Heteroitten kanssa keskustelu

Kokeeko muut ihmiset, että joutuisitte hirveesti selittelemään heteroille itteenne ja muitakin vähemmistöjä, ihan niin kuin sie edustasit niitä kaikkia. Ja vaikka kuinka parhaanne mukaan yritätte selittää asioita, nii ei vaan tunnu menevän järkeen.
Oon keskustellu tässä erään sellasen oikein miesten miehen kanssa, tai niin ku hän sanoo "machojen macho". Hän kovasti kyselee, mut sit ku vastaan nii ei kuiteskaa vastaus kelpaa. Onko ihan turhaa keskustella ihmisen kanssa joka lähtökohtasesti ajattelee, et kaikki LGBQT yhteisöön kuuluvat on epänormaaleja, vai pitääkö vain jatkaa samojen asioiden jankkaamista? Hän siis myös sanoo, että kokee sen olevan epänormaalia, mutta hän ei kuitenkaan tuomitse ihmisiä sen perusteella.

18

223

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En nyt tiiä joutuuko heteroille selittelemään hirveemmin, mutta siinä on aina omat juttunsa. Tyypillistä on tuo ajatus "Hyväksyn, mutta en ymmärrä". Tummaihoisen ihonväri ymmärretään paremmin kuin homoseksuaalin ihmisen seksuaalikäyttäytyminen. Seksuaalivähemmistöt on tässä suhteessa omanlaisensa vähemmistöryhmä. Rockfestareillakin artistit osoittelevat usein oletettuja hlbt-ihmisiä sormilla ollessaan lavalla. Mut sellasta se on. Kyllä me tänne kuitenkin mahdutaan elämään omaa elämäämme. Se on tärkeintä.

    • Anonyymi

      Mä en selittele, kun en katso olevani muille millään lailla tilivelvollinen omasta seksuaalisesta suuntautumisestani. Jos joku kysyy siitä, niin kerron olevani homo ja se siitä. Jos joku ei sitä hyväksy tai ymmärrä, niin mitä sitten. Ei minusta tarvi tykätä, eikä mua tarvi rakastaa, riittää kun sen verran sietävät, että saa asialliset hommat hoidettua.

    • Anonyymi

      Kun seksi on mielihyvä, jää moni pahempi riippuvuus pois.

      • Mitenköhän tää nyt liitty mihinkään?


      • Anonyymi
        MrQueer kirjoitti:

        Mitenköhän tää nyt liitty mihinkään?

        Niinpä.

        Silti taas joudut selittelemään ja pähkäilemään toisen ajatuskulkua. Jätä ihmettelijät ja luo oma polkusi.

        EI heterolle tarvitse selittää mitään, ihan käsittämätöntähän se himo naiseen on, eikä ne osaa sitä sen paremmin selittää meille homoille, miksi nimenomaan naiset.

        JA sitten miksi se, että naisista kiinnostunut hetero ei silti kuitenkaan kelpuuta jokaista naista tai heteronainen jokaista miestä? Rankkaa karsintaa siinäkin tehdään, vaikka valinnanvaraa tietysti on huomattavasti homoja tai lesboja enemmän. "Machojen macho" kuulostaa erittäin vähemmistöltä omassa kategoriassaan, joten ehkä kannattaa hakea muita keskustelukumppaneita?

        Jokainen kuitenkin ensi sijassa edustaa itseään, ei mitään ryhmää.

        -bear-


      • Anonyymi
        MrQueer kirjoitti:

        Mitenköhän tää nyt liitty mihinkään?

        Millonkas järjestettään seuraavat piärennän mestaruuskilpaalut?


    • Update!

      Kyseinen henkilö osottautui homofoobikoksi, jonka kanssa keskustelu olikin aivan turhaa☺️

    • Anonyymi

      En ole koskaan ymmärtänyt miksi omista seksuaalisista mielihaluistaan, salaisista ajatuksista, tarvitsisi kertoa, "keskustella" tai niitä puolustella kellekään "ulkopuoliselle" yhtään mitään.

      Kyllä tervepäinen aikuinen ihminen, olkoon vaikka hetero, homo tms. kunnioittaa muiden intiimejä asioita, eikä niitä liiaksi utele. Ja hän joka niitä kovasti utelee, on jo utelullaan osoittanut, ettei osaa kunnioittaa toisen intiimiä aluetta riittävästi, eikä hänelle näinollen kannata paljastaa itsestään sen enempää.

      • Anonyymi

        Totta. Toisaalta tavallisessa arkikeskustelussa hetero tuo helposti esiin oman suuntautumisensa puhumalla vaikka vaimostaan mutta homolle se ei ole niin yksioikoista etenkään jos ei ole koko puolisoa. Kaapissa olo muutenkin on omalla tavallaan kivuliasta. Valitetaan siitä että hlbt-ihmiset tuovat itseään liikaa esille, mutta ei ketään pidä pakottaa kaappiinkaan. Tässä suhteessa rehellisyys on parasta kaikin puolin.


      • Anonyymi

        #Kivuliasta"

        Naurettavaa, Ehkä sellaisille joita kiusataan.
        Ei sitä silloin ole enään kaapissa, jos näin on.
        Kannattaa vaihtaa työpaikkaa tai mikä tilanne sitten onkaan.
        Kaapissa ei oikeasti ole hassumpaa olla.
        Suurin osa gay miehistä tietenkin on kaapissa.


      • Kaikki ei välttämättä haluu vaan myönnytellä, kun puhutaan naisista ja kysellään parisuhteesta.


    • Anonyymi

      Ei heterotkaan tee sitä julkisesti.

    • Anonyymi

      LOL Ensinnäkin, joku joka vaatii muiden ajattelevan itseään "machojen machona", voisin hieman epäillä tällaista henkilöä. - D

      Toisekseen, miksi keskustelet moisesta asiasta? Ei minulta kukaan ole koskaan kysellyt moisia asioita, eikä kysele. Enkä minä ala puhumaan. Ei kai se kellekään kuulu.

    • Anonyymi

      Omituista, ettei miehekkäät miehet saa osallistua keskusteluun tässä viestiketjussa.

    • Anonyymi

      Jotenkin kaipaa vanhoja hyviä aikoja, jolloin täällä sai keskustella ilman ylisensuroivia kukkahattutätejä ja kärkeviäkin kommentteja oli enemmän kuin poistettuja kommentteja.

      Mutta ilmeisesti erään puurot ja vellit ovat taas niin tulilla, ettei kestä puoltakaan sanaa.

      -tiedät kyllä kuka-

      • Mielelläni haluisin nähä nuo kaikki vastaukset kokonaan ja nähä, että mikähän niissä on sääntöjen vastaista. Muutama noista vastauksista on niin lyhyitä, että nään ne tuosta ilmoitukset osiosta, mutta ei niissä minun mielestä mitään sääntöjen vastaista olku🙄


    • Anonyymi

      Mihin helkkariin täältä katoilee täysin sääntöjen puitteissa kirjoitetut kommentit? Ei nyt ole kovin reilua, että monta riviä kirjoitettua tekstiä katoaa bittiavaruuteen aivan syyttä suotta.

    • Anonyymi

      Todellinen heteromies, joka on sinut itsensä kanssa, hyväksyy homot täysin vertaisenaan. Se johtuu siitä, että hänellä ei ole sen suhteen mitään henkilökohtaista ongelmaa. Sellaiset heterot, joilla on oman itsensä kanssa ongelmia usein suhtautuvat homoihin negatiivisesti. He ikäänkuin saavat synninpäästön sysäämällä ongelmansa homoseksuaalisuuden syyksi. Heillä voi olla alitajuisia taipumuksia homoseksuaalisuuteen, jota eivät itse tunnista.

    Ketjusta on poistettu 59 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      240
      45291
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11223
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      179
      10827
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9691
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8508
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6501
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3190
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2202
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      32
      1525
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1490
    Aihe