Tilaan mahtuisi yksi iso 240Ah:n akku tai 3x 80Ah:n akkua, kumpi versio kannattaisi valita.
Kyseessä siis hupiakut.
Yksi iso akku vai useampi pienempi.
14
720
Vastaukset
- Anonyymi
Haluatko nostella 75kg:n akkua?
- Anonyymi
Nyt ei mietitä siirtokyssäriä, se ei ole ongelma.
Lähinnä kummasta saisi paremman ”tuoton” irti ja kumpi pitkäikäisempi ratkaisu?
- Anonyymi
Ei tuossa ole mitään eroa, jos akut ovat laadultaan vertailukelpoisia.
No, jos yksi kenno hajoaa 3x80 Ah järjestelmässä niin kapasiteettiä on edelleen 2x80 mutta jos yksi kenno hajoaa 240 Ah järjestelmässä niin kapasiteetti on nolla.
- Anonyymi
Jos yksi kenno hajoaa 3x80, tyhjentää hajonnut akku kaksi muuta pilaten ne, ellet satu huomaaman hyvin pian.
Molemmissa on ongelmansa ja etunsa, mutta kokonaisuudessa aivan sama kumman valitsee.
- Anonyymi
Makuasia, jos akuston vaihtaa aina kokonaan. Itse laittaisin varmaan 3x80Ah mukavamman käsiteltävyyden ja jos sattuu yksi kenno menemään oikosulkuun, niin jäljelle jää 2x80A. Tuotto ja pitkäikäisyys on niin hankalasti mitattavia suureita ja variaatiot suuria, joten niitä on vaikea kommentoida,
-MitaanTietamaton- Ei kukaan sanonut että ne pitää kytkeä rinnan. Käytetään niitä kytkimen kautta yksi kerrallaan. Ihan niin kuin meillä kaksiakkujärjestelmässä.
- Anonyymi
Aika hölmöä jakaa hupiakkujakin eri pankkeihin. 80 Ah akku joutuu kovemmalle kuin 3x80 tai 240 samassa käytössä ja myöskin ottaa paljon hitaammin latausta vastaan.
- Anonyymi
Mulla on veneessä tuollainen 3x 80Ah systeemi, eikä valittamista. Akut ovat Motonetin tarjousakkuja, suurimmat jotka tilaan mahtui. Siitä lähtien olleet rinnan kytkettyjä.
100W 40W aurinkopaneelit Mpp-säätimen kautta lataamassa ja Nasa:n akkumittari. Sähköhuolet väheni kyllä olennaisesti aiempaan 120Ah ja 40W paneeliin verraten.- Anonyymi
Toivottavasti et ostanut snazder tms merkkisiä akkuja. Ovat aika huonoiksi todettuja. Vaihdoin ns laatumerkin AGM malliin ja ero on kuin yöllä ja päivällä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Toivottavasti et ostanut snazder tms merkkisiä akkuja. Ovat aika huonoiksi todettuja. Vaihdoin ns laatumerkin AGM malliin ja ero on kuin yöllä ja päivällä.
Ja millainen tämä ”päivän ja yön ero” mahtaa käyttökokemuksesi mukaan olla? Palavatko salongin valot nyt kirkkaammkn?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Toivottavasti et ostanut snazder tms merkkisiä akkuja. Ovat aika huonoiksi todettuja. Vaihdoin ns laatumerkin AGM malliin ja ero on kuin yöllä ja päivällä.
Saanko linkkejä missä ne on todettu huonoiksi? Mihin merkkiin vaihdoit?
Sen olen huomannut että akkupankin pitää olla tarpeeksi iso. Meillä on jääkaappia varten 90 Ah ja se on liian pieni. Riittää vain 1,5 vuorokautta jos aurinko ei paista.
- Anonyymi
Laatumerkin AGM-akkuja 240Ah vs. 240Ah Motonetin tarjousakkuja tekee melkoisen eron hinnassa. On semmoinen näppituntuma ettei käytettävyydessä ja käyttöiässä ole vastaavaa eroa. Kun on tarpeeksi iso akkupankki niin sitä ei tule purettua liian tyhjäksi, kestää pidempään. Noita akkutehtaita ei ole Euroopassa montaa, eri merkkisiä tulee samoista pajoista.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986138KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495597Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522649Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042056Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071768- 1241707
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191613Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731187
Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään
hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä188998