Ensimmäinen uuden sukupolven kyttäyskamera otettu käyttöön Kouvolassa

Anonyymi

Ollaan edelläkävijöitä kyttäämisessä. Nyt saa moni messuvieras mukavan muistutuksen Kouvolassa käynnistä.
Olen muuten aina ihmetellyt että yllättävän vähän noille kameroille tehdään ilkivaltaa, luulisi että vittuuntuneet ihmiset särkisi noita tämän tästä. (Tämä ei siis ollut mikään kehoitus tai suositus, päinvastoin tuomitsen jyrkästi yhteisen omaisuuden tuhoamisen).
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/124a0b79-ac87-477e-8153-838d90fd18bb?fbclid=IwAR1TES4XmhXAJ6NX2nAnOlaxIj31RsO8kf4AGu5XCK31_74cV7oJyJZpVv8

8

117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Köyhä valtio tarvitsee rahaa, siksi rahastetaan tyhmiä noilla tolpilla.

      • Anonyymi

        Kyllä tähän kaikkeen syynä on kaaharit jotka ovat sitä mieltä ettei lait ja säännöt koske heitä. Tuskin edes kukaan normaali lakeja ja asetuksia kunnioittava kansalainen tästä nurisee. Juuri näiden kaahareiden ansiosta tolppia alkanut tulemaan runsaasti lisää turvamaan meidän muiden turvallisuus. Itsekin ajan "hilkulla" ja kerran tullut huomautus. Mutta syyllinen siihenkin löytyi peilistä, ei valtio eikä poliisi minun autoa ajanut.


    • Anonyymi

      Sieltä täältä kun lukee niin tietyn ihmisryhmän elämä on pilalla kun kaikki tarmo heillä ajaessa menee siihen että he joutuvat vahtimaan noita tolppia. Ja siksi ovat sitä mieltä että tolpat huonontaa liikenneturvallisuutta.

      Tuollaiset henkilöt pitää saa mahdollisimman nopeasti pois liikenteestä. Kaikki normaalit kun kuitenkin vaan seuraa nopeusrajoituksia ja se on siinä. Ei tässä ole mitään ongelmaa ja vaikeutta.

      Nuo on huippuja, että tolpat olisi jotain rahastus systeemejä. Todella säälittäviä ja heiltä heti ajokortit pois. Itse olen havainnut että kun seuraa nopeusrajoituksia niin ei mitään ongelmia, vaikka ajankin usein ehkä niin että todellinen nopeuteni hiukan yli sallitun.

      Kai se vaan on sitten niin että joukossamme on ihmisiä joille lakien ja asetusten noudattaminen on oman ajatusmaailmansa mukaan vastenmielistä.

    • Anonyymi

      Miksi kukaan haluaisi tuhota laitetta joka antaa mahdollisuuden vapaaehtoisesti kerryttää valtion kassaa?
      Messuvieraskin on varmaan tyytyväinen kun saa halutessaan otattaa maksullisen muiston täältä.

      • Anonyymi

        Ilmeisesti luulet että Kouvolan ulkopuolella ei ole nopeusrajoituksia tai jos on niin sinun mielestä niitä ei valvota. Kannattaa hiukan laajemmin seurata asioita kun pelkästään sinne asti mihin omasta ikkunasta näkee.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ilmeisesti luulet että Kouvolan ulkopuolella ei ole nopeusrajoituksia tai jos on niin sinun mielestä niitä ei valvota. Kannattaa hiukan laajemmin seurata asioita kun pelkästään sinne asti mihin omasta ikkunasta näkee.

        Ilmeisesti et ymmärrä lukemaasi jos noin ajattelet.


    • Anonyymi

      Se ainakin tullut selväksi (tämänkin ketjun ulkopuolelta) että Suomessa on ihmisryhmä jolle on vaikeaa elää lakien ja asetusten mukaan. Kosarissakin oli mielipidekirjoitus jota oli pakko ihmetellä. Se nyt tietysti pakko sanoa että eihän tässä asiassa kovin mielekkäältä tunnu jos asia on niin että 1-2 kilometrin ylinopeudesta lähetetään satasien sakko kuten monesta kirjoituksesta voi päätellä.

      Se on taas ihan toinen asia että onko nopeusrajoitukset kohdallaan. Suomessa ei omasta mielestänikään ne ole liian korkeat, eikä tarvita Ruotsin mallia. Asustusalueille toivoisi yhtenäisen linjan, oli se sitten mikä nopeus tahansa mutta ei tätä nykyistä.

    • Anonyymi

      Omaa tyhmyyttä jos kamera välähtää. Ei siitä voi muita syyttää. Samoin on parkkisakkojen kanssa. Kouvolassa on runsaimmin ilmaisia pysäköintipaikkoja kuin muiden kaupunkien keskustoissa, jopa pitempiaikaiseen pysäköintiin, ja tilaa löytyy. Ihmetellä täytyy näitä ainaisia valittajia, syy sakkoihin on heidän mielestään aina jossain muualla kuin itsessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      2937
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      60
      2809
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2313
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      25
      1773
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1679
    6. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      70
      1556
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1556
    8. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1226
    9. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      77
      1225
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1050
    Aihe