Suomalaiset Cd kokoelmalevyt

Anonyymi

On tehty muutamia isoja virheitä kun on koottu jonkun laulajan tuotannosta kokoelma cd levy.Tässä esimerkkejä:Seija Simola,millään cd levyllä ei ole yhtä hänen parhaimmista lauluistaan:Unelma vain.Tapani Kansa,millään levyllä ei ole laulua:Kun lähdit pois.Berit, millään hänen levyillään ei ole näitä lauluja:Hylätty katu,Katulyhdyt,Tarkoitan nimenomaan cd levyille tehtyjä kokoelmia.Onko teillä muilla lisää esimerkkejä?

5

144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Noissa on syynä välillä esim tekijänoikeudet ja mille levy-yhtiölle biisit on tehty.

      Eli aina ei ole niin että voi noin vain napsia ne helmet sieltä artistin tuotannosta ja laittaa yhdelle ja samalle CD:lle.

      Sitten on sekin ettei haluta tappaa lypsävää lehmää laittamalla kaikki parhaat yhdelle ja samalle levylle.

    • Anonyymi

      Kokoelmat on turhia ja ärsyttäviä. Niitä hitinhittejä jaksa kuitenkaan montaa kertaa kuunnella. Äänitykset vuosikymmenien ajalta ovat lisäksi ärsyttävän erilaisia. Remasteroidut ja uusintaäänitykset vievät musiikista viimeisenkin hohdon.

      • Anonyymi

        Jos esim 60 tai 70 luvulla tehty kotimainen musiikki on omasta mielestä hyvää, niin kyllä niitä suosikkilauluja jaksaa kuunnella loputtomiin,ainakin minä jaksan.Ne eivät vanhene koskaan ja antavat aina jotakin uutta.Ne joko lohduttavat,saavat iloiseksi tms,verrattuna nykyisin tehtävään kotimaiseen musiikkiin joka on tusinatavaraa,eikä moniakaan lauluja jaksa kuunnella toista kertaa.Puhumattakaan nykyajan "laulajien" ns. lauluäänestä jota ei ikävä kyllä useimmilla ole,poikkeuksiakin onneksi löytyy.


    • Anonyymi

      Nykyajan musiikki kuulostaa monestakin syystä mekaaniselta. Kun hiljaiset ja kovat kohdat kompressoidaan yhtä hyvin kuuluviksi, äänitteistä tulee tasapaksua hihnatavaraa. Kaikki kuuluu, mutta ei oikein kuulosta miltään, kun virheetkin putsataan pois.

      Kevyen musiikin taika piilee sovituksissa, mutta niistäkin on tullut urakkatavaraa. Koneilla on helppoa tehdä paljon ja nopeasti.

      Tosi kyllästyttävää on myös kuunnella iänikuisia samoja kappaleita eri artistien versioina. Miksi levyttää musiikkia, jos ja kun ei ole mitään uutta ja omaperäistä tarjota?

      • Anonyymi

        Olet oikeassa,moni hyvä laulu on pilattu sovittamalla ne uudelleen ja laulettu huonoilla lauluäänillä,Ei osata tehdä uutta.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      67
      2585
    2. Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...

      Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.
      Maailman menoa
      193
      2295
    3. Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.

      Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      131
      2292
    4. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      48
      2167
    5. Viulu vaiennut

      Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣
      Suomussalmi
      33
      1925
    6. Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.

      Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä
      Maailman menoa
      196
      1754
    7. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

      En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
      Ikävä
      17
      1671
    8. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      223
      1576
    9. Kyllä tekee kipeää

      Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬
      Ikävä
      26
      1325
    10. Hallitus haluaa sossuhuijjarit esiin tutkimalla ihmisten pankkitilejä

      Kuristusote vätkylöiden palleista kiristyy! 😆 Hallitus suunnittelee laajentaa Kelan tiedonsaantioikeutta sosiaaliturva
      Lieksa
      246
      1220
    Aihe