Unilääkkeet: Elinikäinen koukku, hetken helpostus vai suurta huijausta

Anonyymi

https://heltti.fi/unilaakkeet-elinikainen-koukku-hetken-helpotus-vai-suurta-huijausta/

Mielenkiintoinen on tutkimustulos, jonka mukaan pitkään bentsoja käyttäneet ikäihmiset nukkuvat huonommin kuin muuten terveydentilaltaan samankaltaiset ikätoverit.

Jos pitkäaikaisen unettomuuden hoitoon käytetään lääkitystä, löytyy mielekkäitäkin vaihtoehtoja. Väsyttävien masennuslääkkeiden ryhmästä mm. mirtatsapiini ja doksepiini ovat tällaisia. Tällöin käyttöannos on huomattavasti pienempi kuin masennuksen hoidossa. Nämä lääkkeet lyhentävät nukahtamiseen kuluvaa aikaa ja vähentävät yöheräilyä, mutta ongelmaksi saattaa muodostua liiallinen väsymys aamulla, jopa aamupäivällä. Myös muita lääkekohtaisia haittavaikutuksia voi olla, toisaalta eipä haitattomia lääkkeitä ole olemassakaan.


Yhteenveto: Turvallista Suvoreksanttia odotellessa.........

https://yle.fi/uutiset/3-10416255

15

299

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Uusi täsmälääke unettomuuteen ja auttamaan irti unipillereistä olisi enemmän kuin tervetullut !

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Laittoman huonot unilääkkeet.

      Jos nukahtamisongelmaa esiintyy ainoastaan jos ulkoilee ja liikkuu paljon.
      Se piristää eikä silloin saa unenpäästä kiinni.

      Jos ongelma on riittävän pitkä ja syvä yhtenäinen yöuni.

      Sellaiseen tarvitaan lääkkeitä FENYYLIBARBUTAALI taitaa olla silloin oikea resepti.

      Nukahduslääkkeiden määrääminen sinänsä on jo rikos ja valtiopetos.

      • Anonyymi

        No aivan tietenkin!

        Kyllähän barbituraatit vielä bentsoja myrkyllisempinä ja voimakkaampina ovat erinomainen ratkaisu! Niillä voi samalla vaikka tappaa itsensä, koska niiden yliannostuksella saa hengen itseltään yliannostuksina pois, toisin kuin bentsoilla joita saa kauhoa melkoisen määrän milligrammoja että tällasta tapahtuisi, eikä kyllä tapahdu.


    • Anonyymi

      Nukahdus lääkkeet ovat hengenvaarallisiakin vielä jos ovat tehottomia, niitä voi syödä vaikka kilon eivätkä vaikuta tarkoituksen mukaiseksi, barbituraatit riittävän tehokas ja tarkoituksenmukainen unilääke: https://fi.wikipedia.org/wiki/Barbituraatit

    • Anonyymi

      Nukahduslääkkeet ovat hengenvaarallisiakin vielä jos ovat tehottomia, niitä voi syödä vaikka kilon eivätkä vaikuta tarkoituksenmukaisesti, barbituraatit riittävän tehokas ja tarkoituksenmukainen unilääke: https://fi.wikipedia.org/wiki/Barbituraatit

    • Anonyymi

      Unilääkkeitä (bentsot) ei ole järkeä määrätä, koska

      a) ne huonontaa unen laatua ja on yhdistetty dementiariskiin.
      b) niihin tulee liian nopeaa säännöllisesti käytettynä henkinen ja fyysinen riippuvuus ja lopettaessa vieroitusoireita jo lyhyemmästäkin käytöstä
      c) toleranssiriski. Edellinen annos ei toimi, ja annoksen kasvattaminen voi johtaa voimakkaaseen riippuvuuteen
      d) ne ei ratkaise ongelmia mitkä on puhkaisseet unettomuuden eivätkä opeta potilasta hankkimaan selviytymiskeinoja elämään tai unettomuuteen, mitkä ovat rakentavia, ja pitemmän päälle toimivia tapoja. Ihminen kyllä nukkuu, kun olosuhteet on paremmat
      e) niissä on haittavaikutuksia

      mitä vielä?

      Ainoa missä voisi kuvitella kyseisistä aineista olevan hyötyä on leikkaukset, joku paha kriisi jossa on vaan pakko saada nukuttua pari yötä kun ei mitään muuta vaihtoehtoa ole eikä uni tule muutoin. Järkevintä on aina ratkoa syyt unettomuuden taustalla kuin aloittaa kemiallisesti nukkuminen

      Niillä kellä unettomuus on seurausta erinäisten lääkepillerien käytöstä on hankalampi tilanne, mutta luonnollinen uni palaa kyllä, kun vieroitus tehdään hitaasti ja vastuullisesti.

      • Anonyymi

        "a) b) c) d)"

        Onko nämä jotain rinnakkaisia "vaihtoehtoja", vai mitä vittua yleensä sepustat? Osaatko ajatella loogisesti?

        Samalla yleisellä logiikalla mitään lääkkeitä ei kannata käyttää, koska niillä on haittavaikutuksia.

        "b) niihin tulee liian nopeaa säännöllisesti käytettynä henkinen ja fyysinen riippuvuus ja lopettaessa vieroitusoireita jo lyhyemmästäkin käytöstä"

        Oletko kokeillut, millaisia tulee, vai jaatko mututietoa asioista, joita et hallitse? Johtaen mahdollisesti kärsiviä ihmisiä harhaan?

        " Ihminen kyllä nukkuu, kun olosuhteet on paremmat"

        Ei nuku. Miksi levität tällaisia valheita? Vastuu...?! Ihmisen pitää ensin saada unta, jotta voi ratkoa ongelmiaan. Ja toivottavasti kukaan ei yritä ratkoa ainakaan sinun ohjeillasi mitään ongelmiaan.

        "niissä on haittavaikutuksia"

        ...Samoin kuin vaikka syöpähoidoissa? Idari...

        "Ainoa missä voisi kuvitella kyseisistä aineista olevan hyötyä on leikkaukset"

        Kerro tämä sitten, kun olet ensin kärsinyt pahasta unettomuudesta vaikkapa kymmeniä vuosia, sekä joutunut leikkaukseen.

        "joku paha kriisi jossa on vaan pakko saada nukuttua pari yötä kun ei mitään muuta vaihtoehtoa ole eikä uni tule muutoin."

        Hyvä kun keksit tämän... Joillakin se sinun "joku paha kriisi" on jatkuva... Valopää.

        "Järkevintä on aina ratkoa syyt unettomuuden taustalla kuin aloittaa kemiallisesti nukkuminen"

        Parasta kun et tule kertomaan tänne, mikä on "järkevintä".

        "luonnollinen uni palaa kyllä, kun vieroitus tehdään hitaasti ja vastuullisesti."

        Sinä et tiedä vastuullisuudesta näissä aiheissa kyllä yhtään mitään. Sori. Ja hyvää yötä vaan.


    • Anonyymi

      Kenties olisi parempi kun ette höpöttelisi niin tietävään sävyyn asioista, joita ette tunne ja hallitse, kokemuksen pohjalta, tai mitenkään muutenkaan.

      Kaikki unilääkkeet eivät toimi kaikille ihmisille samalla tavoin. Ne eivät siis ole mitään suoraan rinnastettavia vaikutuksineen.

      Itselleni ei toimi mikään muu kuin bentsot. Joita olen käyttänyt pitkään. Mutta en ole niistä riipuvainen.

      Ja ihminen ei kyllä nuku, "kun olosuhteet vain ovat paremmat". Sikäli kuin tuollainenkaan löpöttely edes tarkoittaa mitään...

      Ajatelkaa, ja hankkikaa tietoa. Älkää olko tietävinänne. Tuollainen julistaminen perustuen hatariin tietoihin, asenteisiin ja mutuihin on ihan totaalista paskaa. Harhaista ja haitallista.

      Kiitos.

      • Anonyymi

        Säännölliset bentsonkäyttäjät ei saa unta enää muulla kuin bentsolla, niin se vain on. Ei tehoa mikään muu enää. Vieroitusoireina bentsoista tulee entistä pahempaa unettomuutta. Koukku tulee viikoissa säännöllistä käyttöä, jolla saa turmeltua GABA - reseptorien luonnollisen toiminnan.
        Vain tyhmät lääkärit määrää bentsoja pitkäaikaiseen käyttöön unettomuuden hoitoon. Ylipäätänsä bentsot unettomuuteen ovat hölmöjä, koska niistä tulee vieroitusoireina entistä pahempaa unettomuutta, ja niiden antama unen laatu on kehnoa, vrt. alkoholia unen saamiseksi.


      • Anonyymi

        Lisähuomautuksena mainitsisin kyllä vielä, että jos on käyttänyt bentsoja pitkään, ne pitää purkaa hitaasti, mihin kaikki lääkärit eivät anna potilaalleen mahdollisuutta. Koska niistä voi tulla pirullisia vieroitusoireita mihin kuuluu pahentunut unettomuus.


    • Anonyymi

      Urheilijalla urheilu aiheuttaa unettomuutta.

      Terveysintoilijoilla yleensä liian monipuolinen ruokavalio aiheuttaa ylipirteyttä.

      Missähän aikarajassa sen "luonnollisen" unen pitäisi palautua kun lopettaa nämä unta häiritsevät tekijät eli terveellisen ravinnon ja urheilun?

      20 vuotta, 30 vuotta hampurilaiskuurilla löhötessä?

    • Anonyymi

      Rukoilen joka päivä ,että nuo uudet turvalliset suvoreksantti lääkkeet saadaan pian suomeen ja auttamaan tuhansia ja tuhansia ihmisiä vakavissa univaikeuksissa.

    • Anonyymi

      Mitäs sanotte ketiapiinin ja melatoniinin yhteiskäytöstä....

    • Anonyymi

      Kannattaa lukea kirja "Valvomo", kirjoittajana Leeni Peltonen. Kertoo aika paljon vakavista unihäiriöistä ja niistä selviytymisestä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      41
      2355
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      296
      1939
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      20
      1750
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1565
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      23
      1404
    6. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1289
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      41
      1272
    8. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1235
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      35
      992
    10. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      31
      944
    Aihe