Hei! Huomasin tästä tämmösen aiheen jo aijemmilta vuosilta ( toisin vuodelta 2005) mutta mulle tuli pieni paniikki tässä äsken kun hammas lohkesi ilman että olin edes syömässä mitään... olin oksentanut ehkä tunti sitä ennen. Mulla on ollu tää bulimia jo varmaan 5 vuotta ilman että kukaan on huomannut tai diagnosoinut... nyt mun pitää varata hammaslääkäriin aika ja mua pelottaa iha hirveästi, koska oon lukenut että hammaslääkärit huomaa yleensä helposti. Mun hampaat on tosi huonossa kunnossa, mun on pitäny käydä hammaslääkärissä jo kauan sitten mut aina on pelottanut, että hammaslääkärit saa selville... sit kaiken lisäks hävettää kun ” en oo tarpeeks laiha olemaan bulimikko” tiiän että ei se ihan nuin mene, mutta en voi mun ajatuksille mitään!!! :(
Hammaslääkäri
5
239
Vastaukset
- Anonyymi
Joku sano mulle, että voisin valehdella hammaslääkäreille että mulla oli ennen alkoholiongelma ja olisin sen takia oksentanu vähän väliä... mutta entiiä sitte kumpaan suomessa asennoidutaan pahemmin..?
- Anonyymi
Hammaslääkäri ihan niinkuin mikä muu tahansa lääkäri on nähnyt niin paljon yhtä ja toista ettei mikään hätkäytä. Kaikkein viimeiseksi uskon, että hammaslääkäri miettii että "tuo on kyllä liian lihava bulimikoksi!" Naurettavaa!
Häpeät itse itseäsi ja uskot että kaikki muutkin ajattelevat sinusta kuten itse ajattelet. Hammaslääkäri näkee sinussa sairaan ihmisen joka tarvitsee apua, se on kyllä varmaa, mutta eikö miljoona kertaa parempi ole saada hampaansa kuntoon kuin menettä ne jonkun typerän päähänpinttymän takia?
Sitä paitse en usko että selitys jostain alkoholiongelmasta menee läpi. Hammasläkäri on ammattilainen ja näkee kyllä totuuden. Nolompaa on valehtelu.
Oletko ajatellut hakea apua ongelmaasi? Selvittää psyykkinen ongelma bulimian takaa ja alkaa käsitellä sitä pois päiväjärjestyksestä? - Anonyymi
Entiiä onko sulla ikinä ollu bulimiaa tai syömishäiriöö mutta se eioo vaan päähänpinttymä. En mä pysty vaan lopettaa tai hakemaan apua. En vaan pysty vaikka haluaisin...
- Anonyymi
Hammaskruunuilla saisi vatsahappojen pahasti syövyttämät hampaa kuosiin. Antavat suojaa myös tulevaisuutta ajatellen jos et ihan hetkessä parane syömishäiriöstä. Mutta yksityiselle mentävä ja hintaa noin 500 - 1000 euroa per hammas. Muovipaikat joita kunnallisella tarjolla ei pysy vatsahapon syövyttämällä pinnalla, valitettavasti. Hävetä ei kuiteskaan tarvii. Kerro rehdisti bulimiasta. Jatkot samalle lekurille niin ei tarvi stressata enää sen jälkeen kun on kerran ns. tullu kaapista ulos.
- Anonyymi
Olen käynyt hammaslääkärillä korjauttamassa parikin kertaa isolla rahalla bulimian runtelemaa purukalustoani ja joka kerta olen rehellisesti kertonut, että mistä nämä vauriot johtuvat. Hammaslääkärin on helpompi auttaa, kun hän tietää. Hoitoon on kehoitettu toisella kierroksella (ekan kerran olin hoidon piirissä) mutta se ei ole mikään käsky eikä täysi-ikäisen tarvitse suostua mihinkään. Hammaslääkärin velvollisuutena on kuitenkin kehoittaa hakemaan apua tällaiseen ongelmaan.
Itse koen, että suomalaisella hoitomallilla minua ei pystytä auttamaan. Jos en itse motivoidu, niin kukaan ei voi tälle mitään minun puolestani tehdä ja sitten kärsin seuraukset. Haittoja voidaan kyllä lievittää ja vaurioita hidastaa, suosittelen siis menemään ajoissa sinne hammaslääkäriin. Saatpahan pelattua aikaa jos ei muuta.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle312562Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖362541Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k532534Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt921956Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle331845Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3121688- 1501506
- 731358
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231108Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.271093