Paljonko rahaa bulimiaan?

Hei!

Kuinka paljon teillä (varsinkin jo vanhempien luota pois muuttaneilla) uppoaa rahaa bulimiaan päivässä/viikossa?
Tuntuu että itse olen aivan toivoton tapaus. Monien tuhansien eurojen velat pelkästään tämän bulimian johdosta. Päivässä voi aivan hyvin mennä jopa pahimmillaan päälle satanen rahaa ruokaan, yleinen ”arkipäivän yksi kauppareissu” on 20-35€. Nyt tuli kuukauden työpaikan ruokamasiinan lasku joka yli 600€, ja siihen päälle sitten vielä päivittäinen töiden jälkeen kauppareissu. Arvioisin että n. 1400€ mennyt kuukaudessa tähän.

Kun irtisanoin tuon korttini etten saa enää masiinista ostettua mitään työaikana tulee silti tälle hintaa noin tonni kuussa. Siis oikeasti tää raha ainoa ongelma. Osaan kyllä ahmia jopa kahdella eurolla (riisiä yms.) mutta aina sitä vaan päätyy ostamaan valmisruokia yms ei niin halpaa ”ku eihän se oo ku 3€” jne.

Tänään upposi vain 10€, voittajafiilis! Mutta paljonko teillä muilla menee massia tähän?
3212
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Mulla menee about sama määrä per kauppareissu (normaalit ruokaostokset lapsille jne aina eri reissulla sitten). Näitä "reissuja" tulee viikossa 4-6. Fml. Pakko saada tää loppumaan.

Äänestä

Vanhempien kanssa asuva täällä. Itselläkin suunnilleen sama määrä (~20€) n. kerran viikossa.

Äänestä

Kyllä on tullut huomattua että on rahaa vievä "harrastus" tämä, varsinkin nyt kun oksennuskertoja on sen 4-5 päivässä. Mutta oon koittanut pienentää rahankulutusta esim leipolla itse mahd paljon näistä herkuistani. Mutta kai se olis kohta haettava apua jo ihan vaan yän rahankulutuksen vuoksi, kun pitäis perhekkin pystyä elättää 😔

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Hei!

Kuinka paljon teillä (varsinkin jo vanhempien luota pois muuttaneilla) uppoaa rahaa bulimiaan päivässä/viikossa?
Tuntuu että itse olen aivan toivoton tapaus. Monien tuhansien eurojen velat pelkästään tämän bulimian johdosta. Päivässä voi aivan hyvin mennä jopa pahimmillaan päälle satanen rahaa ruokaan, yleinen ”arkipäivän yksi kauppareissu” on 20-35€. Nyt tuli kuukauden työpaikan ruokamasiinan lasku joka yli 600€, ja siihen päälle sitten vielä päivittäinen töiden jälkeen kauppareissu. Arvioisin että n. 1400€ mennyt kuukaudessa tähän.

Kun irtisanoin tuon korttini etten saa enää masiinista ostettua mitään työaikana tulee silti tälle hintaa noin tonni kuussa. Siis oikeasti tää raha ainoa ongelma. Osaan kyllä ahmia jopa kahdella eurolla (riisiä yms.) mutta aina sitä vaan päätyy ostamaan valmisruokia yms ei niin halpaa ”ku eihän se oo ku 3€” jne.

Tänään upposi vain 10€, voittajafiilis! Mutta paljonko teillä muilla menee massia tähän?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu