...onko ihminen käyttänyt omistamaansa kiinteistöä & tonttia lainan panttina? Kiitos.
Mistä saa selville...
Uusi
2410
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
ei mistään, koska kiinteistölle otetaan yleensä jo alkuvaiheessa panttikirjat, joita säilytetään mahdollisten lainanottojen varalta.
Esim. meillä ovat olleet käyttämättöminä 20v, ja voimassaolo vain uusitaan mahdollisen tarpeen varalta.
Kiinteistön sijaintikunnan käräjäoikeudesta saat hankituksi (kiinteistön nimen ja rekisterinumeron ilmoittamalla) rasitustodistuksen, josta ilmenee, onko kiinteistöön kiinnitetty panttikirjoja ja jos on, minkälaisia.
Jos olet ostamassa kiinteistöä, sinun tulee saada myyjältä kaikki rasitustodistuksessa mainitut panttikirjat. Jos joku puuttuu, se voi olla velan panttina, jolloin on olemassa riski, että kiinteistö joutuu vastaamaan (enintään) panttikirjan määräisen velan maksamisesta velkojalle.