Oikiksessa sisään olevat jo!

Anonyymi

Heippa. Oisko mitään kirjaa josta ois jo nyt hyötyä lukea pääsykokeita varten?

10

427

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siis ensi vuoden pääsykokeitako varten?

      Jos olet vielä lukiossa, lue hyvin yo-kokeisiin ja kirjoita sellaiset tulokset, että pääset papereilla sisään.
      Jos et enää ole lukiossa, korota yo-arvosanasi huipputasolle, ja menet papereilla sisään.

      • Anonyymi

        Oon päässy lukiost. Sain ihan OK paperit, mutta en oo menossa ikiin tekee uudellee. Yritän panostaa siihe pääsykokeesee sielt kuitenki valitaa 60% pääsykokeen perusteella.


      • Anonyymi

        Varmaan vastaus tekniikka on yksi mitä kannattaa harjoitella


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oon päässy lukiost. Sain ihan OK paperit, mutta en oo menossa ikiin tekee uudellee. Yritän panostaa siihe pääsykokeesee sielt kuitenki valitaa 60% pääsykokeen perusteella.

        Kohenna sitten ainakin kirjallista esitystaitoasi! Sillä on merkitystä enemmän kuin luuletkaan.


    • Anonyymi

      Visa Kurki - Haluatko juristiksi

    • Anonyymi

      Uskon, että melkein mihin vain yleiseseen juridiikan alueeseen perehtyminen voi olla hyödykästä tässä vaiheessa (Esim rikosoikeus, velvoiteoikeus, hallinto-oikeus, prosessi jne). Pääsykoekirjojen aiheitahan tässä vaiheessa ei vielä tiedetä, mutta ”kylvettämällä” itseään juridisessa tekstissä, oppii paljon ihan tekstin ymmärtämisestä ja sisäistämisestä. Aikoinaan, kun itse hain ensimmäistä kertaa, oli yhtenä pääsykoekirjana tuo hallinto-oikeus. Muistan, miten ekalla lukukerralla iski epätoivo ja tuntui, etten ymmärrä mitään. Ensimmäiset lukukerrat menivät vain siihen, että yritti pala palaselta ymmärtää tekstiä ja kokonaisuuksia. Tuolloin ajattelin, että jos olisin vähän edes tutustunut samantyyppiseen tekstiin ennen pääsykokeisiin lukua, olisi yksityiskohtien päähän painamisen voinut aloittaa jo aiemmin ja olisin nopeammin ymmärtänyt kokonaisuudet.

      Eli välivuosi kannattaa käyttää esim avoimien kursseihin tai muuten eri juridisia tekstejä lukien. Esimerkiksi ihan perus tenttikirjoja eri oikeudenalojen tentteihin lukemalla saa aika hyvää tuntumaa. Myös jos vanhoja pääsykoekirjoja saa jostakin, kannattaa niitä lukea. Parhaimmassa tapauksessa jokin näistä kirjoista saattaa tulla kevään kirjojen aiheiksi.

    • Anonyymi

      Opiskele avoimessa. Se on yksinkertaisesti paras vaihtoehto.

    • Anonyymi

      Lue tämän vuoden pääsykoekirjoista "Johdatus oikeudellisen ratkaisun teoriaan" ja "Johdatus kuluttajaoikeuteen". Ensiksi mainittu on erittäin, erittäin hyödyllistä perusasiaa niin pääsykokeen kuin opiskelunkin kannalta. Kuluttajansuojaa koskevasta kirjasta taas on myös varmasti hyötyä myös ihan oman elämän käytännön tilanteissa. Siitä saa myös kohtalaisen hyvän käsityksen siitä, millaista normiripulia kirjat voi olla.

      Ne kirjat saa muuten ilmaiseksi sähköisinä täältä.
      https://shop.unigrafia.fi/tuote/oikeustieteellisen-tiedekunnan-paasykoepaketti-2019-lukuoikeus-sahkoisiin-versioihin/

    • Anonyymi

      Tule meidän ilmaiselle kurssille www.valintakokeet.fi

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      533
      1753
    2. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      18
      867
    3. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      84
      853
    4. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      796
    5. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      49
      711
    6. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      705
    7. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      2
      687
    8. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      63
      666
    9. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      65
      608
    10. Moi, olen Lampunhenki

      Kerro toivomuksesi🏺
      Ikävä
      65
      533
    Aihe