Ala-ikäisenä rahaa

Anonyymi

Moi! Oon 14/05 tyttö. En oo viel hakenu kesätöitä, ku en tienny minne oisin tehny. nyt kuitenkin oon muutenki ajatellu tarkemmin asiaa, että mitä peruskoulun jälkeen muutenkin haluaosin työkseni tehdä. Hyllyttäjäksi kauppaan. Jos ens vuoden alussa haen johonkin kauppaan hyllyttäjäksi, niin mikä se raha summa on ku siitä saa? Riippuu toki paikasta ja eihämse sellane työ teitysti ole, et viittis odottaa mitää tuhandia euroja. Mulle riittäs vaik sais vaan sen pari neljä kymppii edes. Tän kesän suunnitelmat meni vähä uusiks ku piti, ku oli muutamii eläinlääkörikului ja kaikkee. Ollaa köyhä perhe, ei olla velkaa kellekkää tms, mut köyhä yh-perhe. ei apua juurikaan täällä saada, vaik ei juostakkaa missää sossus usein tai seurakunnassa. Saan joskus kuukausrahaa, ja n. 20 euroa, riippuu kuukaudesta koska meil on aika usein tosi tiukkaa. Mulla ei oo oikee vaattri, tai tavaroi mist luopuu. Joko ollaa annettu ilmatteeks paril tutul, heitetty roskii tai viety kirppareil. En luota netti kirppareihin ja muutenkaa netissä myymisee ja netissä liikkuviin henkilöihin joiden kanssa juttelen, koska se on eri asia kuin face to face. Toki olen säästellyt rahaa, ja mietin tarkkaan mihin käytän sen. Ois tarkotus ens kuun alus taas alkaa säästää rahaa, ja kenties ehkä ens vuon hankkii kesätöitä. En kuitenkaan haluais yhtä kuukautta kesästä käyttää töihin mut kai se on pakkp, jos jotain tosiaan haluaa ansaita...
Ei ois varaa tuol ulko maksaa mistää kirppis paikasta, ja huonolla onnella kukaan ei edes osta mitään. Ja mulla tuli mieleen, et voiks tuol jossai myydä ilman et hankkii ja maksaa eriksee oikei paikasta? En haluais silti muutamia tavaroita tuputtaa kellekkää tutulle, ku niiden pitäs kaikki saada aina ilmatteeks ja jos pyydät jotai nii ennemmi ne tuo vaik kahvipaketin, eikä muutamaa euroo edes. Enkä edes pidä kahvista. Sit vanhempi ottaa, ja ihan ku se palkka ois sitte vanhemman eikä sit mun.
Ei sit mitää ehdotuksii tyylillä, et mee kerää pulloi koska tiiä mitä siellä muiden roskiksien sisällä on ja tiiä yhtää mitä kaikkee sii pullos on. Naapureilt en viitti ruikata koiraa ku*etettavaks tai mitää, ku vähä noloo jos kieltäytyy eikä tääl oo montaa sellast kel ois. Sitä paitsi ne tietää niistä enemmä, ja ei ikin ittel oo ollu koiraa. Sukulaisil muutamil on, mut ne sukulaiset asuu tosi kaukana nii niiltäkää hankala ees kysyä. Ja neki sellasii saksanpaimenii, ja toine muutenki tosi tosi vanha.
Ja ku ennemmi myisin jotain, tai muuten tekisin jotain työtä ihan face to face. En tietysti ihan mitä tahansa. Et just joku tavaroiden myymine, ulkoiluttaja tms.

Ehdotuksia siis.







Ps. Anteeksi pitkästä teksistä, ja mahd. Kirjoitusvirheistä. Sit ei muutaku neuvoi antaa... ja kiitos siis jo etukäteen nyt jo.

3

139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuleeko täältä neuvoja, vai eikö tule? Vastatkaa rehellisesti!

    • Olet vielä aika nuori saamaan kesätöitä, mutta miten olisi lehden/mainosten jakaminen? Olisiko se mahdollista?

    • https://kesaduuni.org/ varmaankin alaikäisenä kannattaa ottaa jompi kumpi vanhemmista mukaan, jos kirjoittaa työsopimuksen. Olisiko Teillä päin mahdollista mennä poimimaan esim. mansikoita kesäksi jollekin tilalle? Onnea työnhakuun :-)

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      97
      4339
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3243
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2360
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1368
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      979
    6. 152
      976
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      904
    8. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      20
      864
    9. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      852
    10. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      26
      805
    Aihe