Eikös se kypsytys oo viikko?
vain voiko sinne lisäillä kaloja jo parin päivän päästä? akva ei ole suurikokoinen
vain voiko sinne lisäillä kaloja jo parin päivän päästä? akva ei ole suurikokoinen
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
No mitä ole laittanut ympiksi ja millä kypsytät?
Yleensähän kypsytykseen menee se kuukausi. Et kai ole siinä käsityksessä että se allas vaan odottelemalla kypsyy koska täytyyhän siihen olla oikeat ainekset millä kypsyttää.
http://www.aquahoito.info/suomi/ohjeita/kypsytys.php Tuolla oikeita ohjeita :)
Eläinkaupassa sanottiin että laittaa vaan hiekat ja vedet ja kun vesi on kirkasta lisätä kasvit.
ja viikon päästä voi lisätä kalat.
eli ei mitään muuta tarvitse lisätä?
Mulle taas sanottiin akvaarioliikkeessä että jotain bakteerikapseleita ostamalla saa nopeammin kypsytettyä mutta kaikki kalat kuoli silti ja nitriittiä oli valtavasti! Mikä liike noin neuvoo sinua tekemään, kerro liikkeen nimi niin soitan sinne ja sanon että ovat vastuussa kuolevista kaloista! Varmasti myyvät sinulle vaikka 10 krt samat kalat koska entiset kuolee ja ne vaan ottaa rahat päältä.
http://www.akvaariopalsta.net/keskustelu/arkisto4.php tuolla on oikeita ohjeita!!
itse olen vasta aloitelija joten en osa sinua paljon neuvoa,mutta sen verran voi nevoa että pelkään akvaariokaupan sanontaan ei kannataa luotaa.riippuu tietenkin kuinka hyvä kyseinen kauppa on.käväyse kuitenkin Google sivuilla ja laita hakusanaksi-akvaarion kypsytys,sieltä kyllä tietoa löytyy.kannataisi myös lukea kirjat,alan omat lehdet ja myös netissaa löytyy paljon luettavaa,keskustelu palstoista on myös apua.
menestystä akvaarion perustamisessa.t.akvaariokalat.