Kausipaikka

Anonyymi

Menettely ohjeita kaivataan.....miten toimia kun joku parkkeerannut paikallesi ja aluksessa ei ketään paikalla 🤠

12

123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Valitus satamamestarille tms.

      Voit siirtää veneen toiseen paikkaan kunhan et aiheuta vahinkoa tai kohtuutonta harmia.

      • Anonyymi

        "Voit siirtää"?!?!?

        "kohtuutonta harmia"

        Eiköhän se mulkero ole jo aiheuttanut kohtuutonta vahinko varastamalla toisen paikan!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Voit siirtää"?!?!?

        "kohtuutonta harmia"

        Eiköhän se mulkero ole jo aiheuttanut kohtuutonta vahinko varastamalla toisen paikan!

        Kyseessä ei ole varastaminen vaan hallintaoikeuden loukkaus ellei loukkaaja sitten vie laituria mukanaan.

        Jokainen on vastuussa omista tekemisistään eikä hallintaoikeuden loukkaamisesta ole säädetty laissa rangaistukseksi veneen upottamista laituripaikan haltijan toimesta.


    • Anonyymi

      köydet irti tuuppaa paatin pois paikalta ja oma tilalla. siinä sitten ajelehtii pois.

    • Anonyymi

      Käykö tällaista useinkin?

      • Anonyymi

        Ei mitään vallan harvinaista!!! Minä ensin mentaliteetilla mennään...


    • Anonyymi

      Pari vuotta sitten löysin aamulla mökkini laiturista matkamoottoriveneen, perä poijussa, keula laiturissa. Heittelin kävyillä yöpyjät hereille hytistä ja sanoin siirtyväni 5 minuutin kuluttua heittelemään kiviä. Poistui ripeästi laiturista. Uskomatonta röyhkeyttä.

      • Anonyymi

        Ilmeisesti uskot, että juttu, jonka sinä olisit valmis uskomaan, menee läpi myös muilla.
        Tässä tulee sinulle yllätys: ei mene koska sinä et ole terävin veitsi laatikossa - taidat olla pullasuti.


    • Anonyymi

      Kaunissaaressa kausipaikka on ansaittava.

    • Anonyymi

      Jos joku olisi yötä mökilaiturissanja senei haittaisi minua. kutsuisin aamusufelle. Ihmettelisin kohteliaasti että miksi juuri meidän laiturimme valikoituis saamaan tämän kunnian. Kertoisin paikallisen vierasvenesataman koordinaatit. Toivottaisin mukavaa jatkoa - veneilijöitähän tässä ollaan.

      Mutta tilanne on ihan toinen jos tulisin itse veneellä laituriin enkä mahtuisi. Pyytäisin poistumaan. Jos tyypit olisivat muualla, soittelisin trossit ja poliisit. Hsrmittqis tosi paljon . Eipä venettä ole helppo rannalta käsin vetää pilttuupaikasta toiseen eikä tilanne kuitenkaan oikeuta vahingoittamaan toisen venettä tai edes riskeeraamaan sen naarmuttamista.

      • Anonyymi

        Laituriin saa kiinnittyä, jos sitä ei ole kielletty eikä laituri ole kotirauhan suojaamalla alueella.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Laituriin saa kiinnittyä, jos sitä ei ole kielletty eikä laituri ole kotirauhan suojaamalla alueella.

        Niin eli toisin sanoen lähes kaikki satamien venepaikat ovat vapaata riistaa, jos ei kieltoa erikseen ole selväsi ja näkyvästi.

        Joku paikannumero "F-54", mitä lie tarkoitta? Muuta kuin juuri paikan numeroa. Kielto tuollainen numerokyltti ei ole. Ei kun kiinni vaan!

        Tulkoot sitten urputtamaan, ja siinähän urputtavat...


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks

      Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann
      Maailman menoa
      444
      3019
    2. Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon

      Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel
      Maailman menoa
      137
      2255
    3. Minkä ikäinen

      Minkä ikäinen on kaipauksesi kohde?
      Ikävä
      132
      2083
    4. Kuka omistaa entisen Veljeskodin?

      Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä
      Ähtäri
      7
      1335
    5. Kaninkolojen vaikutus?

      Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak
      Sinkut
      208
      1324
    6. Martina ei mennyt naimisiin

      IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1253
    7. Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria

      Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel
      Maailman menoa
      28
      1218
    8. Kuka opettaja, mikä koulu

      Minkä koulun opettaja saanut potkut
      Nivala
      8
      1056
    9. Millaiset hiukset kaivatullasi on?

      Hiusten pituus, väri, suorat vai kiharat?
      Ikävä
      56
      1031
    10. Ootko miettiny koskaan

      Et oot jonkun mielestä ihanista ihanin ❤️
      Ikävä
      37
      785
    Aihe