Lentokenttä Museo Pyhtäälle

Anonyymi

Malmin lentokentässä taas uusi käänne: suojelu palautettiin käsittelyyn
5.4.2019

Siriukseen näyttely Pyhtään lentokentästä?

Malmin lentoaseman ystävät ry:n puheenjohtaja Timo Hyvönen kertoo yhdistyksen tiedotteessa (siirryt toiseen palveluun) olevansa ministeriön palautuspäätöksestä helpottunut. Hänen tulkitsee päätöstä niin, että keskustelu Malmin lentoaseman tulevaisuudesta palaa lähtöruutuun.

– Asia on nyt täysin avoin. Vaarantamiskielto turvaa rakennukset ja ympäristön, ja toivomme kaupungin nyt sallivan kulttuuriympäristöön oleellisesti kuuluvan ilmailutoiminnan jatkuvan tilanteen näin muututtua, Hyvönen toteaa tiedotteessa.

Aeroflot ru

10

208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ao kielto purettu, mitään suojelua ei tule. Mutta koneita tulee Pyhtäälle. Hyvä niin. Työtä tarvitaan ja tapahtumia. Kitisijät voivat myydä mökkinsä ja mennä mökkeilemään Malmille.

      • Anonyymi

        Malmillahan Dronet on kielletty Hki/Vantaan läheisyydestä johtuen ,rajoitettu ilmatila. Pyhtäällä vapaa ilmatila.


    • Anonyymi

      Kun hankkii asunnon huutjärven rannalta, niin mökkimatka lyhenee noin 30 kilometrillä . Kaikki lähellä:

      * Kaupat
      *Linja-autopysäkki
      *Taksi
      *Apteekki
      *Lentokenttä
      *Kunnan palvelut terveyskeskuksineen
      *Kaakkois-Suomen paras uimaranta
      *Parturipalvelut
      *Polttoaineen myynti
      * Hiekkamontun kuntorata

      Karhulan Toria emme sinne saa, mutta kerran viikossa menen sinne tapamaan kavereita ja syömään Lei*T*N posson ja hörppäämään kupin tummaa tukoa.

      • Anonyymi

        Jotenkin vaikuttaa epätoivoiselta


    • Anonyymi

      Aivan:) Yhtä on yhtäällä ja sitten se että mitä on Pyhtäällä niin lentokenttä:)

      Vihervassarit tosiaan sinne Malmille sitten vaan mökkeilemään:)
      Täällä teitä ei kaivata vaan tarvitaan työtä ja edistystä loiset.

      HYVÄ!

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Tuli rajusti tonttiin Malmilla keväällä tuli vähän "pipiä". On nyt korjattavana slovakiassa Pipistrelin tehtaalla.Odotellaan jo Pyhtään lentopaikalle ,mutta vasta lokakuussa saadaan kuntoon.

    • Anonyymi

      Toivottavasti Korjula avaa kentän kesällä muutaman päivänä avoimeen vauhtipäivään. Koneet on valmiina.

    • Anonyymi

      Eiköhän tuo avaa...
      Redstone AERO Oy
      Pyhtää-Redstonen lentokentästä Helsinki-East Aerodrome - E18-moottoritien liittymään uusi teknologiapuisto
      Redstone AERO Oy

      Etelärannikon uudesta lentokentästä Redstone AERO:sta tuli perjantaina Helsinki-East Aerodrome, kun kehitysyhtiö Cursor ja Pyhtään kunta julkaisivat alueen kaavaluonnoksen. 300 hehtaarin aluetta Uudenmaan ja Kymenlaakson rajalla Helsinki-Pietari -moottoritien liittymässä kehitetään tulevaisuuden ilmailuteknologian ja logistiikan keskukseksi.

      https://www.sttinfo.fi/tiedote/pyhtaa-redstonen-lentokentasta-helsinki-east-aerodrome---e18-moottoritien-liittymaan-uusi-teknologiapuisto?publisherId=69817441&releaseId=69858173

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      194
      2625
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      43
      2527
    3. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      69
      2211
    4. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      114
      2205
    5. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      71
      2075
    6. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      40
      2070
    7. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      70
      1497
    8. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      138
      1339
    9. Poistettuun aloitukseen

      Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
      Suhteet
      24
      1167
    10. Vaikeneminen

      Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
      Ikävä
      64
      1085
    Aihe