Mitä multaa käytetään hyötykasveihin?

Anonyymi

Ajattelin kasvattaa hyötykasveja ruukuissa. Puutarhamultaa en voi ostaa koska ne myy niitä vaan 40l säkeissä, joita ei voi kantaa kotiin linja-autossa. Ajattelin kasvattaa mahdollisesti esimerkiksi chiliä, mansikoita, tomaatteja, paprikoita, perunoita jne.

4

173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ai että joidenkin elämä on vaikeaa mutta googlella jo tietäisit!

    • Hyvä kysymys että mitä multaa käyttää.
      Nyt kun on löytynyt mullista kaikkia tauteja, niin ettei ilman hanskoja uskalla käsitellä. Ei ihme että taudit alkaa myllätä kun on kaikkea teurasjätekompostia ja kenties "raakana" tehty sekoitukset ja alkanut muhia muoviin suljettuna.

      Itse ostan vain kasvuturvetta, josta sekoitan multaa, hiekkaa ja omaa puutarhamaata lisäten.

    • Anonyymi

      Kasvatussäkit ovat vaihtoehto, mutta eipä tuota multaa juuri kannata ostaa kerrostaloasujankaan pienemmissä määrissä kuin säkki.

    • Anonyymi

      Taksilla saa kotiin multasäkinkin, jopa kaksi. Mullan ostaminen tuota pienemmissä määrin ei ole järkevää.

      Kun vielä omistin parvekkeen, oli kulutus säkki, pari vuodessa. Eikä kyse edes ollut kovin suuresta parvekkeesta. Kukkia oli hyvin vähän. Yrtit olivat pääasiallinen viljelykasvi, niiden lisäksi oli mm. tomaatteja ja mansikoita. Viljelin ihan perusyrttejä: basilika, persilja, ruohosipuli, jne.

      Parvekkeen toisessa päässä oli istutuspöytä ja toisessa seinäkasvihuone. Välissä oli kaksi pientä ruokapöytää ja neljä tuolia. Istutuspöydän alla oli pari hyllyä, joista toinen ruukuille ja toinen multasäkille ja sorapussille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      40
      3460
    2. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      13
      2848
    3. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2534
    4. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      42
      2007
    5. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      18
      1951
    6. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      57
      1948
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      56
      1851
    8. Oletko uhriutuja?

      vaikka itse olet rääkännyt toista ja aiheuttanut ties mitä toiselle.
      Tunteet
      55
      1613
    9. KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!

      Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1508
    10. Kenet molemmat

      Sä haluat mies?
      Ikävä
      14
      1240
    Aihe