Sitruunapuun taimet, lannoitus?

Anonyymi

Heippa,

Täysin uutena viherpeukalona sain keväällä idean istuttaa muutaman sitruunan siemenen. Siemenet ovat jostain kaupan sitruunasta kaivettuja, odotuksia ei juurikaan ollut ja ihmetykseni on ollut melkoinen kun ikkunalaudallani olikin kuukautta myöhemmin jo 9 kappaletta ~10cm taimia. Tästähän se viherpeukaloinnostus sitten lähti, ja nyt huonekasveja löytyy reilut 20 :D

Joka tapauksessa nyt on alkanut vähän huolettaa sitruunan taimien kohtalo, mitään kun en näiden hoidosta oikeastaan tiedä vaan ainoat kokemukset ovat "valmiina" ostetuista huonekasveista. Istutin lähes kaikki taimet vastikään omiin ruukkuihinsa (alkuperäisessä ruukussa on vielä 3 taimea kaukana toisistaan ja loput omissa ruukuissaan), ja vaikuttavat oikein hyvinvoivilta.

Mutta mitä näille pitäisi nyt tehdä, että selviäisivät mahdollisimman todennäköisesti talven yli enkä vahingossakaan onnistuisi niitä tappamaan? Kastellaanko näitä edelleen päivittäin kuten idätysvaiheessa, vai kohdellaanko 10cm taimea jo samalla tavalla kuin vanhempaa kasvia ja kastellaan harvemmin? Suihkutellut olen lehtiä päivittäin ja kastellut mullan pari kertaa viikossa. Lannoitetaanko näitä taimivaiheessa vai missä vaiheessa se kannattaa (kesäisin) aloittaa? Onko mitään vinkkejä syksyn/talven varalle, kannattaisiko ostaa esim kasvivalo vai miten näin kerrostalossa asuvana ratkaisisin talvehtimisen?

Näihin pienokaisiin on jo syntynyt pieni rakkaussuhde, niin haluaisin hoitaa mahdollisimman hyvin.

0

309

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Sannan kirja USA:n bestseller!

        "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
        Maailman menoa
        35
        10519
      2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

        Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
        Yrittäjyys
        124
        10109
      3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

        ...ei tykänny Sanna Marinista
        Maailman menoa
        21
        7911
      4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

        Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
        Maailman menoa
        177
        6304
      5. Metsäalan rikolliset

        Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
        Sotkamo
        30
        4862
      6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

        Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
        Ikävä
        55
        4687
      7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

        Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
        Maailman menoa
        114
        4031
      8. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

        Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
        Maailman menoa
        123
        3381
      9. Missä vaiheessa

        Päätit luovuttaa suhteeni?
        Ikävä
        62
        3107
      10. Adonikselle

        Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
        Ikävä
        218
        3029
      Aihe