Heippa. Voisitteko kertoa mitä isoja kaloja voisi yhdistää turvallisesti taistohaaremin kanssa (1 koiras, 4 naarasta)? Taistokoiras on aika mamis eli ei ole ollut aggressiivinen. Jonkin verran kosiskelee naaraita mutta vanhus ei ole tajunnut edes kuplapesää vielä rakentaa. Allas on 330 litraa (130 cm pitkä, paljon kasveja). Kävisikö joku rihmakala? Tetroja akvaariossa jo on ja pari leväbarbia. Pohjalle en halua mitään koska monniset sotkisi kasvini.
Vastaukset 6
- bettaristic
Mun mielestä tuonne voi hyvin ottaa mitä vaan helmirihmakaloja tai pienempiä rihmoja. Melkein se helmirihma vois olla se mitä haet. Muita vaihtoehtoja olis juova- tai huulirihmakala. Sinirihmakalaa (tai sen värimuotoja) en suosittele, ihan vaan varoiksi, kun voivat heittäytyä hankaliksi.
"Pohjalle en halua mitään koska monniset sotkisi kasvini"
En tajua, miten monniset sotkee kasvit? Tarkenna!- Aurelia*
Siis tarkoitan sitä että kun ne tonki hiekasta ylös tollaset glossostigmat: http://showcase.aquatic-gardeners.org/Img2003/600/49.jpg Tilalle laitoin sellaista toista ruohomaista kasvia ja sekin lenteli minne sattuu. Monniset lähti eikä takaisin tule. Nyt kun on etuala taas kaunis niin en halua siihen sotkijoita.
Ehkä voisin hankkia sellaisia hunajarihmoja koska nehän elää aika alhaalla ja taistot yläkerroksissa.
- Tikruliini93
Eivät hunajarihmat elele pohjalla,vaan pinnalla.Nehän ovat lapyrinttikaloja ,niinkuin taistotkin.Jos haluat pohjalle elämää ,mutta et monnisia niin , miten olisi joku pieni kääpiöahven?Ja kenties parvi rusokiilakylkiä?
- Aurelia*
No eilen ostin parvin hunajarihmoja ja ne kaikki menee kyllä ihan tuolla pohjakerroksen melalehtiviidakossa eli aika alhaalla. Kyllä ne pinnalla käy joskus mutta harvemmin.
- Fiskare..x)Ei vais
Aurelia* kirjoitti:
No eilen ostin parvin hunajarihmoja ja ne kaikki menee kyllä ihan tuolla pohjakerroksen melalehtiviidakossa eli aika alhaalla. Kyllä ne pinnalla käy joskus mutta harvemmin.
Aurelia.. oon ite hankkimassa taistelukalaa, ja haluumpahan kysyy, et jos sul on tetroja ja taistelukaloi ni kerroppaha et elääks ne taistikset "tetravedes" hyvin..? En viittis ostaa niit jos ne ei elä sellases vedes mis tetrat elää..x) ELI:
Elääks tetrat ja taistikset samankaltaisessa vedessä? Eli onks se vesilaatu sama?
- SPYRO...
älä totta h.elvetiissä ota rihmakalaa!!!!!!
mulla itelläni oli 2 kääpiörihkalalaa ja taisto uros
(muitakin kaloja oli tietty)
nii taisto murhas rihmakalan! se tappo sen!!!
älä tee samaa virhettä kun mää!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1202502Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???401722Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha6751134- 1081032
- 71982
- 98946
- 48895
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk85800- 93764
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik33756