Ajattelin laittaa 15 W aurinkopaneelin ilman lataussäädintä antamaan vähän lisää virtaa akulle. Samalla se paneeli voisi olla hätävaralla, jos starttaamisen kanssa tulee ongelmia ja akut kuluvat loppuun. Veneessä on kaksi akkua. En tiedä minkä kokoisia ja miten on kytketty keskenään. Sen saan kyllä selville, kun käyn veneellä. Veneen moottorilla voi ladata jompaa kumpaa tai molempia akkuja valintakytkimestä valitsemalla. Varmaankin invertteri (500 W) ottaa virran vain hupiakusta. Akut ovat veneessä aika syvällä ja omissa koteloissa, joten ajattelin kytkeä tuon paneelin suoraan invertterin napoihin, eli samoihin liittimiin, johon tulee akusta/akuilta tulevat piuhat. Invertterin navoista riittää se paneelin mukana tullut vajaan metrin piuha, jolla saan paneelin ulkoilmaan. Ei liene mitään ero sillä kytkeekö paneelin suoraan invertterin napoihin vai akkuun, koska samassa virtapiirissä se kuitenkin on?
En tiedä ottaako starttiakku apuja hupiakusta, jos virta alkaa loppumaan. Jos ei ota, niin sitten pitäisi varmaan kytkeä paneeli "hätätilanteessa" suoraan starttiakkuun.
Pikkupaneelin kytkentä invertterin napoihin
2
113
Vastaukset 2
- Anonyymi
"Jos ei ota, niin sitten pitäisi varmaan kytkeä paneeli "hätätilanteessa" suoraan starttiakkuun."
15W paneelilla saattaa viikko jos toinenkin vierähtää, ennen kun saat akkuun sen verran hönkää että vene strattaa. Riippuu toki veneesi moottorista ja kuinka aurinkoisia päivät ovat. Joka tapauksessa menee päivä tai pari.
Jos apenelin hankinnan tarkoituksesi on vain tuo, niin hanki mielummin Trossi-jäsenyys. Se toimii varmemmin.
https://meripelastus.fi/jasenyys/trossi-jasenpalvelu/ - Anonyymi
Paneeli on jo olemassa. Ostin sen pojalleni, mutta hän ei sitä tarvinnut. Hintaluokka oli noin 20 euroa. Ostin pikkupaneelin, jotta se mahtuu pieneenkin veneeseen ja pelittää ilman lataussäädintä, eikä oikein edes maksa mitään. Mökillä on samanlainen pikkupaneeli kytkettynä suoraan akkuun ja se on tähän mennessä antanut talvellakin riittävästi virtaa yksittäiseen saunan pukuhuoneen lamppuun, vaikka akku on vanha ja koko talven ulkona.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1291246
- 731203
Carunan hinnat
Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun97967Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit
ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka50895- 78822
- 45781
Kunnan päätie ja sen lähialueet
Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la40768- 67653
- 113624
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?39546