Mitä multaa käytetään hyötykasveihin?

Anonyymi

Ajattelin kasvattaa hyötykasveja ruukuissa. Puutarhamultaa en voi ostaa koska ne myy niitä vaan 40l säkeissä, joita ei voi kantaa kotiin linja-autossa. Ajattelin kasvattaa mahdollisesti esimerkiksi chiliä, mansikoita, tomaatteja, paprikoita, perunoita jne.

4

179

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ai että joidenkin elämä on vaikeaa mutta googlella jo tietäisit!

    • Hyvä kysymys että mitä multaa käyttää.
      Nyt kun on löytynyt mullista kaikkia tauteja, niin ettei ilman hanskoja uskalla käsitellä. Ei ihme että taudit alkaa myllätä kun on kaikkea teurasjätekompostia ja kenties "raakana" tehty sekoitukset ja alkanut muhia muoviin suljettuna.

      Itse ostan vain kasvuturvetta, josta sekoitan multaa, hiekkaa ja omaa puutarhamaata lisäten.

    • Anonyymi

      Kasvatussäkit ovat vaihtoehto, mutta eipä tuota multaa juuri kannata ostaa kerrostaloasujankaan pienemmissä määrissä kuin säkki.

    • Anonyymi

      Taksilla saa kotiin multasäkinkin, jopa kaksi. Mullan ostaminen tuota pienemmissä määrin ei ole järkevää.

      Kun vielä omistin parvekkeen, oli kulutus säkki, pari vuodessa. Eikä kyse edes ollut kovin suuresta parvekkeesta. Kukkia oli hyvin vähän. Yrtit olivat pääasiallinen viljelykasvi, niiden lisäksi oli mm. tomaatteja ja mansikoita. Viljelin ihan perusyrttejä: basilika, persilja, ruohosipuli, jne.

      Parvekkeen toisessa päässä oli istutuspöytä ja toisessa seinäkasvihuone. Välissä oli kaksi pientä ruokapöytää ja neljä tuolia. Istutuspöydän alla oli pari hyllyä, joista toinen ruukuille ja toinen multasäkille ja sorapussille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      525
      8884
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      160
      6134
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      359
      5155
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      66
      4739
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      98
      4341
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      166
      4043
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      184
      3922
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      91
      1848
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      103
      1394
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      959
    Aihe