Antakaa joku hyvä täytekakku ohje jossa valkosuklaata täytteenä.en löytänyt netistä kermakakun ohjetta,Päälle haluan kuitenkin kermat.Voiko vadelmahillon ja valkosuklaan laittaa täytteeksi?
SYNTTÄRIKAKKU
VALKOSUKLAA...
4340
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
teeppä ihan sellainen täyte jossa on vaahdotettua kermaa ja sulatettua valkosuklaata.. nämä sekoita varovasti yhteen ja maistele että tarviiko sokeria lisätä. Tämä sopii hyvin vadelmien tai vadelmahillon kanssa kakun väliin!!! päällehän voit laittaa pakastevadelmia ja siihen hyytelösokerista kiille päälle, ja reunoille kerma pursotukset! Ei voi olla muutakuin hyvää ;)
t. Kotileipuri
ps. hyvänkostutusliemen teet näin mihin tahansa kakkuun: noin 2dl kylmää vettä, noin 2rkl sokeria ja saman verran sitruunan mehua. tätä sekoitellaan niin kauan että sokeri sulaa.. kannattaa maistella ja lisätä sokeria tai sitruunaa tarpeen mukaan. Mehu on hyvää kun se on sellaista että sitä voisi juoda ihan mehuna vain. Ja tämä tosiaan sopii kostutukseksi mihin tahansa täytekakkuun
Kerro, miten teet sen. Jos sulatan suklaan vesihauteessa, se on lämmintä, jos jäähtyy sekin kovettuu. Jos lämpöiseen lisään kermavaahdon, kerma sulaa. Miten teen?
anna suklaa jäähtyä huoneenlämpöiseksi ensin.. sitten kermavaahdon joukkoon. Ei se kovetu niin nopeasti kuin voisi kuvitella!!
Aivan samalla tavalla kuin tummasta suklaasta.
Eli Kuumenna pienessä teflonkattilassa 1dl kuohukermaa kehumispisteeseen, ota kattila liedeltä, paloittele sekaan 200g suklaata, odota 1-2min ja sekoita seos tasaiseksi, anna hiukan jäähtyä, levitä kakulle, laita sen jälkeen marjat.