islam ja suhtautuminen maahanmuuttoon

Nyt en halua provosoida enkä ilkeillä kenellekään. Tämä heti alkuun, koska tiedän miten rivakasti sensuuri täällä toimii. Tarkoitus ei siis ole ilkeillä, mustamaalata, vihapuhua tms.

Kysymys kuuluu, ja lähinnä kantasuomalaisille islamiin kääntyneille, miten suhtaudutte nykyisen kaltaiseen, ja varsinkin 2015 kaltaiseen, maahanmuuttoon? Totuushan on, että ylivoimaisesti suurin osa maahan tulleista oli islaminuskoisia. Onko kantasuomalaisten islamiin kääntyneiden keskuudessa ns. maahanmuuttokritiikkiä, ja jos, niin minkälaista? Yritn tehdä asiallisen aloituksen, toivottavasti keskustelu noudattaa samaa pyrkimystä.

2

202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rehellisesti sanottuna en voi sanoa olevani kovinkaan perillä siitä, millaista on nykyisenkaltainen maahanmuutto. En ole perehtynyt maahanmuuttopolitiikkaan, enkä hirveästi ajatellut koko aihepiiriä.
      Islamiin kääntyneiden keskuudessa tiedostetaan se, että maahanmuuttajat ovat ihmisiä siinä missä muutkin eli joukossa voi olla myös epärehellisiä ihmisiä. Mutta ainakaan minun muslimituttavapiirissäni ei erityisesti keskustella koko maahanmuuttoaiheesta.

      • Kiitos asiallisesta vastauksesta. Ilmeisesti sinun tuttavapiirisi ei koostu ihmisistä, joille maahanmuutto olisi ajankohtainen keskustelun aihe. Sama tilanne tietysti kristittyjenkin keskuudessa. Tuskinpa kuitenkaa sinä sen enempää kuin ystäväpiirisikään on voinut välttyä huomaamasta, että suurelle osalle suomalaisia maahanmuutto on yhä tärkeämpi teema, mietitäänpä nyt vaikka perussuomalaisten vaalimenestystä ja vaalien jälkeistä gallup-nousua.

        Kristittyjen keskuudessa olen ollut havaitsevinani, että uskonto ei välttämättä ole se tekijä, jonka perusteella maahanmuuttoon suhtaudutaan joko kielteisesti, tai myönteisesti. Totta on, että tietynlainen islam-kritiikki on nostamassa päätään, mutta uskoisin sen johtuvan siitä, että suurin osa maahanmuutosta, ainakin ei-työperäisestä, tapahtuu nimenomaan muslimimaista.

        Kristittyjen joukossa on paljon ihmisiä, jotka ovat täysin tyytyväisiä nykyisen kaltaiseen maahanmuuttoon, tai olisivat sitä valmiita lisäämäänkin, niin työperäistä kuin ei-työperäistäkin. Sitten on olemassa kristittyjä, jotka suhtautuvat erittäin kriittisesti maahanmuuttoon, varsinkin tuohon ei-työperäiseen. Tässä joukossa en ole huomannut eroa sen suhteen, keskustellaanko maahanmuutosta muslimimaista, vai vaikkapa afrikkalaisista kristityistä siirtolaisista. Suhtautuminen on kielteinen.

        Mutu-tuntuma minulla oli, että kantasuomalaisilla muslimikäännynnäisilläkin olisi ollut vaihtelua suhtautumisessa maahanmuuttoon, ja kiinnostavaa olisi ollut tietää, missä määrin tulijoiden uskonto joko vaikutta, tai sitten ei vaikuta, suhtautumiseen tulijoita ja tulemista kohtaan. Sinun kokemuksesi ei kyllä nyt tue minun ennakkokäsitystäni ja siihen minun on tietenkin tässä vaiheessa luottaminen.

        Kiinnostavaa olisi kuulla muiden kokemuksia, ja miksi ei samalla laajentaisi kysymyksen kohdeyleisöä, vaikkapa maahanmuuttajataustaisiin Suomen kansalaisuuden saaneisiin, tai Suomessa syntyneisiin muslimeihin. Kantasuomalaisten käännynnäisten joukko kun on kuitenkin käsittääkseni niin pieni, että ehkä sieltä on hankala löytää eri tavalla ajattelevien ryhmiä, varsinkin, jos aihe ei ole erityisemmin tapetillakaan.


    Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      131
      8281
    2. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      456
      7463
    3. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      219
      5646
    4. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      91
      4617
    5. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      137
      4580
    6. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      104
      4432
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      10
      4152
    8. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      3820
    9. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      16
      2960
    10. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      13
      2690
    Aihe