Hallitus Päätti

Anonyymi

Nyt kun täällä on puhuttu paljon siitä mitä taloyhtiön hallitus saa tehdä ja mitä ei...niin kysynpä tällaista että meidän rivariin tehtiin kaksi vuotta takaperin kattoremontti ja tästä asiasta ei KESKUSTELTU OSAKKAIDEN KANSSA!! . Kysyin silloin ennen remonttia että miksi on aiheellinen niin kuulemma jonkun katto oli vuotanut..mutta haluisin nyt näin jälkikäteen tietää menikö tää oikein?? ja nyt vastaisuudessa kun ehkä tulossa ikkunanvaihtourakka että sitä ei sitten HALLITUS ala suunnittelemaan mielivaltaisesti. Eli,mites tää nyt menee sitten?

4

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Täällä joku ilmeisesti hallituksen jäsen ilmoitti, että hallitus saa päättää kaikista sellaisista asioista , jotka mahtuvat vuosibudjettiin. Tuskin kattoremontti mahtui. Joka tapauksessa se on väärää tietoa, kaikki sellainen, joka vaikuttaa osakkaiden talouteen tai asumiseen, pitäisi hyväksyttää ja ei yksin hyväksyttää, vaan tarkistaa että päätös ei ole lain vastainen eikä loukkaa kenenkään oikeuksia eikä yhdenvertaisuutta. Jos katto vuotaa, se on korjattava ettei syntyisi lisävahinkoja, hometta ja suurempia vesivaurioita, mutta kattoremontti on yleensä niin suuri, että se pitäisi hyväksyttää ja kilpailuttaakin, ennen se .toteuttamista. Vuosibudjetin sisälläkin pitäisi noudattaa yhdenvertaisuussääntöä, jos raha sijoitetaan vaan yhteen kohteeseen, herää kysymys oliko se niin tärkeä kohde. Vuosibudjetin puitteissa käsittääkseni tehdään yleensä vain rutiinitöitä, kuten auraukset, hiekoitus, pikkukorjaukset ja tavanomaiset puutarhatyöt, kuten pensasaitojen vuotuiset leikkaukset jne. Jos syntyy isompi remonttitarve, joudutaan hoitovastiketta nostamaan tai joku muu rutiiniasia jää hoitamatta. RAHA ON AINA RAHAA ja hyvä hallitus ja isännöitsijä käyttää sen järkevästi

    • Asiasta on päätetty sellaisessa tapahtumassa kun yhtiökokous, jos perse ei nouse sohvalta sen verra, että osallistuu siihen, niin ihan turha nillittää!

      Pienessä yhtiössä asoista tosin voidaan käytännössä sopia lainvastaisesti ilman yhtiökokousta, mutta lopputulema on kuitenkin sama. Neljä huoneistoa haluaa remontin ja yksi ei. Pidetään yhtiökokous, jossa 4\5 päätöksellä se toteutetaan esitetyllä tavalla, kaikkien aikaa kuluu käytännössä turhaan.

      Eli aloittajan pitää nyt aloittaa aktiivinen osallistuminen epävirallisiinkin keskusteluihin, tai muuttaa isompaan yhtiöön!

      • Anonyymi

        Ehkäpä sitä kattoremonttia ei ole mainittu kokouskutsussa ja kysyjä ei ole nähnyt tarpeelliseksi osallistua yhtiökokoukseen.
        kattoremontti kyllä on yleensä kustannuksiltaan sitä kokoluokkaa että
        kyllä siinä pitäisi asukkaat ottaa huomioon.
        ja vielä, eiköhän se ole omasta ammattiylpeydestä kiinni,että tuleeko sitä tehtyä noita lainvastaisia päätöksiä vaikka olisikin vain pienemmästä asiasta kyse.


    • Anonyymi

      Yhtiökokouksessa voidaan päättää vain asioista, jotka kutsussa on mainittu. Kyllä se katonkorjaus on varmasti kutsussa ollut, mutta kiinnostiko silloin? Parempi valittaa myöhemmin.

      Muutoin hallitus toimii budjetin mukaisesti, toki äkilliset viat korjataan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      111
      5407
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      51
      3463
    3. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      40
      3436
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      93
      3328
    5. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1887
    6. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      31
      1666
    7. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      134
      1647
    8. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      43
      1619
    9. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      151
      1316
    10. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1179
    Aihe