Omaishoitajat ovat osa inhimillistä suomea, entä päinvastoin?
Onko suomalainen yhteiskunta inhimillinen omaishoitajia kohtaan?
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15607224/hs-omaishoitajat-ovat-tarkea-osa-inhimillisempaa-suomea
Onko inhimillisyyttä omaishoitajia kohtaan?
11
245
Vastaukset
- Anonyymi
Ei ollut minua kohtaan.
Minä tein minkä pystyin. En halua kiitosta, en mitään.
Voimia kaikille omaishoitajille. - Anonyymi
Kaupunki on järjestänyt omaishoitajille Sporttipassin. Passista tuli neljä A4-tekstiä, josta ei löytynyt mitään tolkkua. Yksi liuska piti kuitenkin viedä omaishoitoon, joka lähettäisi tekstiviestin hyväksymisestä.
Toukokuussa menin kyselemään, mitä passilla saa. Ei tiedetty omaishoidossa- Kaupungilla kerrottiin, että voi ostaa lippuja. Mitä lippuja, sitä ei tiedetty. Homma jäi puolitiehen.
Viime viikolla menin uudelleen omaishoitoon ja pyysin passin kuittaamista kiireellisenä. Ajattelin alkaa käydä uimahallissa. Viikko meni eikä kuulunut mitään. Tiedustellessani sain vastauksen:
"Työntekijä, joka oikeuksia laittaa on kuitenkin tällä hetkellä lomalla.
Valitettavasti meillä on vain yksi työntekijä hoitanut kaupungin etuutta
oman työnsä ohessa. Saat etuuden käyttöösi viikolla 30.
Pahoittelut asian viivästymisestä!"
Vastasin, että olin hoitanut kolmea hoidettavaa yksin, enkä koskaan sanonut heille, että tulen neljän viikon päästä. Ei mitään tehoa. Piti taas kirjoittaa näin yksinkertaisesta asiasta. Täytyihän toimistossa olla toinenkin tekstiviestitaitoinen henkilö. Lopulta löytyi toinenkin henkilö, jolla oli oikeus kuitata oikeuteni.
Meiltä vaaditaan olematonta korvausta vastaan kohtuuttomia, mutta jos me tarvitsisimme jotakin, meidän tarpeillamme ei ole yhtään mitään väliä.
Meidän mollaaminen jatkuu niin kauan kuin teemme työmme ilmaiseksi. Mut pakotettiin omaishoitoon. Mulla on itsellä mielenterveysongelmia.
Päivät on p-n ja k-n kuskaamista. Portaita pitkin. Valoja ei saa olla kun ne "häiritsee".
Pytty on tukossa kun erään eritteet eivät mene läpi (jostain syystä, mutta se on jo vuosikymmen ongelma). En tiedä miten se sen tekee.
Kyynärsauva on jaloissa, kun sitä ei saa siirtää.
Kaikki on mun syytäni.
Ne eivät hae omaistukea (että saisin jotain rahaa hommista)
Eivät allekirjoittaneet apteekin sopimusta (että saisin lääkeet - itse kärsivät).
Pankki siirtyi pois paikkakunnalta: eivät siirtäneet tilejään.- Anonyymi
Ketkä NE?
- Anonyymi
Mut pakotettiin omaishoitoon. Mulla on itsellä mielenterveysongelmia.
Päivät on p-n ja k-n kuskaamista. Portaita pitkin. Valoja ei saa olla kun ne "häiritsee".
Pytty on tukossa kun erään eritteet eivät mene läpi (jostain syystä, mutta se on jo vuosikymmen ongelma). En tiedä miten se sen tekee.
Kyynärsauva on jaloissa, kun sitä ei saa siirtää.
Kaikki on mun syytäni.
Ne eivät hae omaistukea (että saisin jotain rahaa hommista)
Eivät allekirjoittaneet apteekin sopimusta (että saisin lääkeet - itse kärsivät).
Pankki siirtyi pois paikkakunnalta: eivät siirtäneet tilejään. - Anonyymi
Kyllähän se on niin, että omaishoitajuus vain tulee kenelle tulee. Ei sitä kukaan halua.
Mutta jossain on oltava raja. Mielenterveys ongelmainen ei saisi olla kenenkään hoitaja.
Minusta jokaiselle omaistaan hoitavalle pitää saada lääkärintarkastus ainakin kerran vuodessa maksutta. Jos terveydessä todetaan puutteita, hoidokki on sijoitettava laitokseen. Tässä yhteiskunnan on tultava vastaan. Kaikki muu on ylellisyyttä.
Toisin sanoen ensin on korjattava todelliset ongelmat. Puhutaan sitten puuhapasseista sun muista ylellisyyksistä omaishoitajille.- Anonyymi
Todelliset omaishoidon ongelmat on pyhä tabu mihin kukaan ei halua koskea, ettei vaan vahingossakaan arkitodellisuus tule julkisuuteen.
Meillä on liitto jonka tehtävä olisi valvoa ja ajaa omaishoitajien etua, suuria lupauksia antavat mutta mitään eivät tee. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Todelliset omaishoidon ongelmat on pyhä tabu mihin kukaan ei halua koskea, ettei vaan vahingossakaan arkitodellisuus tule julkisuuteen.
Meillä on liitto jonka tehtävä olisi valvoa ja ajaa omaishoitajien etua, suuria lupauksia antavat mutta mitään eivät tee.Niinpä. Siihen aikaan kun itse vielä olin aviomieheni omaishoitaja, eräs ystävä sanoi, että "on varmasti mieluisaa hoitaa sellaista miestä, kun teillä on ollut niin hyvä avioliitto".
Ei ollut muuten mieluisaa! Olisin halunnut hänen olevan terve. Hän ei enää ollut se mies, jota olin rakastanut, enkä minä ollut enää se nuori nainen, jota hän oli rakastanut. Hän oli sairas ja hänen sairautensa kahlehti minutkin. Ei ollut mieluisaa se!
Turha olisi ollut avautua ystävälle ongelmista. Tai kenellekään. En tiedä kumpi on tyhmä, jopa julma. Sekö joka ei haluaisi uupumukseensa asti hoitaa sairasta puolisoaan vai se joka ulkopuolisena tuomitsee toisen haluttomuuden hoitaa omaistaan?
Miksi omaishoitajan pitää tehdä työnsä rakkaudesta omaistaan kohtaan? Sillä rakkaudella ei kauan jaksa. Kaikki hoidettavat eivät ole kiitollisia eivätkä rakastettavia hoidettavia. Kenen velvollisuus edes voi olla valvoa ja passata passata toista yötä päivää itsensä unohtaen?
Ehkä omaishoitajan raadollinen arki pitäisi levittää kaikkien nähtäväksi. Niin kauheaa kuin se onkin! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Todelliset omaishoidon ongelmat on pyhä tabu mihin kukaan ei halua koskea, ettei vaan vahingossakaan arkitodellisuus tule julkisuuteen.
Meillä on liitto jonka tehtävä olisi valvoa ja ajaa omaishoitajien etua, suuria lupauksia antavat mutta mitään eivät tee.Meillä on todellakin liitto mutta mitään ei tapahdu. Eikö heidän pitäisi ajaa omaishoitajien etuja ?
Olisi nopeasti tehtävä kysely eduskuntaan mitä hallitus aikoo tehdä että omaishoitajien asemaa parannettaisiin ja myönnettäisiin reilusti kunnille rahaa sillä ehdolla että kunnat todellakin käyttää kyseisen rahan siten että voitaisiin enemmän ja useimmille halukkaille myöntää omaishoitajan palkkio
Eikö ne ihmiset jotka kansa on valinnut eikö ne ymmärrä että koko yhteiskunnalle
tulisi ylivoimaisesti edullisemmaksi hoitaa kotona kuin että laittaa kalliiseen laitoshoitoon?
- Anonyymi
Nimenomaan näin.
- Anonyymi
Omaishoidossa olisi paljonkin parannettavaa koska nykyinen yhteiskunta ajaa ihmiset tilanteeseen jossa omaisistaan on pakko huolehtia. Kun ei muualla enää tehdä paljoa vanhusten ja sairaiden eteen. Ainakin paljon on kuulunut juttuja kun ei ihmisiä hoideta ja juoksutetaan edestakaisin paikasta toiseen. Tavallaan tuntuu että vastuuta siirretään jatkuvasti " jollekin toiselle ". Ja se on todellisuus että ei kaikista ihmisistä ole omaishoitajaksi, kenellä oman sairauden takia tai jostain muusta syystä. Tavallaan hirvittää ajatus että itse tulee jossain vaiheessa vanhaksi, eikä ole enää sitten edes omaisia.....
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1892704Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061132- 94989
- 64921
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait241826Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20820Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka288791Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies90785Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22718