Harkinnassa olis mahdollisesti 50hv Tohatsun hommaaminen kun uusi kone kampanjahinnalla on melkein samoissa hinnoissa kun mitä pyydetään käytetyistä 10v vanhoista "premium" merkeistä. Yli 20v vanhoistakin romuista pyydetään tonnikaupalla euroja. Luulis että näitä Tohatsun nelitahtikoneita olis suomessa myyty jo jonkin verran, mutta kokemuksia ei löydy mistään, saatikka käytettyjä yksilöitä ei ole tarjolla. Tosin jos ei ongelmia ole niin eipä niistä foorumeilla sit valitetakaan, eikä myydä/vaihdeta pois..?
40- ja 50hv versiot taitavat olla melko identtiset koneet, mut uusi 60hv on sit eri kannella mutta paino vain marginaalisesti isompi. Eli jos löytyy kokemuksia näistä koneista, niin kiinnostaisi kuulla. Itellä tulis lähinnä uisteluvene käyttöön, joten vakiona oleva uistelusäädinkin olis plussaa.
Tohatsu 40-60hv 4-tahti kokemuksia?
8
3360
Vastaukset
Käytössäni neljättä kesää 50:nen Tohatsu 5,35 metrisen ht:n perässä. Ei mitään ongelmaa. Luulenpa, että yksi syy pieneen markkinaosuuteen Suomessa on nimi joka saattaa synnyttää mielleyhtymiä suomalaisille. Suosittelen.
- Anonyymi
Samat sanat, 50 hp Tohatsu viidettä kautta 4,5 -metrisen tuulilasipaatin perässä, eikä pienintäkään ongelmaa. Ostaessa pienenä haasteena oli varsin harva jälleenmyyjäverkosto, mutta sekin lienee jo parantunut. Huollattanut olen paikallisella alan miehellä jolla on Tohatsun valtuutus.
T: Metelino
- Anonyymi
Kuinka jaksaa viedä tuota venettä? Onko kuinka painava vene? Itellä pienempi 4,7m HT-vene 17 asteen V-pohjalla ja arviolta paino jotain 350-400kg välimaastossa. Kuvittelisin että 50hv olis täysin riittävä.
Yllättävää silti ettei enempää löydy juttua näistä moottoreista. Jonkin verran jenkkilän päästä löyty kommentteja ja kokemuksia, tuntuisivat siellä arvostavan Tohatsua. Kotimaassa vaikuttais olevan enakkoluuloisuutta "halppis" japsimerkkiä kohtaan. Tiedä sitten paljonko näitä uudemmman sukupolven koneita on myyty täällä? - Anonyymi
Jaahas, Metelinolta tulikin kommenttia samaan aikaan kun kirjoittelin...
- Anonyymi
Vielä kysymys teille jotka uutena ootte ostanu moottorin. Onko niin ettei hintaan sisälly kaukosäätimen ohjausvaijerit, vaan ne pitää hankkia erikseen? Tottakai tarvittava pituus tietty riippuu veneestä ja sovelluksesta, mutta luulin, että ne automaattisesti kuuluisivat mukaan pakettiin.
Kaukosäätölaitteet kuuluivat hintaan. Vene on 450 kg:n Move 535 jossa pohja on hieman erikoinen. Hyvin kulkee.
- Anonyymi
Maahantuojaltakin tuli tieto ettei vaijerit kuuluu pakettihintaan vaan ne täytyy erikseen ostaa. Varmaan eri tilanne jos moottori asennetaan liikkeessä käyttövalmiiksi veneeseen, mutta silloinkin kait jotein asennusmaksua työstä otetaan..
- Anonyymi
Mitä arvon raati valitsis Tohatsun uuden 60hv mallin vai Hondalta uusi BF60? Aika hyvän tarjouksen sain Hondastakin, tosin himppasen kalliimmaksi jää väkisin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki1863427Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen102680Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from1042615Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä582445Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276942371Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman92095Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling401810Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.01800Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue341657- 901501