Raskaanako nyt kaiken jälkeen?!

Anonyymi

Olen jo kaksi laata kasvattanut. Esivaihdevuodet ovat kiirineet erinäisine oireineen. Kierto lyheni säännönmukaiseksi 21-23 pv jo melkein vuosi sitten. Pystyin ennustamaan kierron alkavan viimeistään tuona 23 pv. Aiemmin elämässä kierto on ollut 28pv ja ovulaatio oireiden perusteella puolessa välissä. Aika tarkasti olen kehoani tulkinnut ja seurannut.

Nyt olen mieheni kanssa harrastanut seksiä juuri kuukautisten alkamispäivänä - muutamia tunteja ennen alkua ja todettu vain yhdessä tuumin, että raskautumksen riski tämän ikäisenä 44v ja vaihdevuosia kohti menevänä ja kierron viimeisenä
Päivänä olisi aivan ihme. (Riski otettiin ja sen seuraukset kannetaan jos sellainen ihme meille suodaan)

Teimme tämän viimeksikin kp 23 ja illalla totesin, että eipäs tullutkaan ne kuukautiset tänään. No sitten olen todenyt tämän jo viikon ajan. Ei helkkari, nytkö sitten olen saattanut itseni raskaaksi vastoin kaikkia odotuksia😆?

Nyt on menossa kp 30. Jäikö minulta vain kuukautiset nyt väliin vai täytyykö tässä kohta ostella taskaustestiä 🤔 vai olisiko vain kuukautiset pikkuhiljaa jäämässä pois.

Onko kellekään käynyt vastaavaa?

2

220

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olen suunnilleen ikäisesi (täytän elokuussa 44) ja viikolla 15 raskaana. Lapset olivat myös jo tehty ja ehkäisynä minulla oli noin 10 v. käytössä kierukka, joista viimeisin poistettiin 2018 keväällä gynekologisen toimenpiteen yhteydessä ja jonka jälkeen meillä oli ehkäisynä miehellä kortsut. No miesten ehkäisystä huolehtiminen on mitä on ja pian hän alkoi niiden käytöstä kuitenkin valittaa, koska hän ei niiden kanssa saanut kunnon erektiota eikä useimmin edes lauennut ollenkaan kumi päällä. Huomasinhan minäkin sen kun rakastelu meni useimmin pelkäksi säheltämiseksi ja koska kuukautiseni olivat suht säännölliset aloimmekin rakastella säännöllisesti kiertoni varmoina päivinä ilman kumia ja muulloin mies käytti kortsua. Viime talvena kuitenkin kerran juuri kiertoni otollisempaan aikaan oltiin kerran ilman kumia ja ihmeellinen on naisen vaisto, sillä oikeastaan jo seuraavana aamuna aavistin mitä siitä seurasi.
      Olihan siinä alkuun etenkin mies, että mitä! Toisin kuin ilmeisesti teillä, meillä ei miehen kanssa ollut edes mitään etukäteispuheita mahdollisesta raskaaksi tulostani ja kyllähän siinä vähän vaimolle yrmisteltiin. Kuitenkin nyt, kun hänkin tämän on sisäistänyt, niin ihanalle tuntuu ja molemmat ollaankuin nuorruttu odotukseni myötä.
      Toivotko kovin raskaaksi tulemista ja siksi hylkäsitte ehkäisyn?

      • Anonyymi

        No etkö olisi voinut jälkiehkäisypilleriä hakea..Herrajumala sentään kun 44vuotiaana vielä lapsia tehdään.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1371
    2. 68
      1340
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1261
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1255
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      1009
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      967
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      933
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      89
      886
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      871
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      801
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      696
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      666
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      663
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      646
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      638
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      628
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      622
    19. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      586
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      577
    Aihe