Voinko leikellä itse saksilla/koneella pitkäkarvaiselta saksanpaimenkoiranpennulta korvatupsuja lyhyemmäksi? Onko haittaa? Luokitellaanko jotenkin rääkkäämiseksi/typeräksi toiminnaksi kun kyseessä on vain ulkonäölliset syyt?
Huom. Haussa oli lyhytkarvainen alunperin, mutta yllätyksenä tästä tuleekin pitkäkarvainen.
Ja kyllä, koira on rakas ja ihana.
Pitkäkarvainen saku vantaa
3
137
Vastaukset
- Anonyymi
Terve. Minä ainakin leikkaan ronskisti tavallisilla saksilla kesän tullessa pitkäkarvaiselta sakemanniltani karvoja lyhyeämmäksi vatsanseudulta, perskarvoja, rintakehältä, takapäästä reilusti ns.villahousut pois , ehkä hassun ruman näköistä, mutta koira on tyytyväinen, kun ilma kiertää, eikä tule märkiviä patteja, rupeja. Varsinkin hännäntyviseudulta. Koira kun käy uimassa, niin kyllä se auttaa paljon, ei tule iho-ongelmia. Toki jo keväällä aloitan alusvillan poistamisen, kun merkkejä karvanlähdöstä ilmenee, kolme neljä muovipussillista lähtee helposti. Ja älä huoli, koirallesi kasvaa karvat takaisin. Ajattelen koiran parasta. En nyt näe haittaa olevan korvatupsujen leikaamisesta, mutta eikö ne ole ihan hauskat ne tupsut, kuuluu just sen pennun ulkomuodolliseen persoonaan. Hyvää loppukesää!
- Anonyymi
Tottakai voit. Voi toki olla että joku siitä herneen nenuunsa vetää vaikka koiralle siitä ei mitään haittaa ole, ihmisiä kun on joka junaan, esim. ystävän uros seropilla on tosi pitkät otsakarvat joten ne on aina ponnarilla, punaisella. Kerran joku veti herneen nenuun kun koiralla on punainen ponnari eikä poikien väristä ponnaria.
- Anonyymi
Leikkaa ohennussaksilla ,se on luonnollisemman näkönen, ja saat ohennettua myös.Lyhennä toki samoilla,tai toisilla saksilla.Koneella en ajais,kasvaa tasapaksuna muuten.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site665973Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers774828Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto514405SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564161SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt953771SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502483Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352389Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi572172Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat452119Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost32060