Uusi vai 10 v vanha?

Elikkäs, Kannattaako ostaa uusi Dacia vai 10 vuotta vanha Toyota?
Kumman kanssa pärjää vähemmällä murheilla?
Nyt saa kehua.
1488
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Toyota on surkea ja epämukava ja tietenkin kovin ruostumaan. Kyllä Dacia on hintansa väärtti ja sentään nykyajassa.

Äänestä

Daciassa 3 vuotta takuuta ja sitten pienellä välirahalla uusi tilalle. Autoissa ei juuri ole eroja käytännössä. Molemmissa aika kova sisämelu ja vanhempien miesten autoja molemmat.

Äänestä

Ei kannata ostaa kumpaakaan!

Jos sulle ei tule vuositasolla hirveesti kilometrejä niin osta melko uusi auto (noin 2...3v, väh. 1600cm3) jolla on ajettu noin 200 000km MAANTIEAJOA (ei siis mitään "kaupunkitaksia" yms), tällöin hinnasta on pois melkoisen suuri osa.

Maantiekilometrit ei juuri autoa kuluta ja jos vaihdat sen 3...4 vuoden kuluttua niin sen arvonalennus tulee olemaan melko maltillinen, jos siis sulla ei kerry siihen hirveesti kilometrejä.

Äänestä

Höpötetään täällä Daciasta mitä tahansa, on se varmasti järkevämpi valinta 10000€ hintaluokassa, kuin oikeastaan mikä tahansa muu vaihtoehto. Lomamatkalla vuokrasin Dacia Saderon ja ihan autolta se tuntui. Aika puhditon moottori, mutta ihan hyvin veti vuorenrinnettä ylös alas.

Äänestä
  • Alas vauhdilla kun jarrut petti

    Äänestä

Eipä ole paljoa omistajat kehuneet.

Äänestä
  • No kerroppa mitä autoa täällä kehutaan?

    Äänestä

Lähes kaikkia muita. Jopa Fiatia mikä on ihan vitsi autoksi

Äänestä
  • No enpä ole huomannut....

    Äänestä

daciassa on samat moottorit kuin mersussa

laitappa google haku jos ei usko hän

eli ei kestä dacia

Äänestä
  • Jep, A ja B mallissa varmaan, mutta ei oikeassa mersussa.

    Äänestä

  • Kerroppas googkenero missä Metsissä on tuon pienimmän Dacian 0.9 l moottori?

    Äänestä

Vanha on aina vanha!

Äänestä
  • Varmasti on parempia ja kalliimpia autoja, mutta edullinen oma, ei rahoitusyhtiön,
    Duster on minulle riittävän hyvä. En ota kantaa muiden valintoihin. Ne eivät minulle kuulu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Elikkäs, Kannattaako ostaa uusi Dacia vai 10 vuotta vanha Toyota?
Kumman kanssa pärjää vähemmällä murheilla?
Nyt saa kehua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu