Söinkö aivan liikaa?

Anonyymi

Moikka! oon 13v syömishäiriötä sairastava tyttö. Oon "kunnolla" sairastanut noin puoli vuotta. En varsinaisesti mitään yhtä tiettyä syömishäiriötä, vaan oireet on sekalaisia. En tosin silti usko että oon sairas. Mutta oon laihduttanut, paastonnut, oksennellut, ahminut, pakkoliikkunut yms eli aika bulimia ja anoreksia tyyppisiä oireita. Tällä hetkellä syömishäiriöni (jos nyt muka mulla sellanen on) on vähän laantunut ja olen ehkä masentunut mutta oksentelen edelleen ja mulla on paljon suunnitelmia laihdutukseen liittyen. Mutta kysymys oli kuitenkin otsikon mukanen eli söinkö tänään tosi paljon liikaa? ;(
Mansikkatuutti
Karjalanpiirakka
Kasvishamppari
Kiiwi
Jugurttia 1 dl
Pari siivua juustoa
Siivu pullapitkosta
Leipä
En oksentanut mitään..
Oon erittäin kiitollinen jos vastaat <33

5

239

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Et ole syönyt liikaa.
      Syö päivittäin kuitua esim puuroa ja ruisleipää.
      Proteiinia esim kananmuna ja kanaa.
      Hyviä rasvoja pähkinöitä, kalaa tai avokadoa.
      Raejuusto marjojen kera oikein hyvä.
      Ja vielä tietysti esim kurkkua, tomaattia ja ihanaa vesimelonia
      Näillä voit hyvin. Ihanaa kesän jatkoa Sinulle

    • Anonyymi

      Söit normaalisti. Ihan hyvä kesäpäivän murkina. Tuosta sait energiaa että jaksat elää ja olla ja liikkua ja kuten yllä joku kirjoitti niin kannattaa syödä monipuolisesti ja terveellisesti mutta eihän meistä kukaan aina, tärkeintä että kuitenkin syö :)

    • Anonyymi

      Ei hlvtti.... sun täytyy syödä jotain mistä saat energiaa, ja on muutenkin terveellisemoää itsellesi. Syö 3-5 krt päivässä pieniä annoksia. Yli puolet lautasesta salaattia ja kasviksia, ja toiset puolet vaikka perunoita ja kastiketta. Aamu ja iltapalaksi käy hyvin puuro, hedelmä, kaurakeksi. Mutta ei tee itsellesi hyvää, että syöt tuollaisia päivän aikana pelkästään. Tuo on liian vähän, eikä terveellisetä. Eli tuo kuka mua enne on kommentoinut on väärässä, sä kidutat vaan itteäs tuolkaisella ruoka valiolla jos nyt aivan rehellisiä ollaan. Et tule kovin pitkään elämään parilla hedelmässä, jugurtilla, parilla juuston siivulla, leivällä, karjanpiirakalla ja pullalla, sekä mansikkatuutilla!



      Ps. Olen aika varma että olet provo, mutta vastasin silti.

    • Anonyymi

      tosta tulee about 1000 kcal eli tollasella ku jatkat esim kuukauden laihdut noin 5kg

    • Anonyymi

      Söit hyvän määrän, mutta aika epäterveellisesti. Mutta jos syöt "terveellisiä" ruoka-aineita tuon verran syöt hyvin!

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      209
      8610
    2. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      18
      4397
    3. Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät

      Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa
      Maailman menoa
      106
      3839
    4. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      137
      3722
    5. Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä

      Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma
      Maailman menoa
      93
      3017
    6. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      177
      2765
    7. Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa

      Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.
      Maailman menoa
      52
      2512
    8. Kuinka paljon teillä

      on ikäeroa?
      Ikävä
      152
      2231
    9. Sinusta kulta paljastuikin yllättävä

      taito. Vaikuttavaa. ❤️
      Ikävä
      74
      1706
    10. Miksi suorittamisesta tulee

      Miksi suorittamisesta tulee hyvä fiilis? Mitä sillä paikataan? Jollekinhan se voi olla jopa terapeuttista, mutta itse a
      Sinkut
      69
      1507
    Aihe