Onko kenelläkään tietoa valmistaako Suomessa kukaan enään kunnon metsäsuksia? Puiset, n.3m.pitkiä,jne. Rutsalaisia olisi kaupan,hikkerireunalla vaan pituus ei riitä. aikanaan oli Laasanen ja monia muitakin vaan onko enään????
Metsäsukset
7
6320
Vastaukset
- suksija
Eihän niitä enää meinaa löytyä. Ennen oli puiset Paltamossa valmistetut, ns paltamolaiset, noin 3 metriset. Parhaat lasikuituset sukset teki Lahdenperä. Ns Musta Lahdenperä on legenda. Itselläni on sellaiset ja varjelen niitä kuin silmäterää. Niissä on pitkä, loiva ja joustava kärjen nousu. Se ei töksähtele niinkuin nämä muut sukset ja potkaisee kuin itsestään hangesta ylös. Karhun kevätpyynnissä soselumessa ne olivat verrattomat. Niiden pituus oli 280 cm. Taisi olla muuten lyhempiäkin. Voit koettaa kysellä esim metsäoppilaitosten varastoista, sieltä minäkin löysin, kun myynnissä ei enää ollut.
- Tähtääjä
Mielestäni pituudesta on usein haittaa tiheässä metsässä saati risukossa. Leveyttä saa olla paljonkin.
Isä osti pari vuotta sitten järvisen 3m sukset torikauppiaalta. Itse suosin lumikenkiä on helpompi kulkea ojien yli ja tiheissä risukoissa.
- itellä
on Laasanen sukset, ne köykäiset ja hyvät. Kato löytyykö netistä mitään.
- Anonyymi
Minulla on autotallin orsilla 2,6m Laasaset ja hiihdetty parikertaa. Niihin sopivat nokian irroitettavilla huopavuorilla olevat erittäin hyväkuntoiset saappaat.
- Anonyymi
Eihän luontaiset pedot hiihdä!Petojen paikan vallanneet hiihtävät!
- Anonyymi
On niitä vielä muutamia puusuksien tekijöitä Suomessa , kattoppa tietokoneelta , siellä on videon pätkiä miten puu metsäsuksia valmistetaan Suomessa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä
Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh814388Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?
Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.1873500Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt
Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit1363370Miten Yxäri iskettiin?
Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j2232627"Kostokakka!" Farmi Suomen pehtoori avaa sanaisen arkkunsa Frederikin haisevasta jäynästä
Voi hyvänen aika Reetun touhuja! Pehtoori Terho Häkkinen sai ennen näkemätöntä höykytystä heti Farmi Suomi -realityn alk212281Ylen juontaja möläytti suorassa radio-ohjelmassa
Ylen Radio Suomen juontaja Samuli Aaltonen käytti törkeää kieltä maanantaiaamupäivän Koko Suomen radio -ohjelman lähetyk432238Katsoitko Petolliset, mitä mieltä?
Vanajanlinnan käytävät ja salongit täyttyvät jälleen kuiskailuista, salaisuuksista ja petoksista. Petollisten uudella112056- 291994
Onko Janne Naakka tuttu kasvo ja mitä mieltä olet Farmi-kokoonpanosta?
Somevaikuttaja Janne Naakka on tubettaja ja bloggaaja sekä yksi uuden Farmi Suomi -kauden kisaajista. Naakka tuottaa mm.01953Tidjan Ba paljastaa kihlatusta, Kolmiodraaman Heidistä - Mielipahaa tästä syystä Farmilla
Tidjân Ba on mukana uudella Farmi Suomi -kaudella. Ban kihlattu on Kolmiodraama-realitystä tuttu Heidi Kytö. Ba ja Kyt11895