Uusi kausi kadonneet ohjelmaan ...

Anonyymi

https://www.adressit.com/signatures.php?tunnus=uusi_kausi_kadonneet-ohjelmaan&page_number=20&num_rows=10

Harvakseltaan tullut nimiä tuohon adressiin. Tällä otsikoinnilla, ja linkillä toivon, että lisäisi listaan allekirjoituksia, ja siten sen arvovaltaa.

Ihmisiä katoaa vuosittain Suomessa ("lopullisesti") keskimäärin parisenkymmentä. Vuosi 2018 oli 51 (lopullisesti) kadonneella todellinen poikkeus ylöspäin. Siksikin uusia nimiä adressiin, sillä ihmiskohtalot kaipaavat selvitystä, ja omaisille tärkeää myös, että kadonneille voidaan joskus saada lopulline lepopaikka ...

3

129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Asiastahan on joskus avattukin keskustelu tänne ja murha.infoon, mutta taitaa olla ainakin kolme vuotta jo siitä aikaa. Vaikka sarjasta ilmeisesti tehtiin aikanaan kolme erikoisjaksoa, olen löytänyt niistä vain kaksi. Ainakin jommassakummassa niistä mainittiin, että sarjasta on ollut apua kyseisten kadonneiden etsinnässä. Valitettavasti erään kohdalla tosin mainittiin, että kaikki mahdollinen on tehty. Sen puoleen olisi toki aiheellista tehdä sarjaan uusia jaksoja, jos kerran niistä on ollut apua asian suhteen. Riippunee kuitenkin siitä, onko tutkivilla poliiseilla, jollain tv-ryhmällä ja ennen kaikkea omaisilla aikaa ja puhtia lähteä tekemään sarjaa.

    • Anonyymi

      "Riippunee kuitenkin siitä, onko tutkivilla poliiseilla, jollain tv-ryhmällä ja ennen kaikkea omaisilla aikaa ja puhtia lähteä tekemään sarjaa."

      TV-sarjoja kuitenkin tuotetaan jatkuvasti. Siinä tietenkin on valittava, että minkälaista sarjaa nk.sen hetken makuun tuotetaan.
      Tässähän olisi kuitenkin ainakin kohtuullinen hyötyarvo (tai oikeastaan ei paljon suurempaa hyötyarvoa voi tv-sarjalla ollakaan, joka oikeasti lisää mahdollisuutta johonkin, eli että kadonneista tulisi kunnon vihjeitä vaikkapa ...).

      TV-tuotannoissa yleensäkin merkitsee raha yhä enemmän. Noissa alkuperäiskausissa lienee maksanut tuotannoissa eniten nuo "Katoamistilanteitten lavastukset", ei mitään budjeteiltaan jättituotantoja Suomenkaan TV:n mittakaavassa lieneet kuitenkaan.

      En tiedä tarvitseeko noihin (mahd.jatkossa) pakosta edes poliisien/tutkinnan kommentointia, voisi keskittyä myöskin itse (katoamis) tilanteiden dramatisoimiseen, ja lopussa esittää kunnon kuvat yms.miltä kadonnut oikeasti on näyttänyt. Tutkinta on kuitenkin tiedottanut jo sen mitä voi sanoa, ja ammattijuontaja tai -kertoja on ehkä kuitenkin esiintyjänä parempi.

      • Anonyymi

        Tietysti lukuisten uusintojen sijaan olisi hyvä toki saada välillä tällainen asiaohjelma sinne väliin. Varsinkin, kun sarjasta on ainakin sen omien sanojen mukaan ollut pääosin apua kyseisissä tapauksissa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      107
      6788
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      382
      6428
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      62
      3223
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      117
      2728
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2360
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1824
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      21
      1687
    8. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      34
      1535
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1357
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1247
    Aihe