Kausipaikka

Anonyymi

Menettely ohjeita kaivataan.....miten toimia kun joku parkkeerannut paikallesi ja aluksessa ei ketään paikalla 🤠

12

142

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Valitus satamamestarille tms.

      Voit siirtää veneen toiseen paikkaan kunhan et aiheuta vahinkoa tai kohtuutonta harmia.

      • Anonyymi

        "Voit siirtää"?!?!?

        "kohtuutonta harmia"

        Eiköhän se mulkero ole jo aiheuttanut kohtuutonta vahinko varastamalla toisen paikan!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Voit siirtää"?!?!?

        "kohtuutonta harmia"

        Eiköhän se mulkero ole jo aiheuttanut kohtuutonta vahinko varastamalla toisen paikan!

        Kyseessä ei ole varastaminen vaan hallintaoikeuden loukkaus ellei loukkaaja sitten vie laituria mukanaan.

        Jokainen on vastuussa omista tekemisistään eikä hallintaoikeuden loukkaamisesta ole säädetty laissa rangaistukseksi veneen upottamista laituripaikan haltijan toimesta.


    • Anonyymi

      köydet irti tuuppaa paatin pois paikalta ja oma tilalla. siinä sitten ajelehtii pois.

    • Anonyymi

      Käykö tällaista useinkin?

      • Anonyymi

        Ei mitään vallan harvinaista!!! Minä ensin mentaliteetilla mennään...


    • Anonyymi

      Pari vuotta sitten löysin aamulla mökkini laiturista matkamoottoriveneen, perä poijussa, keula laiturissa. Heittelin kävyillä yöpyjät hereille hytistä ja sanoin siirtyväni 5 minuutin kuluttua heittelemään kiviä. Poistui ripeästi laiturista. Uskomatonta röyhkeyttä.

      • Anonyymi

        Ilmeisesti uskot, että juttu, jonka sinä olisit valmis uskomaan, menee läpi myös muilla.
        Tässä tulee sinulle yllätys: ei mene koska sinä et ole terävin veitsi laatikossa - taidat olla pullasuti.


    • Anonyymi

      Kaunissaaressa kausipaikka on ansaittava.

    • Anonyymi

      Jos joku olisi yötä mökilaiturissanja senei haittaisi minua. kutsuisin aamusufelle. Ihmettelisin kohteliaasti että miksi juuri meidän laiturimme valikoituis saamaan tämän kunnian. Kertoisin paikallisen vierasvenesataman koordinaatit. Toivottaisin mukavaa jatkoa - veneilijöitähän tässä ollaan.

      Mutta tilanne on ihan toinen jos tulisin itse veneellä laituriin enkä mahtuisi. Pyytäisin poistumaan. Jos tyypit olisivat muualla, soittelisin trossit ja poliisit. Hsrmittqis tosi paljon . Eipä venettä ole helppo rannalta käsin vetää pilttuupaikasta toiseen eikä tilanne kuitenkaan oikeuta vahingoittamaan toisen venettä tai edes riskeeraamaan sen naarmuttamista.

      • Anonyymi

        Laituriin saa kiinnittyä, jos sitä ei ole kielletty eikä laituri ole kotirauhan suojaamalla alueella.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Laituriin saa kiinnittyä, jos sitä ei ole kielletty eikä laituri ole kotirauhan suojaamalla alueella.

        Niin eli toisin sanoen lähes kaikki satamien venepaikat ovat vapaata riistaa, jos ei kieltoa erikseen ole selväsi ja näkyvästi.

        Joku paikannumero "F-54", mitä lie tarkoitta? Muuta kuin juuri paikan numeroa. Kielto tuollainen numerokyltti ei ole. Ei kun kiinni vaan!

        Tulkoot sitten urputtamaan, ja siinähän urputtavat...


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      80
      6992
    2. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      134
      6523
    3. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      381
      6313
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      364
      4122
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      153
      2502
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2419
    7. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      59
      2183
    8. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      143
      1509
    9. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      14
      1502
    10. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      198
      1240
    Aihe