Cityfillareilla ja sähköpotkulaudoilla jopa 30 km/h ilman kypärää. Mihin unohtui kypäräpakko? Ilmeisesti kaikki säännökset ja lait koskevat vain autoilijaa, sitä kun pystyy helposti kyttäämään ja sakottamaan.
Mihin unohtui kypärän käyttö?
9
173
Vastaukset
- Anonyymi
Suomessa ei ole polkupyöräilijöillä ja siten myös sähköpotkulautailijoilla kypärän käyttöpakkoa.
Jokainen ratkaisee kuinka tärkeä se oma pää on. Lähes puolet pyöräilijöiden kypäristä on väärin säädetty eli ei ilmeisesti mitenkään vaan laitettu suoraan päähän kaupasta oston jälkeen. Kypärän tulee on suunnilleen vaakatasossa eli myös otsa suojattuna. Erittäin monet suojaavat vain takaraivon.
Nykyinen tieliikennelaki:
90 § (15.11.2002/954)
Polkupyöräilijän suojakypärän käyttö
Polkupyöräilijän ja polkupyörän matkustajan on ajon aikana yleensä käytettävä asianmukaista suojakypärää.
1.6.2020 voimaan tulevassa tieliikennelaissa on ihan samoin.
Mitään rangaistusta ei saa ellei käytä kypärää.- Anonyymi
Ne suojaavat päänsä, joilla on siellä jotain suojattavaa.
Loput kulkevat ilman kypärää ja luottavat onneensa.
Polkupyörä on rakenteensa vuoksi ajoneuvo, jolla tarpeeksi paljon ajettuaan jossain vaiheessa joka tapauksessa kaatuu. Jos ei ole varautunut, se tulee yllätyksenä seurauksineen. Potkulauta on pienipyöräisenä vielä vikurimpi. Varsinkin, jos sellaiseen ei ole kovin tottunut.
- Anonyymi
Asia on ihan sama, kuin jalankulkijan paikka yhdistetyllä kevyenliikenteen väylällä. Tieliikennelaissa lukee, että jalankulkijan on yleensä käytettävää jompaa kumpaa reunaa. Tuo sana yleensä aiheuttaa sen, että voi kävellä myös keskellä. Eli sana kumoaa pakottavuuden, aivan samoin kuin kypärän käytössä.
- Anonyymi
Kannattaisi aloittajankin perehtyä lakiin ennenkuin saattaa itsensä naurunalaiseksi tietävämpien silmissä. Luulo ei ole tiedon väärtti.
- Anonyymi
Toidaalta ennemmin pyöräilijät ja lautailijat saattavat itsensä naurunalaisiksi jatkuvasti. Sillä onhan se niin, että lukeepa siellä tieliikennelaissa mitä hyvänsä, ei se heitä kiinnosta. Jokainen toimii liikenteessä juuri niin kuin sattuu huvittamaan. Ymmärrän, että tämä turhauttaa ihmisten suurta enemmistöä. Nämä ryhmäthän ovat aika lailla vapaamatkustajia tässä yhteiskunnassa, ylimitoitettuine pyöräväylineen ja kaikki heidän aiheuttamansa vahingot jäävät meidän muiden maksettaviksi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Toidaalta ennemmin pyöräilijät ja lautailijat saattavat itsensä naurunalaisiksi jatkuvasti. Sillä onhan se niin, että lukeepa siellä tieliikennelaissa mitä hyvänsä, ei se heitä kiinnosta. Jokainen toimii liikenteessä juuri niin kuin sattuu huvittamaan. Ymmärrän, että tämä turhauttaa ihmisten suurta enemmistöä. Nämä ryhmäthän ovat aika lailla vapaamatkustajia tässä yhteiskunnassa, ylimitoitettuine pyöräväylineen ja kaikki heidän aiheuttamansa vahingot jäävät meidän muiden maksettaviksi.
Pyöräilijöiden päävammoja ei pidä hoitaa yhteiskunnan kustanuksella, jos ei ole käyttänyt kypärää.
- Anonyymi
Pyöräilijät ovat tutkitusti hyvätuloisia joten osallistuvat runsaskätisesti yhteiskunnan kustannusten maksamiseen.
Vielä kertaukseksi ymmärtämättömille. Laissa ei ole kypäräpakkoa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pyöräilijät ovat tutkitusti hyvätuloisia joten osallistuvat runsaskätisesti yhteiskunnan kustannusten maksamiseen.
Vielä kertaukseksi ymmärtämättömille. Laissa ei ole kypäräpakkoa.Toi hyvätuloisuus on ihan mutu-tutkimuksen tulos. Jos vaikka lähetetään 10 000:lle kysely ja 150 vaivautuu vastaamaan, niin saatu tulos voi olla ihan mitä vaan. Vähän samanalinen juttu, kun fillarifanaatikot vaittivät, että helsinkiläisistä 68% pyöräilee kesäaikaan vähintään kerran viikossa. Se ei ole edes mahdollista saatika totta.
- Anonyymi
Fiksut käyttävät kypärää ja toiset eivät.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy82022Huulitäytteet ja tekotisssit
Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä1081377Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1161158Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m861054Vauvat syntyvöät vihan lapsina?
Kyllä on pimeä oppi, ja olen ollut täydessä pimeydessä opillisesti, että pienet lapset syntyisivät paholaisen lapsina. O661005Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8188894Unelma tilanne
Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j67775- 76740
Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.
Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.73622Iivarilla johtopäätösten aika
Kun veteraanipolitikko ja pumppuvoimalavastustaja Pikkarainen aloittaa eilen nähdyn ulosmarssin on Iivarilla johtopäätös36612