Terhisail 530

Kiinnostaa

Näin eräässä talvisäilytyspaikassa kyseisen tyyppisen veneen, josta oli myrsky vienyt pressun päältä. Oli mielestäni tyylikkään näköinen tyyppi, ja ilmeisen edullinen koskapa ei ollut huolehdittu uutta peittoa päälle.

Mutta millainen lienee purjehtia? Ilmeisesti ei ole montaa kymmentä tehty. Kesäksi pitäisi joku vanhempi nostokölivene hankkia, joten kaikki vinkit kiinnostaa.

6

2913

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asiallinen paatti

      Mulla on sellainen paatti, joka oli vielä männä kesänä varustettuna jonkun omatekemällä kiintokölillä painoltaan toistasata kiloa. Kiva seilata ja kyl siellä bunkkaa tarvittaessa jos jättää kajuutan (hienommin sanottuna salongin) oven alareunasta sentin auki ja kattoluukun raolleen ettei kosteus tiivisty kattoon ja ala sataa naamalle aamulla. Ei niitä kamalasti löydy edes googlettamalla, mutta ilmeisesti omistajat ovat oman elämänsä löytäneet ettei paljon tarvitse netissä surffailla.

      Mä olen varustanut paattiani talven aikana lataavalla tuupparilla sekä akulla ja lämppärillä sekä muuttanut sen takaisin nostokölille ja aion viettää siinä tulevan kesän vapaa-ajat.

      Asenne Rules.

    • Olisi mielenkiintoista keskustella muiden Terhisail 530:n omistajien kanssa ja vaihtaa kokemuksia. Itse olen tuore purjehtija, käytettävissä on pursiseuran Terhi.

    • tokavene

      Minulla oli Terhisail 530 70-luvun lopulla. Kiva vene harjoitteluun. Heikkoutena oli alumiiniplootusta tehty peräsinlapa, joka taittui kerran Sipoonseläällä 10 sm:n sivutuulessa.

    • terhijulle

      Verrannollinen Joe 17 kanssa. Iso sitloota, kokoisekseen käyvät bunkat parille hengelle, helppo traileroida itse. Jullesta löytyy lisäinfoa reilusti netin syövereistä.

    • Meillä se "peräsinplootu" on melkein sentin paksuinen, kestävyys riittänee sisävesille. Peräsin kyllä putosi kerran (saranapultti irtosi), onneksi nostonaru oli kiinni joten saatiin plootu ylös. Sitten moottorilla ohjaamalla kotisatamaan. Tehtävälistalla vanerisen "kotelon" uusiminen. Peräsimestä puheenollen, olisi hyvä jos varren voisi taittaa pystympään, olisi helpompi vaihtaa puolta, varsinkin jos on enemmän porukkaa. Toinen hankaluus on puominkannattimen puute, isopurjeen nosto vaatii ainakin meidän kokemuksellamme 2 henkeä. Kiinnike mastossa murtuu jos puomia ei jotenkin kannattele. En tiedä onko Terheissä yleensä puominkannatinta.
      Joe taitaa olla suositumpi, meidän järvellä on 2.

    • 685732

      Buster on parempi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      33
      2283
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      123
      1936
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      77
      1591
    4. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      160
      1222
    5. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      67
      1217
    6. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      61
      1046
    7. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      48
      1043
    8. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      66
      1028
    9. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      30
      930
    10. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      62
      927
    Aihe