Luin viestejä ja täällä on ainakin yksi nimimerkki joka vakuuttaa joka käänteessä kenon olevan täysin rehellinen peli.
Mikähän tarve veikkauksen hemmolla on sitä jankuttaa koko ajan?
Miksei veikkuun hemmo kerro mieluummin miksi kenon voittotiedot ovat erittäin salaista aineistoa jota ei anneta kenellekkään.
Hän voisi myös kertoa miksi arvontaohjelma on tiukasti kytkettynä koneeseen jossa pelatut rivit lymyävät. Miksei arvontaa suoriteta lottokoneen tyyppisellä rakkineella vaikka aikaa ei kuluisi sillä juuri sen enempää kuin suoraan lapusta lukemallakaan.
Ei hän näitä kerro vaan hän kertoo taas meille miten lujasti hän itse uskoo rehelliseen peliin ja kehoittaa meitäkin uskomaan ja jos emme usko hän suuttuu kuin pikku lapsi ja alkaa kiukkuamaan.
Eikö niin?
Ainakin yksi kenouskova
15
2516
Vastaukset
- silsa
Keno on vapaaehtoinen peli, jota kuka tahansa voi pelata tai olla pelaamatta.
On hyvä että suomessa veikkauksella on monopoli pelien järjestämisessä jotta voitot menevät yleishyödyllisiin tarkoituksiin.
Kuten esimerkiksi mielenterveystyöhön, joten ylläolevan nimimerkin kaltaiset "salaliittoteoria" -tyypit saavat myös hoitoa veikkauksen varoista.
Näitä varoja myös me kenopelaajat kartutamme osaltamme.- paf
huh huh...nyt meen pelamaan paffia..vitun monopolit!
- voittojakauma
ei varmaan julkaisukelpoinen. sehän näyttäisi
jotakuinkin tältä
voitot kpl
---------------------
2€ 152874kpl
1€ 378126kpl
0,50 1301245kpl
houkuttelevuus pelaamiseen taataan jakamalla
lähes aina voitto kertoimella 1.eihän tommosta
voiton jako taulukkoa veikkaus julkaise.pelin suosio romahtaisi kun selviäisi että palautus prosentit jaetaan noilla 1 ja 2 kertoimilla.- R.T
Ei siinä paljon uskoa tarvita,kun ymmärtää kenon olevan ehdoiltaan pelaajaa kohtaan niin huono,että veikkauksen ei kannata yksinkertaisesti kusettaa.
- Mika
Tälle keno-keskustelulle pitäisi kai saada oma palsta.
Mutta asia alkoi kiinnostamaan minuakin siinä määrin, että tein Exceliin pienen simulaattorin, jolla kenoa saa pelata leikisti niin kauan kuin huvittaa. Tässä ei ole mitään vilppiä, mutta siltikin menee rahat ihan siinä missä oikeassakin Kenossa.
Jos jotain oikeasti kiinnostaa, niin siinä on:
http://tinyurl.com/66s4v
Paketissa on simulaattori sekä kaikki Kenon voittorivit helmikuun 2005 loppuun saakka.
Tästä nyt mitään hyötyä tälle keskustelulle ole. mutta...
Niin, ja veikkauksen suhteen minäkin olen vain asiakas.
- Mika- uuhi
moro.
kiitos mielenkiintoisesta taulukosta.
Missä ne kenon vaikki voittorivit on ?
Eikai tuo generaattori arvo niitä vanhoja numeroita joita on tähän asti tullu vai mitä tarkoitit ? - Mika
uuhi kirjoitti:
moro.
kiitos mielenkiintoisesta taulukosta.
Missä ne kenon vaikki voittorivit on ?
Eikai tuo generaattori arvo niitä vanhoja numeroita joita on tähän asti tullu vai mitä tarkoitit ?Voittorivit ..uhm.. tarkoitin siis tietysti kaikki helmikuun 2005 loppuun asti _arvotut_oikeat_ rivit ovat mukana. Siis siinä KenoTilasto.xls-tiedostossa. Generaattori arpoo numeroita satunnaisesti.
Mutta kun noin kysyit, niin tuli mieleen, että tokihan tuon simulaation voisi ajaa noilla jo arvotuilla oikeilla numeroilla. Tosin sillä ei taida tässä tapauksessaolla hirveästi tilastollista merkitystä, koska noita arvontoja on ollut vasta reilu tuhat, eikä isojen voittojen todennäköisyys olisi kovin suuri.
Yksittäisten numeroiden esiintymiskerroista pisti silmään, että kolme eniten arvottua numeroa olivat 2 (402 kpl), 4 (339 kpl) ja 3 (330 kpl). Tasaisella jakaumalla jokaisen numeron olisi pitänyt esiintyä noin 298 kertaa. Niinpä erityisesti tuo numero 2 on melkoinen piikki.
Mutta, kuten sanottu, otanta on kovin pieni, koska arvontoja on tehty suhteellisen vähän. Niinpä tuokin piikki lienee täysin mahdollinen, ja tasoittunee ajan myötä(?)
- Mika
- Mika
Täytyy vaan todeta että kusetusta koko juttu.
Näkihän sen että alussa ihmiset voittivat tosi helposti ja sitten tyssäsi kuin seinään. Veikkauksesta kysyttäessä väittävät ettei arvontakone ole yhteydessä online päätteeseen, paskapuhetta sekin. Voisi veikkaus kokeilla kuukauden ajan arpoa numeroita rehellisesti loton tyylisessä pallokoneessa, ja arvonta tapahtuisi suorassa lähetyksessä. Näin nähtäisi rupeaisiko voittoja tippumaan. Tällä hetkellä ainoa mahdollisuus jotain voittaa on etsiä kymmenlukua mille keskittymä tulee ja siinäkin pitäisi osua oikeisiin numeroihin ja pari apunumeroa kymmenluvun ulkopuolelta. Kyllä on melkoista kusetusta veikkaukselta, mutta milläpä todistat asian. Veikkkauksella on kyllä oman lainsuoja, vaan millainen suoja on pelaajilla??? PRKL- sama nikki =)
...
- Mika
sama nikki =) kirjoitti:
...
... eri Mikki. (no huoh)
- Mika
- muumio3
on yhtä pelin rehellisyyden ja toivottoman todennäköisyyden tiedostavaa kohden?
Monta. Ainakin päätellen kenon suosiosta :)
Tässäpä oma puuhanurkka kaikille, joilta ei ohjelmapätkän koodaaminen luonnistu ja jotka surevat sitä, ettei Veikkaus ole vielä "suostunut" antamaan suomalaisille kenoriviä 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10.
Kirjoittakaa pienille paperilappusille numerot 1-70 yksi kuhunkin lappuun ja sekoittakaa lappuset keskenään. Sitten otatte pipon päästä ja laitatte laput sinne. Nostakaa silmät kiinni umpimähkään 20 paperilappusta hatusta ja ottakaa niissä olevat numerot ylös. Toistatte koetta 20 numeron sarjoissa niin kauan, että saatte rivin 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10 ja tulette vasta sen jälkeen tänne palstalle kauhistelemaan kenon epärehellisyyttä. Hyvällä onnella te testaajat ja me muutkin olemme kuolla kupsahtaneet ennen kuin ehditte palata takaisin. - Kenouskova
Ettekö te tienneet, että veikkauksen keno toimii aivan samoin kuin automaattipelit. Kone arpoo sopivan rivin kaikista pelatuista riveistä joka rivi antaa paljon pikkusia täkyvoittoja pelureille jotta nämä pelaisivat isomman voiton toivossa edelleen. Isompia voittoja annetaan sitten kun kassassa on siihen varaa mutta ei ennen eikä jälkeen.
Ei kenossa ole olemassakaan mitään satunnaisuutta eikä onnella mitään tekemistä sen kanssa.
Teitä on vedetty höplästä.. hehehehehheh- kenopää
Kyllä niitä 1-10 rivejä tulee helpommin tietooneella kuin lottopalloilla.
- tässä teille
kenopää kirjoitti:
Kyllä niitä 1-10 rivejä tulee helpommin tietooneella kuin lottopalloilla.
Jos kenon arvontakone menee rikki joudutaan arpomaan ilman tietokonetta. Miten se aika silloin riittää ja tehdäänkö sekin salaa katsojilta?
"Ettekö te tienneet, että veikkauksen keno toimii aivan samoin kuin automaattipelit. Kone arpoo sopivan rivin kaikista pelatuista riveistä joka rivi antaa paljon pikkusia täkyvoittoja pelureille jotta nämä pelaisivat isomman voiton toivossa edelleen. Isompia voittoja annetaan sitten kun kassassa on siihen varaa mutta ei ennen eikä jälkeen."
Mistä teitä oikein sikiää.. uskokaa vaan että automaattipelitkin (RAY) toimivat muuhun kuin sattumaan perustuen, hauska kuunnella teidänlaisten juttuja. Kyllä hei ihan oikeasti automaatista voi loppua rahat jos mojova onnenkantamoinen käy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.172474Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0162061859Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt1021491Naiseni on todellinen seksipeto
Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu571467Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno491416Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas1951266- 941160
Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.
Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.1511075Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."
Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks15979Kaupunginjohtaja ja kehitysjohtaja erotettava !
Mokia tulee mokien perään. Nyt viimeksi tämä valtavaa mainehaittaa aiheuttanut päätös häätää Mikkeliläiset asukkaat pako135861