Pieni matkakertomukseni Thaimaasta

Lensin Finskillä Bangkokiin 11.6.2019. Passin tarkastukseen oli tullut uusi tsekkaus. Kaikkien matkustajien molempien käsien kynnet skannattiin tarkastuksessa. Tuli vaan mieleen, että nähdäänkö skannauksessa huumeiden käyttö.
Sukkulabussilla Don Mueangin kentälle ja odottelua jatkolennolle Nakhom Phanomiin. Taksilla lentokentältä bussiasemalle ja bussilla Mukdahamiin. Aikaa tässä tärväytyi 24 tuntia kaikkine odotteluineen ennenkuin pääsimme hotelliin. Kyllä uni maistui matkan jälkeen.
Seuraavana aamuna vaimo oli sopinut matkan Savannakhetiin johonkin Buddhalaisille tärkeään temppeliin. Vuokrattiin auto ja kuski ja sitten matkaan Friedship bridge II sillan kautta. Viisumi maksoi 1500THB.
Tämän jälkeen bussilla Nakhom Phanomiin ja hyvin nukutun yön jälkeen bussilla Bueng kaniin vaimon taloon.
Viime syksynä olin teettättänyt paikallisella insinöörillä talon laajennuspiirustukset ja nyt aloitettiin rakennustyö. Thaimaalaisittain käytettiin paikallista halpatyövoimaa eli Burmalaisia työhön. Rakennustöistä tehtiin kyllä asiallinen työsopimus maksuposteineen.
Peruspilarit pystytettiin parissa päivässä. Tosin sade haittasi vähän töitä, koska yllätys, yllätys Thaimaassa sataa usein vettä sadekautena.
Valutöihin käytetty betoni seloitettiin suurissa paljuissa paikan päällä.

5

249

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hieman hitaanpuoleista tuo burmaporukka kun palkkasit heidät 25.7.2018.
      Mitä jos ottaisit Neitiin yhteyttä niin saat vähän vauhtia siellä .....kanissa.

      • Anonyymi

        Hyvä huomio, heinäkuussa palkannut miehet ja syksyllä teettänyt piirrustukset.

        Maksupostitkin kunnossa.


    • Anonyymi

      Jos näitä "tarinoita" arvostelisi kuin äidinkielen ylioppilasaineita, niin tämäkin kirjoittaja olisi äidinkielen kokeen reputtanut. Tarinassa ei päätä eikä häntää, alkaa tyhjästä ja loppuu yhtä tyhjään.

      Ei jatkoon!

      • Anonyymi

        "Jos näitä "tarinoita" arvostelisi kuin äidinkielen ylioppilasaineita, niin tämäkin kirjoittaja olisi äidinkielen kokeen reputtanut. Tarinassa ei päätä eikä häntää, alkaa tyhjästä ja loppuu yhtä tyhjään."
        Minulla on vankka kokemus äidinkielen arvostelusta. Olenhan yliopiston professori äidinkielessä.

        Jatkoon, vaikka perse maata viistää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Jos näitä "tarinoita" arvostelisi kuin äidinkielen ylioppilasaineita, niin tämäkin kirjoittaja olisi äidinkielen kokeen reputtanut. Tarinassa ei päätä eikä häntää, alkaa tyhjästä ja loppuu yhtä tyhjään."
        Minulla on vankka kokemus äidinkielen arvostelusta. Olenhan yliopiston professori äidinkielessä.

        Jatkoon, vaikka perse maata viistää.

        no onpa sun äiteellä iso kieli, jos sinne mahtuu Niuvanniemen "professori"


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2533
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2367
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      101
      1059
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      891
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      819
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      707
    7. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      700
    8. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      697
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      680
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      648
    Aihe