Olen yrittänyt lopettaa röökinpolttoa, kaksi kertaa. Molemmilla kerroilla olen viikon pystynyt olemaan polttamatta, sitten olen retkahtanut. Haluaisin lopettaa, mutta kaveriporukkani ja sosiaalisien tapahtumien takia olen retkahtanut ostamaan askin. Olen polttanut noin vuoden
Olen 18v ja pelkään että kuolen kohta. Neuvoja ja mielipiteitä saa jakaa.
Tupakoinnin lopetus
15
406
Vastaukset
- Anonyymi
Onnistut siinä mikäli annat itsellesi mahdollisuuden siihen. Sosiaaliset tilanteet on pahoja, tiedän. Olen polttanut ja lopettanut monet kerrat. Silti annan itselleni aina jonkun syyn lopulta. Tyhmää, tiedän. Pisimmilläni olen ollut 1,5v polttamatta. Välillä polttanut ja saattanut olla useampi viikko ilman tupakkaa. Mutta kun lopetan niin päätän jonkun päivämäärän oli se sitten huomenna tai viikon päästä. Mulla auttaa vahvin nikotiinilaastari, aamuisin ei tee mieli tupakkaa ja päivä menee sitten hyvin. Pystyn olemaan seurassa polttamatta jossa muut polttaa. Se haisee ihan järkyttävän pahalle ja vasta polttanut ihminen haisee vielä pahemmalle. Ole fiksuin teidän porukasta ja lopeta polttaminen. Tsemppiä, pystyt siihen <3
- Anonyymi
Eniten pelottaa, että kun tänäänkin ratkesin, että kuolen. Olen semmonen, että menen nettiin lukemaan heti kaikke ja siä pelotellaan joo heti kuolet syöpään ja peli on menetetty
- Anonyymi
Mä oon 44 vuotias mies ja oon polttanut 14 vuotiaasta asti, Elän vieläkin :0) Mut turhaa touhua tuo polttaminen on ja rahaa menee ihan roskiin.
- Anonyymi
Hei, älä ota lopettamisesta tuollaisia paineita. Se onnistuu kun jossain vaiheessa tulee olo, että haluaa olla täysin savuton. Apuna voit käyttää nikotiinilaastaria, purkkaa tms. Itsekin luulin, ettei onnistu millään, mutta yllättävän helposti se kuitenkin kävi kun olin tehnyt päätöksen. Tsemppiä!
- Anonyymi
Sinulla on kyse tapariippuvuudesta, ei nikotiinin himosta. Analysoi tupakointitilanteitasi ja hae tavallesi vaihtoehdot!
Sivullisen on täysin mahdotonta ryhtyä neuvomaan.
Kuolemanpelon heitit vain dra
matisoidaksesi asiaa. - Anonyymi
Poltatko yksin ollessasi vai aina vain seurassa? Voi olla tosiaan myös tapariippuvuutta. Ethän tahtomattasi hae sosiaalista hyväksyntää polttamalla? Kyllä sinut hyväksytään vaikka et polttaisikaan. Ja ei, et kuole yhteen etkä kahteen tupakkaan. Mutta jokaikinen savu jonka itsees vedät ei ole hyväksi. Tiedät sen varmasti kun olet googlaillut. Kuolema korjaa kyllä kaikki aikanaan ja elämäntavoilla voi vaikuttaa elinikäänsä. Suosittelen vahvasti että mietit rauhassa miksi poltat?
mitäs mieltä, kun sanotaan että nuorena voi polttaa ja keuhkot uusiutuu. Et ei mitää hätää jos vaikka 25 polttaa ja lopettaa. Vai puollusteleeko vaa röökajat itteesä sillä, kun ei kestä totuutta röökistä
- Anonyymi
mitäs mieltä, kun sanotaan että nuorena voi polttaa ja keuhkot uusiutuu. Et ei mitää hätää jos vaikka 25 polttaa ja lopettaa. Vai puollusteleeko vaa röökajat itteesä sillä, kun ei kestä totuutta röökistä
- Anonyymi
Savupiippu nuohotaan määrävälein. Millä keuhkosi nuohoaisit?
- Anonyymi
Jos sinä et lopeta tupakointia niin tupakointi lopettaa sinut.
- Anonyymi
Oletko kokeilut mitään savua tuottamatonta menetelmää päivittäisen nikotiiniannoksesi saamiseksi? Sen verran, kuin olen läheispiiriäni seuraillut, onnistuu lopettaminen noin parhaiten.
- Anonyymi
Mulla toimi alkuun nikot laastari 21mg/24h ja 2mg imeskelytabu reilun kk noilla sit 2mg icemint ja 1mg suihke ni ei tee röökii mieli. Polttanu oon 35v ja kyll se turhaa puuhaa on, itse, kamppeet ja hima haisee natsakupille. Ja sit terveys ja raha, ei. hyvä. Suosittelen lopettamista, konstilla niin välii kunhan onnistuu. Tzemppiä lopetteluihin.
- Anonyymi
Ei siihen tupakkaan noin äkkiä yleensä kuole. Pitempi altistumisaika siihen tarvitaan. Huomenna menen katsomaan vanhaa tuttavaani sairaalaan. Siellä se makaa keuhkosyövän kaatamana. Mutta ikääkin hänellä on noin 70, ja tupakointia nuoresta saakka.
Tuosta "lopettamisesta", eräs toinen tuttuni rupesi lopettelemaan pitkään polteltuaan. Hän liimaili noita lappuja itseensä yön ajaksi, mälväsi purkkaa ja kuitenkin lisäksi VETELI SAUHUJA. Tuli siinä annos varmasti täyteen, ja kuolema korjasi.
Itse olen ollut nyt muutaman vuosikymmenen tupakoimatta ku hoksasin, että pisin lakko jonka tupakkamies pystyy pitämään, on yhden minuutin mittainen. Sen lakon loputtua voi päättää, että aloittaako toisen heti perään. - Anonyymi
Ei polta muutama savuke silloin tällöin
- Anonyymi
Minäkin yritin monta kertaa.
Aina vain uudestaan yritin.
No sitten onnistuin, ja miten on hyvä!
Elo parani kerralla, eikä rahnaa mee joutavaan.
Minun tapa oli tää:
Luin ensin faktat että mitä se tupakointi aiheuttaa.
Lainasin kirjastosta, katselin kuvia.
sitten päätin että oon viikon polttamatta.
No olin.
Sen jälkeen että 10 päivää. No olin ja poltin vähän.
Sitten että 11 päivää jne.
Eli tein itelleni lupauksen ja pidin sen.
Sillä tavalla treenasin. Huomasin että miten hyvä olo oli kun ei polttanut.
Ja niin sain lopetettua. Kun rupesi kauheesti tekemään mieli, niin menin kauppaan ja ostin jäätelön.
En laittaisi enää tupakkia suuhun vaikka maksaisivat.
Olet järkevä nuori kun ymmärrät että ei oo hyvä polttaa.
Entä jos yrittäisit vaihtaa kaveripiiriäsi sellaiseen porukkaan joka ei polta?
Netilläkin on neuvontaa, oliko se päihdelinkki-jotain.
Jatka vaan yrittämistä, kyllä sinä selviät!
Niin on moni muukin päässyt eroon. Ihan turhaa pilata terveyttään tupakilla.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
"Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"
Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk525416Olen Päivi Räsäsen puolella
En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit5873472SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"
Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit842919Nuhteettomia edustajia
Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no2712719"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –961810Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...
...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a6571730Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus
Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii4851424Mistä ihmeestä sitä viirasi?
Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti141301Partamies hoi!
En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re221248Meneekö Nanna Karalahden jumppafirma konkurssiin?
Loppuiko rahat Jeren pidätyksen myötä? Karita Tykkä hakee saataviaan lähes 60 000 e Että semmosta . . .183917