Malmin lentokentässä taas uusi käänne: suojelu palautettiin käsittelyyn
5.4.2019
Siriukseen näyttely Pyhtään lentokentästä?
Malmin lentoaseman ystävät ry:n puheenjohtaja Timo Hyvönen kertoo yhdistyksen tiedotteessa (siirryt toiseen palveluun) olevansa ministeriön palautuspäätöksestä helpottunut. Hänen tulkitsee päätöstä niin, että keskustelu Malmin lentoaseman tulevaisuudesta palaa lähtöruutuun.
– Asia on nyt täysin avoin. Vaarantamiskielto turvaa rakennukset ja ympäristön, ja toivomme kaupungin nyt sallivan kulttuuriympäristöön oleellisesti kuuluvan ilmailutoiminnan jatkuvan tilanteen näin muututtua, Hyvönen toteaa tiedotteessa.
Aeroflot ru
Lentokenttä Museo Pyhtäälle
10
225
Vastaukset
- Anonyymi
Ao kielto purettu, mitään suojelua ei tule. Mutta koneita tulee Pyhtäälle. Hyvä niin. Työtä tarvitaan ja tapahtumia. Kitisijät voivat myydä mökkinsä ja mennä mökkeilemään Malmille.
- Anonyymi
Malmillahan Dronet on kielletty Hki/Vantaan läheisyydestä johtuen ,rajoitettu ilmatila. Pyhtäällä vapaa ilmatila.
- Anonyymi
Kun hankkii asunnon huutjärven rannalta, niin mökkimatka lyhenee noin 30 kilometrillä . Kaikki lähellä:
* Kaupat
*Linja-autopysäkki
*Taksi
*Apteekki
*Lentokenttä
*Kunnan palvelut terveyskeskuksineen
*Kaakkois-Suomen paras uimaranta
*Parturipalvelut
*Polttoaineen myynti
* Hiekkamontun kuntorata
Karhulan Toria emme sinne saa, mutta kerran viikossa menen sinne tapamaan kavereita ja syömään Lei*T*N posson ja hörppäämään kupin tummaa tukoa.- Anonyymi
Jotenkin vaikuttaa epätoivoiselta
- Anonyymi
Aivan:) Yhtä on yhtäällä ja sitten se että mitä on Pyhtäällä niin lentokenttä:)
Vihervassarit tosiaan sinne Malmille sitten vaan mökkeilemään:)
Täällä teitä ei kaivata vaan tarvitaan työtä ja edistystä loiset.
HYVÄ! - Anonyymi
https://www.sttinfo.fi/tiedote/sahkoinen-ilmaliikenne-on-pyhtaalla-jo-tata-paivaa?publisherId=69817441&releaseId=69862508
Malmin korpikentällä sähkölentokone hallin nurkassa .Keväällä parikertaa ilmassakin puolituntia. - Anonyymi
Tuli rajusti tonttiin Malmilla keväällä tuli vähän "pipiä". On nyt korjattavana slovakiassa Pipistrelin tehtaalla.Odotellaan jo Pyhtään lentopaikalle ,mutta vasta lokakuussa saadaan kuntoon.
- Anonyymi
Toivottavasti Korjula avaa kentän kesällä muutaman päivänä avoimeen vauhtipäivään. Koneet on valmiina.
- Anonyymi
Eiköhän tuo avaa...
Redstone AERO Oy
Pyhtää-Redstonen lentokentästä Helsinki-East Aerodrome - E18-moottoritien liittymään uusi teknologiapuisto
Redstone AERO Oy
Etelärannikon uudesta lentokentästä Redstone AERO:sta tuli perjantaina Helsinki-East Aerodrome, kun kehitysyhtiö Cursor ja Pyhtään kunta julkaisivat alueen kaavaluonnoksen. 300 hehtaarin aluetta Uudenmaan ja Kymenlaakson rajalla Helsinki-Pietari -moottoritien liittymässä kehitetään tulevaisuuden ilmailuteknologian ja logistiikan keskukseksi.
https://www.sttinfo.fi/tiedote/pyhtaa-redstonen-lentokentasta-helsinki-east-aerodrome---e18-moottoritien-liittymaan-uusi-teknologiapuisto?publisherId=69817441&releaseId=69858173
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site515876Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers714605Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto464362SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564141SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt923746Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä
Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään623283SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502453Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352349Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat422089En uskalla ees ajatella muru
Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha131219