Pohdintaanpas taas...

Kun nainen on raskaana, onko hänen VELVOLLISUUTENSA saattaa raskaus loppuun? Onko lisäksi niin, että jos hän itse ei sitä halua, MUIDEN on se velvollisuus hänelle osoitettava?

Ovatko ne MUUT - lähinnä miehet - sitten automaattisesti ja aina oikeutetumpia päättämään asiasta kuin se raskaana oleva itse? Millä perusteella? KUKA sen asian määrittelee?

Onko kyseessä AINA mukavuusabortti, jos abortille ei ole kuolemanvakavia perusteluja? Onko esim. naisen henkinen epävakaus peruste? Entä täydellinen väsymys, jos perheessä jo on monta lasta? Ehkäisyn pettäminenkö EI ole hyväksyttävä perustelu?

Entäpä köyhät huonon seksuaalikasvatuksen kehitysmaat? Ovatko sielläkin kyseeessä mukavuusabortit, jos ehkäisyä ei saa, seksistä kieltäytyminen ei ole mahdollista ja lapsia perheessä jo lukuisia? Onko suomalainen mies - ilmeisesti lapseton - senkin suhteen ykköstason analyytikko?

Entäpä nämä "kiistattomat faktat"? Esimerkiksi minä en millään kykene näkemään tsygoottia lapsena. Minun mielestäni myöskään sellaisia todisteita EI ole esitetty, jotka tukisivat moista väitettä. Onko siis niin, että minun on vain uskottava jankuttajaa, joa tosin ei vaivaudu niitä "tosiasioita" mitenkään perustelemaan?

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei tosiaankaan ole kenenkään muun asia. Raskaus ei kosketa kuin naista. Eihän asiaa tarvi edes kertoa kellekään. Voi yksin miettiä mitä tekee. Yksin kun joutuu kaiken kantaan.

      • Minua kiinnostaisivat lähinnä näiden abortin kiihkeiden vastustajien perustelut näkemyksilleen. Mistä siis lopulta kumpuaa se varmuus siitä, että se oma ajattelumalli on ainoa oikea ja mahdollinen? Mistä kumpuaa se hirveä raivo, jota täällä parikin tapausta (?) näyttää tuntevan kaikkia toisin ajattelevia kohtaan? Onko omassa elämässä tapahtunut jotakin sellaista, mille pitää loputtomasti halea hyvitystä mollaamalla ja loukkaamalla muita?

        Minua ihmetyttää eniten se, että ihmiset kuvittelevat voivansa yleispätevästi ohjeistaa muita tilanteissa, joista he eivät lopulta tiedä mitään. Kyllä minäkin toivoisin, että Suomessa ihmiset tekisivät enemmän lapsia. Jestas sentään, olen opettaja! Työttömiähän ammattikunnastani tulee, jos lapset loppuvat!


    • Anonyymi

      Noin kauan viime uhosi jälceen maltoit pysyä jancuddamatta tätä TAAS uudessa aloituksessa. :)
      Ra*vot on kyllä ihan vain siellä oman bääsi sisällä. Siellä missä ne ihmeen pää-äänedcin mell.asdaa.
      Mistä tosiaan cumbuaa se järcyddävä v**a lapsia ja heitä suojelevia kohtaan?

      " olen opettaja! "

      Ai, taas leicidään sitä biologian opettajaa.. :D

      Ja mitä aloitukseen tulee,
      "onko hänen VELVOLLISUUTENSA saattaa raskaus loppuun? "

      Voitaisiin kysyä yhtä hyvin, onko velvollisuutta olla m****amatta muita vaikka kuinka kokisi jonkun häiridsevän mucavaa el.ämäänsä. Kuka siitä päättää, kun useimpien mielestä varmaankin se velvollisuus on?

      "Onko kyseessä AINA mukavuusabortti"

      Tietysti, eihän mikään pään sisäinen tila estä raskauden loppuun viemistä.

      ""Minun mielestäni myöskään sellaisia todisteita EI ole esitetty, jotka tukisivat moista väitettä."

      Minusta sin.ä et ole coskaan cyennyt perustelemaan, miksei alkiot olisi syndymäddömiä lapsia.

    • Se on AINA naisen itsensä punnittavissa tekeekö abortin, vai pitääkö lapsen. Ei ole olemassa mitään "mukavuusaborttia".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      92
      1135
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      116
      958
    3. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      125
      906
    4. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      78
      694
    5. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      282
      694
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      74
      631
    7. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      586
    8. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      582
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      48
      559
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      483
    Aihe