Häneln ei tarvitse ostaa kalliita mindfullness tunteja. Riittää kun olet läsnä keskustelussa ja katsot häntä silmiin. Silloin hän unohtaa kaiken muun. Tätä ei ole suotavaa tehdä autolla ajaessa!
Naisen käyttöohje nro 3
Anonyymi
7<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Miehen ja naisen ero http://images7.memedroid.com/images/UPLOADED46/54427bbe905d2.jpeg
Olen kuullut tästä metodista ennen mutta pitipä vielä ihan tarkastaa netistä. Mindfulness eli tietoisuustaito, juuret buddhalaisuudessa. Ihminen varmasti osaa hiljentyä ja rauhoittua ilman metodia, jonka juuret juontaa idänuskontoihin; usein ne metodit tuovat tullessaan paljon muutakin.
Komppaan aloitustasi siinä mielessä, ettei missään nimessä kannata ostaa mindfulness-tunteja eikä kannata mennä sinne itsekään. Hiljentymisen ja rauhoittumisen voi tehdä ihan ilmaiseksi vaikka omassa kotona, luonnossa, kesämökillä tms. Siihen ei todellakaan tarvita mitään kallista huuhaata, joka pahimmassa tapauksessa vie ihmisen henkisen ja hengellisen etsimisen ihan hakoteille.
Läsnäolemisen taitoa voi yhtälailla opetella miehet kuin naisetkin. Se, että on toiselle läsnä, kuuntelee ja myötäelää toisen tilannetta, on varmasti kiinnostusta herättävä piirre.
Mulla oli kuntoutuskurssilla mindfullness opastusta. Se oli vähän teennäistä. Parempi keino nyt kesällä on mennä vaikka metsään ja istua hetki kannon/kiven päällä haistellen metsän tuoksuja ja kuunnellen ääniä itikoiden surinasta linnun lauluun!
Mindfullness on nyt muotijuttu. Sitä suositellaan vaivaan kuin vaivaan. Ihan niinkuin liikuntaakin.
Tää hyvä....
Juu...ei autos...niin silmiin katselua...😁T:Ellu..
Sä oot ollu vähä hiljane viime aikoina Ellu
Joo ei ... niihin voi unohtua liian pitkäksi aikaa!
Tässä minun mindfulness: istun illalla laiskana sohvalla ja en tee mitään. Toinen mindfulness-temppu on rukoileminen. Noista ei tarvitse maksaa mitään.