Helppoja mutta käytännöllisiä temppuja haastavalle rodulle?

Heippa vaan :)
Mulla olisi siis kuolutus vaihe pennun kanssa. Se on terve, sisäsiisti ja aktiivinen uros. Maremmano-Abruzzese, rotu siis kyseessä!
Tunnetusti tää rotuhan on helppo opettaa kotikoiran tavoille, joo. Mutta olisi kiva kysellä miten just sä oot opettanut sun koiraa.
Lyhyt selostus olis siis ihana! Mietin siis esim. paikkaa, maahan, tänne, sivulle, ym.

JA TOINEN ASIANI!
Ehdotelkaa tämän pennun isukille 3v Remukselle jonkinlaisia temppuja. Pojunen osaa jo muutamia hupitemppuja mutta lisää olisi kiva opettaa.

Huom! Kyseessä siis yli 70cm suurikokoinen koira eli ei mielellään mitään voltteja 😂

Kissoillekkin voi kertoa neovoja temppuihin!

REMUS OSAA SIIS
❤Kerjää = istuu takatassuillaan, e jalat poissa maasta. Opetin ensin pitämällä sen tassuja ilmassa ja sanomalla napakasti kerjää. Irrotin sen tassuista vähitellen ja kun ne pysyy edes hetken ilmassa, sanon taas Kerjää.
❤Yläfemma = Se miltä kuulostaakin :D Remus on aina ollu kova antaa tassuu ni se oli helppo opettaa! Näytti vaan kämmentä ja odotti sen tajuavan itse, sitte vaa napakast Yläfemma.
❤Vilkuta = Tää on niin hauska!😂 Remus siis lyö tassulla ilmaa kaks kertaa (tosi tunteella aina). Helppo opettaa varmaan yläfemman avulla mutta Remus oppi matkimalla :'D
❤Jänö = Koira istuu vierässä. Mä laitan käden koukkuun sen eteen. Koira iskee tassun käsivarrelle ja toisen nyrkille käskystä. Palkkio:). Alotetaan kyykys ja autetaan tassut kädelle, vähitellen annetaan tajuta ite.
❤Hop! = Remus hyppää korkeelle ilmaan käden heilautuksesta ja käskystä. Opetin vaa nostamalla nappula käden pään päälle ja odottamalla että se hyppää ilmaan saadakseen naminsa :)
❤Sitte se osaa perus istu, tassu, maahan, seuraa, paikka.


Kiitos jo etukäteen jos laittelet jotain 💓💕

0

129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Onko sulla

        suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
        Ikävä
        23
        3378
      2. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

        Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
        Maailman menoa
        540
        2702
      3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

        Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
        Maailman menoa
        53
        2260
      4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

        Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
        Maailman menoa
        212
        2241
      5. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

        Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
        Joensuu
        13
        1709
      6. Mies profiloin sinut

        Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
        Ikävä
        219
        1519
      7. Kiantama kartelli

        Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
        Suomussalmi
        52
        1481
      8. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

        Ja selvitetään nämä tunteet?
        Ikävä
        97
        1389
      9. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

        Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
        Ikävä
        62
        1211
      10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

        Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
        Maailman menoa
        95
        1184
      Aihe