Superzoom kamera suosituksia

Anonyymi

Haluaisin superzoom kameran. Onko suosituksia?

28

7234

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On, tutustu hieman valokuvauksen teoriaan ja mieti kameratyyppi uudestaan.

    • Anonyymi

      No eikös se Nikon P1000 ole tällä hetkellä superzoomien kunkku? Tai jos ei kuitenkaan niin paljon zoomia tarvitse, niin voi ehkä miettiä jotain isompi kennoista mutta zoomiltaan rajoitetumpaa kameraa, kuten vaikka Panasonic FZ2000 tai Sony RX10 nelosta, jolla lienee kuvan laatu parempi.

    • Anonyymi

      Ainoat superzoomit millä jotain tekee, on nuo tuuman kennoiset, etenkin Sony CyberShot DSC-RX10 IV, muut esim. P (aska)900 ja P (aska)1000 ovat kyllä pitkiä zoomiltaan, mutta niin surkea kuvanlaatu, että on ennemmin kuvaamatta mitään, kuin ottaa noin huonolaatuisia kuvia.

      • Anonyymi

        Ennakkoluuloinen on hän :(


    • Anonyymi

      Panasonic Lumix DMC-FZ 1000 on myös hyvä superzoomi ( 24-400 mm) 1 tuuman kennolla (500€).

    • Anonyymi

      Omalle kohdallekin osui hiljattain jonkinlainen superzoom-kuume. Päädyin jahkaamaan Nikon P900:n hankintaa, mutta toisaalta mieltä vaivasi että esim. Panan FZ1000:lla näyttäisi kyllä saavan paremman laatuista kuvaa, flickristähän niitä käytännön esimerkkejä löytyy. FZ1000:ssa tosin ei olisi sitä järjettömän pitkää zoomia, joka olisi juuri se juttu. Molemmat kuitenkin jo noin 400 euron hintaluokassa, joten menetys ei olisi mitenkään suuri, vaikka hankinta jäisikin vain hetken aikaa kiinnostavaksi leluksi...

      No, luovuin kuitenkin ajatuksesta, kun mietin että minulla on jo vaikeuksia sietää oman halpisjärkkärinkin jälkeä huonommilla laseilla. Kolmevitonen ja satavitonen makro on vielä hyviä, mutta esim. 70-300:n telepäällä tulee harvemmin mitään mitään kelvollista. Pitkään päähän tartteis parempaa lasia, mutta ei sitä taida sitten kuitenkaan viitsiä ulkoiluttaa kovin usein, niin tarvinneeko tuohon sittenkään panostaa.

      Kun nyt kuitenkin halusin johonkin sen muutaman satasen törsätä, niin nappasin sitten kauppareissulta lomaleluksi pleikkarin ja pari peliä. Kuvan laatukin näyttää olevan aika mainio.

      • Anonyymi

        Oletko lapsi?
        Lapsille nuo pleikkarit ynnä muut vastaavat lelut on tehty.

        Itse en viitsisi tuhlata kallista aikaani pleikkarin pelaamiseen edes lomalla.


      • Anonyymi

        Kumman paljon silti on tarjolla k18 sisältöäkin, ja on se näin vuosien tauon jälkeen välillä kiva pelatakin, voittaa se telkkarin katselun. Ja on minulla kyllä lapsikin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oletko lapsi?
        Lapsille nuo pleikkarit ynnä muut vastaavat lelut on tehty.

        Itse en viitsisi tuhlata kallista aikaani pleikkarin pelaamiseen edes lomalla.

        Ihmeellise kallista on sinunkin aikasi...


    • Anonyymi

      Sony CyberShot DSC-RX10 IV on tällä hetkellä paras superzoomi, sen optiikka on nimittäin ihan oikeasti ERITTÄIN HYVÄ. Valovoima on kanssa kiitettävä f/4 pisimpään polttoväliin asti, eli 600mm kinoa vastaava kuvakulma. Toisin sanoen optiikan pituudessa on pysytty kohtuudessa ja saatu iso valovoima säilymään. Taisi Dpreview -sivustokin kehaista värkkiä markkinoiden parhaana yleiskamerana tällä hetkellä, siis kaikista kameroista, ei vain superzoomeista tai kiinteäoptiikkaisista.

      Itselläni on versio III, uudessa on pikku parannuksia tarkennuksessa ja videopuolella.

    • Anonyymi

      Mitä vaatimuksia hinnan, koon ja kennon suhteen. Nykyään taskukoossakin on 40x zoomeja. Isommissa on 50-65x ja sitten on Nikonin kolossit. Moni hehkuttaa Nikonin P1000:tta, mutta se painaa 1,4 kiloa.

      Isokenmoisissa Sony on selvä ykkönen, mutta hinta on kova. Canon olla on G3 X, joka on jo vanha ja etsin on lisävaruste. Zomia Isokenmoisissa on 25x. Taskuun menevä isokennoinen on vain Panasonicilla (15x).

      Canonin SX70 on aika tasapainoinen super zoom.

    • Anonyymi

      Riippuu mitä kuvaat?
      Räpsyttimenä on Sony wx-500.
      720mm zoom.
      Voinee jo kutsua superzoomiksi?
      Mahtuu taskuun,helppo kuljettaa yms.
      Siis pitkälti riippuu,mitä haet laadulta,mitä kuvaat,milloin,missä kelissä...jne..

    • Anonyymi

      Tosiasiassa telekuvaukselle on tarvetta paljon harvemmin kuin kuvittelisi, ellei ole lintubongari.

      Joten kameraa hankkiessa tulee ne todelliset kuvaustarpeet laittaa etusijalle, eikä ostaa turhaa painoa ja kokoa, jos kevyempi ja pienempi riittää.

      Kerran kuulin sivusta mitä kameraliikkeen myyjä sanoi asiakkaalle, "Paras kamera on se mikä kulkee mukana". Se on viisautta!

      • Anonyymi

        Huonon kuvanlaadun valintaan, eli superzoomiin, pitää olla joku erityinen syy. Lintujen tunnistuskuvat kirkkaassa päivänvalossa, linnun ollessa paikallaan, on yksi syy.


      • Luultavasti kysyjä tietää tarpeensa paremmin kuin sinä. Kysyi nimenomaan superzoomia.


      • Anonyymi
        okaro kirjoitti:

        Luultavasti kysyjä tietää tarpeensa paremmin kuin sinä. Kysyi nimenomaan superzoomia.

        Kysymyksestä päätellen ei tiedä. Superzoomeja mainostetaan joko valheellisesti tai ainakin puolitotuuksilla ja osa ihmisistä uskoo niitä. Pettymys on sitten karvas, kun kamera ei kykenekään siihen, mihin sen luultiin kykenevän.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Kysymyksestä päätellen ei tiedä. Superzoomeja mainostetaan joko valheellisesti tai ainakin puolitotuuksilla ja osa ihmisistä uskoo niitä. Pettymys on sitten karvas, kun kamera ei kykenekään siihen, mihin sen luultiin kykenevän.

        Jos hän kysyy superzoomia, niin hän sellaista haluaa. On täysin turha yrittää tyrkyttää jotain muuta.


      • Anonyymi
        okaro kirjoitti:

        Jos hän kysyy superzoomia, niin hän sellaista haluaa. On täysin turha yrittää tyrkyttää jotain muuta.

        Pääosa superzoomin kysyjistä ei halua sellaista, kunnlopulta ymmärtävät, mihin se pystyy.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pääosa superzoomin kysyjistä ei halua sellaista, kunnlopulta ymmärtävät, mihin se pystyy.

        Ja ennen kaikkea mihin se ei pysty!


      • Anonyymi kirjoitti:

        Pääosa superzoomin kysyjistä ei halua sellaista, kunnlopulta ymmärtävät, mihin se pystyy.

        Lopeta jo trolli.


    • Anonyymi

      Jos sinun on ihan pakko hankkia superzoom niin osta se käytettynä.
      Ei tule sitten kovin suurta pettymystä.

      • Anonyymi

        Ajattelin ostaa juuri tuon..Yltää sillä ainakin lintulaudalle 10 m päähän.


    • Anonyymi

      Coolpix B500 taitaa olla viimeisimpiä AA-paristoilla toimivia kameroita. Mainostettu hyvää virrankestoa.
      Muuten lienee parempi valita kennokoon mukaan. Isompi kenno parempi yleensä: valotusvaraa enemmän, ja laadukkaampaa kuvaa.

    • Anonyymi

      Entä Canon SX740 HS? Siinä on 40x superzoom ja monia ison 4K-television omistajia voi kiinnostaa 4K-videointi, jonka mahdollistaa uusin Digic 8. Hinta 357-399 euroa.

      • Anonyymi

        Ei missään tapauksessa Canonia.
        Ei Canonin superzoomia, eikä mitään muutakaan siltä valmistajalta.


      • 4K on Canonissa rankasti kropattu, joten sille ei kannata hirveästi panna arvoa. Tuosta vanhempaa mallia on saanut alle 300:n.


    • Anonyymi

      Eikö kompaktikameroissa ole melko yleinen käytäntö, että videokuvauksessa polttovälivaikutelma on 1,4-kertaisesti pidempi, tai enemmän?

    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      91
      7495
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      37
      3987
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      45
      3520
    4. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      237
      2822
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2672
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      45
      2492
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      132
      2411
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2299
    9. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      21
      2264
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      1982
    Aihe