine, sen nimi on ratti. Kääntele sitä sopivasti tilanteen mukaan niin parkkeeraaminenkin onnistuu vaivatta!
kun ei ne parkkipaikkojen paikat muuksi muutu vaikka kuinka rattia veivaa hyvä hönö. ne vain on sijoitettu typerästi. hieman enemmän kun on ruuhkaa, niin pysähtyy koko keskusta kun ruudusta alkaa peruuttelemaan ajokaistalle, vielä bussipysäkki vastapäätä.
Parasta sitten vaan parkkeerata Forumin taakse niin kuin ennenkin, niiden jotka eivät kykene keskuskadulle ajokkejaan parkkiin saamaan ja sieltä pois.
Ruuhkaa Jämsässä!?
Eikö Jämsätunneli olisi kannattanut tehdä nyt samalla kertaa?
Viiskulma-palomäki liikenne sujuvammaksi.
Työmaan kestolla pääsee varmaa ennätysten kirjaa.
Ei saatana mitä idiootteja, ollaan kuin keitetyt lampahan päät. paljon meinataan ja mitään ei saada aikaseksi ja valmista ei tule..
Tilastotietoa; tästä ketjusta on poistettu jo 15 asiatonta viestiä!
Nimettömänä onkin reilua huudella, vai mitä?
Sitä mitä ei voi torilla ääneen sanoa tai kanssaihmisilleen lausua päin näköä, ei välttämättä kannattaisi kirjoittaa keskustelupalstoillekaan.
Sydämen kyllyydestä suu puhuu...
tämän palstan idea on nimettömyys, jotta monet tärkeät asiat tulee julki. jos et tätä kestä niin älä tule tälle palstalle.
Ja sinäkö päätät ja ohjeistat mitä ja minne kirjoitan? No, anonyymistikin voi kirjoitella epäkohdista ja kaikesta muustakin mutta ilman paskan puhumista ja henkilöihin käyviä loukkaavia sanakäänteitä.
Mutta jos sivistys ei siihen riitä niin voi voi.
niin kuin jo aikaisemmin kirjoitettu jos ei nuppi kestä lukea näitä ilman mielensäpahoittamista niin älä tule tälle sivustolle ollenkaan väärä paikka sinulle.
Niinpä niin, sivistyneen keskustelun foorumit ovat sitten erikseen, tiedetään.
Minulla on sitäpaitsi ansiokas ja pitkä kokemus mielensäpahoittamisesta ja ei sinun tarvitse siitä mieltäsi pahoittaa. Minä pahoitin mieltäni jo silloin kun sinä olit vasta siimahäntänä naapurin isännän kasseissa.
Mutta se on varma kun tauti, että kohta tulee lunta Kirkiisian pojan niskaan.
kyllähän nuo parkkipaikat hieman oudoilta tuntuvat, joutuu peruuttamaan ajokaistalle ja näin tukkii koko liikenteen. kaikilta kun se ei käy niin nopeasti ja jos on ruuhka aika niin melko kauan menee ennenkö siitä mihinkään pääsee vielä jos on huono näkyvyys.
Koskentiellä K-kaupan edestä ajokaistalle peruuttaminen onnistuu kyllä päivittäin? Liikennettä ei tarvitse tukkia, mennään vaan siihen vapaaseen väliin ja jatketaan matkaa.
Jämsän liikennemäärillä on mahdotonta saada todellisia ruuhkia aikaiseksi vaikka olisi kuinka vannoutunut kytkimen polttaja.
ensinäkin k- kaupan kohdalla on huomattavasti leveämpi tie ja siinä mahtuu kääntymään parkkipaikka alueella ei peruuteta suoraan ajokaistalle, eikä ole bussipysäkkiä vastapäätä samalla kaistalla. toiseksi koskenkatu ei ole keskuskatu.
alkaa olemaan viikko "avajaisista" eikä vieläkään keskuskatu auki.
mikä ihme tässä nyt on että katua ei aukaista prkl. tampereella katsoo raitiovaunu työmaata, niin kyllä se etenee nopeammin kuin 100m vuodessa. sielläkin on luultavasti pari sähköjohtoa maassa, mitä on käytetty syynä jämsässä että on kestänyt sen takia niin kauan.
K-kaupan kohdalla on jätetty tilaa siitä poistumista varten ja parkki on oikealla puolella . Suojatien kohdalta harva ylittää nykysen kadun. Ja se on vaarallista.
Puhuvat että avattas sit kun on joulukadun avajaiset, mut ei ollu ihan varmaa. Ensi kesä on varattu korjauksiin ja taimikoille.
joutunut siinä ajamaan jonkun verran, niin kyllä on huimia tilanteita kun yritetään lähteä parkkiruudusta ja perutetaan ajokaistalle. näkyvyys 0 kun vieresä on iso/korkea auto. ihmiset ei käytä suojateitä kun sijaitsevat hölmöissä paikoissa. tuossa tulee kyllä onnettomuuksia paljon kun katu aukeaa ja liikenne lisääntyy.
jep, pari kertaa kelan edessä meinattu perettää väkisin nokkaan/kylkeen.
jalankulkiat ei käytä suojateitä!
Kyllä oli kaiken kaikkiaan huono idea ängetä vino parkkiruutuja paikoihin joihin ne ei kuuluu, ja näin ollen pyrkiä tietensä ja siten tahallaan edes auttaa vaaratilanteitten syntymistä.
ihan kuin puuttuis perus järki kokonaan.
no höhlä mikä höhlä.
Nyt vaan iloisesti opettelemaan pysäköintiä ja ruudusta poistumista. Näytetään muulle maailmalle että täälläkin osataan pysäköidä muuallekin kuin hiekkatien varrelle tai marketin lentokentille. Kyllä Jämpsän äijäkin oppii jos tahtoo!
miten sitä näkyvyyttä opetellaan jos vieressä on pakettiauto ja sen takaa pitäisi sokkona peruuttaa ajokaistalle? esim. kelan edestä, perä on jo ajokaistalla ennenkö näet mitään.
Kehitysavun turvin liikakansoitetun Afrikan lapset kuolee tauteihin, nälkään ja janoon tai Välimereen salakuljettajien ja vellikellon houkuttelemana, Turkki avaa perälautaa ja vanha manner hukkuu siihen ihteensä ja trumppi läpsii meidän pressaa kintuille.
Ja sinulla on pysäköintiongelma.
Perseestähän se on. Mutta oli tänäänkin joku ulkomaan ukko polvillaan suojatietä räpläämässä. Olisko muut menny Himosen ristille. Ei pääse j .kylään ainakaan 5 vuoteen sitä tietä.
Ei vieläkään valmis vaikka urakkasopimuksen mukaan piti olla valmis 30.9.2019 urakkasopimuksen mukaan viivästyssakko on 2000 euroa/päivä toivottavasti kaupunki saa hyvityksen pieleen menneestä urakasta.
Ja paskat. Kyllä urakat saa korjattua tekaistuilla ootoksilla. Röyhkeesti vaan lappu kouras kuittaamaan, näin sitä on tehty ja teetetty. Porukassa on joku kellä hyvät puhelahjat. Tässä porukassa ei ole montaa kuka suomea osaa edes. Rantanen osas aikonaan hyvin sen taidon.
Eilen "korkattu" ja upeaksi havaittu.
Joko katu on kohta taas remonntikunnossa?
Näyttäisi olevan. Kivimiehet kirkiisiasta on komennettu jo lentokoneeseen.
Jokohan saatas valkoiselle mersulle jo parkkipaikka virallisesti villi hirven eteen.
Ex kaipolan paperitollot naputelee kivet uusiksi.. Kaupungin palkkalistoilla.
Koko kesän. 😊
Mersun vois pitää takapihalla.
Olis mahdollisille asiakkaille?? Parkkitilaa.
Vanhoja juttuja. No voi.