Roskapostista

sisu

Eilen oli tv.ssa juttu missä mainittiin että jopa tuhansia koneita käytetään roskapostin lähetykseen omistajan tietämättä,mutta ei kerrottu kuinka voit todeta onko koneesi puhdas noilta osin?Itsellä on käytössä f-securen virustorjunta ja palomuuri ja lisäksi skannaan kerran viikossa ad-awarella ja spybotilla ja lisäksi on vielä spywareblaster,ja tietysti kaikki päivitykset hoidetaan ajallaan.Käyttis on xp.Nyt kiinnostaa että onko nuo toimenpiteet riittäviä ja mistä voin valvoa konettani ettei sitä käytetä roskapostittamiseen?

2

449

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • noita

      oikein tuon paremmin voi hoitaa. Ainut mitä voisit tehdä on tsekata koneellasi olevat prosessit ja opetella jotenkin muistamaan ne. Silloin huomaat helposti ylimääräiset prosessit, jotka voivat olla spywarea tms.

    • kyllä

      On riittäviä. Palomuurilla kannattaa rajoittaa ja valvoa ulospäin suuntautuvaa liikennettä. Jos ehdottoman varmuuden haluat hanki softa, joka monitoroi verkon kuormitusta ja ylläpitää siitä lokia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      117
      6824
    2. Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?

      Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam
      Maailman menoa
      46
      4513
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      72
      3672
    4. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      27
      2654
    5. Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?

      Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni
      Maailman menoa
      28
      2401
    6. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      22
      1886
    7. Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan

      Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei
      Ikävä
      198
      1388
    8. Martinan prinsessahäät peruuntui

      Seiska uutisoi Kauneus ja Terveyslehden artikkeliin perustuen mihin nämä häät kosahti.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      319
      1204
    9. Vakavasti psyykkisesti sairas on pakkohoidossa - Ja asuu silti kotona

      Miten käy, kun vakavasti psyykkisesti sairas "hoidetaan" kotona? Norjassa psyykkisesti sairaiden vuodepaikkojen määrä on
      36
      1011
    10. Pahastuisitko

      Jos tietäisit, että katselen lähes päivittäin kuviasi? Miehelle
      Ikävä
      88
      868
    Aihe