On aivan paskanjauhantaa sanoa etteikö peurakantaa saada alas enään ampumalla.
Ehdotan että laitetaan peuranmetsästykselle samat säännöt kuin kauriille ja poistetaan kiintiöt.
Perakantaa ei saada alas koska on tahoja jotka haluavat peurakannan runsastuvan edelleen !
Idiootin puhetta etteikö peuraongelma hoidu kiväärillä.
6
101
Vastaukset
- Anonyymi
Itselläni ainakin jää se peuranmetsästys vähiin, koska alla hirvenmetsästys. Viikot töissä ja viikonloput hirvimetsällä, niin kun hirvenmetsästys loppuu, niin haluaa sitten jo vähän hengähtää. Sitten se peuranmetsästys onkin jo ohi. Jos ei tarvitsisi töissä käydä, niin kyllä sitä sitten jaksaisi, tai sitten hirvimetsälle vain puolikkaalla osuudella.
- Anonyymi
Kannatan ajatusta valkohäntien kiintiö- ja aluerajoitusten poistamisesta. Sama peli sille kuten on metsäkauriin tapauksessa. Meidänkään seura Lopen seudulla ei ehdi kaikkea hoitaa niin saavat muutkin osansa kun noita nyt kerran riittää ja kolareita tulee jatkuvasti niiden takia.
- Anonyymi
Taidan mennä jätskille, kun vetelin shortsit ylläni lentävällä ja koivet on nyt täynnä mikrometallia....
- Anonyymi
On totta että peurakanta saadaan alas jos näin halutaan. Se vaan on niin että luvat ovat tarkasti kiintiöity ettei vaan kanta harvene. Peurametsästys on niin tuottoisaa puuhaa että suorastaan himoitaan vahvaa kantaa.
- Anonyymi
Valkohäntäpeura on listattu vieraslajilistalle. Tälle listalle päätyneille kasveille ja eläimille on se yhteistä, että joidenkin mielestä vieraslajeista pitäisi päästä eroon. Esim. täplärapua ei saa enää kasvattaa eikä istuttaa, mikä on sinänsä typerää, että jokirapukannat on moninpaikoin menetetty ja tilalle voitaisiin istuttaa täplärapua. Näin ei voi kuitenkaan enää toimia. Mielestäni valkohäntäpeura on hyvä lisä vaatimattomaan sorkkaeläinkantaamme.
- Anonyymi
Punkkikanta on moninkertaistunut peurojen ja kauriiden myötä. Peurakanta saadaan alas jos näin halutaan ja joka muuta puhuu niin valehtelee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.3984460Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1211732- 1351504
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko731263Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?
The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass151076Perjantaita!
Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔721067Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"
Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise131009Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua
Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään64956- 38950
- 65931