Tämä on kaikille jotka ovat solmineet avioliiton niin opiksi niin myötä kuin vastamäessä. Se on tämä aika jota ihmiset nyt elävät. Jos joku suunnittelee eroa ja se ei ole Jumalan tahdon mukainen niin se kannattaa hylätä. Avioliitto on ikuinen lupaus toiselle.
T: avioliitossa elävä nainen
Pitää pysyä yhdessä
69
51
Vastaukset
- Anonyymi
Onneksi en ole avioliitossa.
Sanoisin, että avioliitto on lupas olla yhdessä, mutta myös rakastaa ja kunnioittaa toista, antaa anteeksi ja huolehtia toinen toisistaan. Usein ihmiset käyttäytyy puolisoa kohtaan niin huonosti, että jo se rikkoo aviolupauksen. Silloin ollaan tilanteessa, että avioliittoa voidaan jatkaa, mutta ei siihen ole velvollisuutta.- Anonyymi
Niin silloinkin pitää muistaa niin myötä kuin vastamäessä. Mikä avioliitto se on jos ensinmäisten myrskyjen keskellä hajoaa.
- Anonyymi
En tarkoittanut tuota, vaan sitä että kummallakin on VASTUUnsa avioliitosta, jos siihen lähtee. On syitä miksi ero on perusteltu:
- jos toinen on vaaraksi fyysiselle tai henkiselle terveydelle tai omaisuudelle (esim. elämän säästät ja koti uhkaa mennä uhkapelin takia)
- alkoholismi, päihteet
- vakavat mielenterveys ongelmat, jotka veisi molemmat jos jatketaan, ja toinen ei suostu hoitoon (bipolaarisuutta, skitsofrenia)
- läheisyydestä ja seksuaalisesta läheisyydestä kieltäytyminen vuosia eikä löydy halua tehdä asialle mitään
- toisen mitätöiminen, alistaminen ja muu huono jatkuva käytös, ilman halua muuttua
- toistuva uskottomuus ilman muutosta - Anonyymi
Raamatun mukaan saa erota vain haureuden takia muut syyt eivät oikeuta eroon. Matteus 19:9 Minä sanon teille se joka hylkää vaimonsa muun syyn kuin haureuden tähden ja menee naimisiin toisen kanssa tekee aviorikoksen. Aviorikoksen tekee myös se joka nai miehensä hylkäämän naisen.
- Anonyymi
Jos oma arvomaailma noin sanoo niin ok. Suurimmalle osalle suomalaisista Matteus 19:9 ei määritä miten haluaa elää. Suvaitsevuutta on hyvä vaalia kumpaankin suuntaan.
P.s. Harva meistä on synnitön oli sitten uskovainen tai ei. - Anonyymi
Kukaan ei ole synnitön mutta ei syntiäkään tahallaan kannata tehdä. Avioliitto on ikuinen ja sitä ei heppoisin perustein katkaista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kukaan ei ole synnitön mutta ei syntiäkään tahallaan kannata tehdä. Avioliitto on ikuinen ja sitä ei heppoisin perustein katkaista.
Avioliitto on tarkoitettu tätä aikaa varten, ei jatku ikuisuudessa. :)
- Anonyymi
Tarkoitin ikuisuudella elämässä olevaa aikaa.
Ei jatkukkaan taivaassa ihmiset eivät ole aviomiehiä ja vaimoja. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tarkoitin ikuisuudella elämässä olevaa aikaa.
Ei jatkukkaan taivaassa ihmiset eivät ole aviomiehiä ja vaimoja.Ok. Mormonit muuten uskovat, että avioliitto jatkuu myös ikuisuudessa. Se ei ole ollenkaan kristillinen ajatus.
- Anonyymi
Hieman filosofista pohdintaa aiheesta. Itsekin tiedän vanhemman sukupolven edustajia, joiden mielestä pettäminen on ainoa hyväksyttävä syy eroon siis ihan oikeesti ja näkeehän sen täällä palstallakin. Suomessa onkin erityisesti vanhemmassa ikäluokassa paljon henkisen väkivallan alaisissa tai fyysisen väkivallan alaisissa suhteissa, juopon tai muutoin mielenterveysongelmaisen kanssa suhteessa eläviä ja eihän erojakaan muista syistä ole, ei kai kukaan itselleen kivasta tyypistä eroaisi. Mutta mun pointti on, että miten pettäminen vaikka kertaluontoinen on ihmiselle niin paljon pahempi asia kuin esim.vuosien henkinen väkivalta ym. En vähättele pettämisen haittavaikutusta, mutta eiköhän se oo enempi sellanen petos, valehtelutyyppinen juttu, mekaaninen hinkutus. Jos jollain joku yhden yön juttukin niin ei siinä yleensä sen kummempia kuin hetkellisiä tunteita oo. Ok, kun sitten mietitään kuinka paljon tuota kaikkea muuta pahaa suhteissa tapahtuu niin onko tosiaan kyse vain ihmisten paremmasta sietokyvystä. Eli paremmat ja sitkeimmät ihmiset nyt sietää enempi paskaa elämässään ja pystyy elämään noissa tavalla tai toisella väkivaltaisissa suhteissa, ehkä sitä vapauttavaa kuolemaa odottaen. Onko tosiaan niin, että ihmiset odottaa nykyään parisuhteelta liikaa? Sitä, että toisen kanssa olis välillä hyvä olla ym vai pitäiskö ihmisen tosiaan tyytyä onnettomaan osaansa liitossaan, sillä enemmän tai vähemmän mielenvikasia kaikki ihmiset on ja hyvä liitto on vain positiivisten ihmisten positiivisen ajattelun tulos.
- Anonyymi
Onhan se varmasti vaikeaa eläminen oli sitten henkistä tai fyysistä väkivaltaa parisuhteessa mutta raamattu opettaa sen että haureus on ainut syy että saa erota avioliitosta.
Sekinhän on jo haureutta miten nykyaikana ihmiset elävät että asutaan avoliitossa. Kannattaa mennä avioon jos tunteet ovat toista kohtaan vahvat. - Anonyymi
Jos sinulla klo:12:28 on itsellä sellainen avioliitto niin sinun kannattaisi jutella oman seurakunnan papin/pastorin kanssa ja rukoilla ja kysyä Jumalalta hänen tahtoaan tässä asiassa koska sehän on se painavin asia jolla on väliä ja mikä merkitsee.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onhan se varmasti vaikeaa eläminen oli sitten henkistä tai fyysistä väkivaltaa parisuhteessa mutta raamattu opettaa sen että haureus on ainut syy että saa erota avioliitosta.
Sekinhän on jo haureutta miten nykyaikana ihmiset elävät että asutaan avoliitossa. Kannattaa mennä avioon jos tunteet ovat toista kohtaan vahvat.Mielestäni avioeroa harkitessa pitää ottaa koko tilanne huomioon. Jos toisen jatkuva väkivaltainen (joko henkinen tai fyysinen tai molemmat) uhkaa puolisoa (ja lapsia), silloin on pienempi paha erota kuin jatkaa yhdessä. Omaa jaksamista ja terveyttä saa ja tulee ajatella. Jumala ei ole tyhmä, Hän tietää jokaisen ihmisen elämäntilanteen ja kestokyvyn. Kenenkään ei tarvitse elää pelossa parisuhteessaan. Tällöin se väkivaltainen puoliso todennäköisesti alunperinkin on ollut kykenemätön avioliittoon. Raamattuhan puhuu myös niistä ihmisistä, jotka ovat kykenemättömiä avioliittoon joko kohdusta asti tai joista maailma/muut ihmiset ovat tehneet kykenemättömiä parisuhteeseen. Silti tällaiset ihmiset ajautuvat parisuhteisiin ja solmivat avioliittoja.
- Anonyymi
Minäpä en osaa vastata tuohon sinun ongelmaasi tämän paremmin mutta Jumala on tehnyt säännöt.
Varmasti saat rukouksen kautta vastauksen tilanteeseesi koska Jeesus haluaa tutustua yksilönä jokaiseen meistä. Raamatun lukemisen ja rukouksen kautta pääsemme lähemmäksi häntä ja opimme tuntemaan hänen tahtonsa. Eihän sitä jos kumppasi tulee uskoon tai jos on jo uskossa niin Jumala parantaa hänen sairautensa. Sinunhan pitäisi kertoa viranomaisille jos saat pelossa elää niin siitä voisi olla myös kumppanillesi apua. - Anonyymi
Hmm, jos jumala olis fiksu niin se tekis parisuhteeseen kelpaamattomista susirumia tai muuten vaan täysin vastenmielisiä.
- Anonyymi
Nykyaikana monet ihmiset eroavat eivätkä välitä Jumalan tahdosta ovat sitten uskovia tai eivät ole. Jos eroaa kumppanistaan tuosta noin vaan niin se on hirveä synti.
Markus 10:9 Ja minkä Jumala on yhdistänyt sitä älköön ihminen erottako.
Malakia 2:13-16 Te teette pahaa myös toisella tavalla. Siksi Herra ei katso enää suopeasti uhrilahjaanne eikä halua ottaa sitä vastaan teidän kädestänne vaikka te peitätte hänen alttarinsa kyynelillä itkette ja valitatte. Te kysytte miksi? Siksi että olet hylännyt vaimosi vaikka hän on sinun kumppanisi js kuuluu liiton kansaan sinun kanssasi. Herra on todistaja teidän välinnänne sinun ja vaimosi jonka otit jo nuoruudessasi. Ei Jumala luonut vain miestä eikä antanut henkeä ja elämää vain hänelle. Miten mies yksin voisi pyytää jälkeläisiä Jumalalta? Varokaa siis ettei kukaan teistä hylkää vaimoaan jonka on ottanut jo nuoruudessaan! Minä vihaan eroa sanoo Herra Israelin Jumala. Joka eroaa tekee yhtä väärin kuin se joka tahraa kätensä veriteolla sanoo Herra Sebaot. Varokaa hylkäämästä vaimoanne.- Anonyymi
Lohkoperuna 🤩
- Anonyymi
Eikä pidä. Se on tahto kysymys.
- Anonyymi
Tahtoo pitää haluaa olla juuri hänen kanssaan. Sana valinta oli hieman huono.
Ei parempaa miestä maan päällä olekkaan kuin minun aviomieheni.
T:ap - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tahtoo pitää haluaa olla juuri hänen kanssaan. Sana valinta oli hieman huono.
Ei parempaa miestä maan päällä olekkaan kuin minun aviomieheni.
T:apJa tahto noudattaa Jumalan sanaa. Se on valinta, kukaan ei pakota. Tsin raamatussa annettiin erokirja, mutta uudelleen avioitumista ei suvaittu. Erota voi toisen uskottomuuden tähden, muttei avioitua uudestaan eron jälkeen.
- Anonyymi
Tahto riippua Herrassa kiinni se on kova. Jeesus ei halua päästää irti vähäisistä lampaistaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja tahto noudattaa Jumalan sanaa. Se on valinta, kukaan ei pakota. Tsin raamatussa annettiin erokirja, mutta uudelleen avioitumista ei suvaittu. Erota voi toisen uskottomuuden tähden, muttei avioitua uudestaan eron jälkeen.
Siinäkin on vähän tulkintaa. Tiedän kyllä uskoviakin, jotka ovat eronneet ja avioituneet uudelleen. Joskus käy niin. Keskeneräisiä ihmisiä olemme kaikki.
- Anonyymi
He eivät ole olleet oikeita kristittyjä koska haureus on ainut syy jonka takia saa erota. Kirje roomalaisille 12:1-2 Jumalan armahtavaan laupeuteen vedoten kehotan teitä veljet antakaa koko elämänne pyhäksi ja eläväksi Jumalalle mieluisaksi uhriksi. Näin te palvelette Jumalaa järjellisellä tavalla. Älkää mukautuko tämän maailman menoon vaan muuttukaa uudistukaa mieleltänne niin että osaatte arvioida mikä on Jumalan tahto mikä on hyvää hänen mielensä mukaista ja täydellistä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
He eivät ole olleet oikeita kristittyjä koska haureus on ainut syy jonka takia saa erota. Kirje roomalaisille 12:1-2 Jumalan armahtavaan laupeuteen vedoten kehotan teitä veljet antakaa koko elämänne pyhäksi ja eläväksi Jumalalle mieluisaksi uhriksi. Näin te palvelette Jumalaa järjellisellä tavalla. Älkää mukautuko tämän maailman menoon vaan muuttukaa uudistukaa mieleltänne niin että osaatte arvioida mikä on Jumalan tahto mikä on hyvää hänen mielensä mukaista ja täydellistä.
Tuo toisten "oikeaksi tai vääräksi kristityksi" määrittely on aika vakavaa. Ihminen on kristitty, kun on "uudestisyntynyt" eli ottanut vastaan Jeesuksen henkilökohtaisena vapahtajanaan. Uudestisyntyneet uskovatkin tekevät virheitä elämässä ja ovat monin tavoin keskeneräisiä ja epätäydellisiä, myös ihmissuhteissa. Toki Jumalan tahto on, että ihmiset ovat avioliitoissaan uskollisia ja että avioliitot jatkuu. Yhtälailla Jumala näkee ihmisen epätäydellisyyden ja keskeneräisyyden, myös katumuksen ja elämäntilanteet. Minun Jumalani on uusien alkujen Jumala ja monin tavoin armollinen Jumala, myös avioliitoissa epäonnistuneille.
Toki ymmärrän nuo kohdat. Avioliitto on vakava ja pyhä asia. - Anonyymi
Raamatun kohtien mukaan kirjoitin yllä olevan. Jos esim eroaa kumppanistaan sen takia että ei tykkää enää tai rakastuu toiseen ihmiseen se ei ole syy erota silloin ei käyttäydy kuin oikea kristitty.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Raamatun kohtien mukaan kirjoitin yllä olevan. Jos esim eroaa kumppanistaan sen takia että ei tykkää enää tai rakastuu toiseen ihmiseen se ei ole syy erota silloin ei käyttäydy kuin oikea kristitty.
Ymmärrän, että se on synti. Valitettavasti syntiin syyllistyvät myös uudestisyntyneet kristityt. Synti on eri asia kuin Kristuksesta luopuminen. Jos uskova tekee syntiä tai pahimmillaan aviorikoksen, Jumala ei ihmistä hylkää eikä se tarkoita Kristuksesta luopumista. Yksittäinen synti ei tee ihmisestä Kristuksen hylkääjää. Ymmärrätkö eron?
- Anonyymi
En tarkoittanut sitä että Jumala hylkää ihmisen mutta jos ottaa avioeron heppoisin perustein ja ne eivät ole raamatun mukaiset niin se on tahallinen ja tietoinen synti.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En tarkoittanut sitä että Jumala hylkää ihmisen mutta jos ottaa avioeron heppoisin perustein ja ne eivät ole raamatun mukaiset niin se on tahallinen ja tietoinen synti.
Olen samaa mieltä kanssasi. Avioliitto ja avioero ovat vakavia asioita.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ymmärrän, että se on synti. Valitettavasti syntiin syyllistyvät myös uudestisyntyneet kristityt. Synti on eri asia kuin Kristuksesta luopuminen. Jos uskova tekee syntiä tai pahimmillaan aviorikoksen, Jumala ei ihmistä hylkää eikä se tarkoita Kristuksesta luopumista. Yksittäinen synti ei tee ihmisestä Kristuksen hylkääjää. Ymmärrätkö eron?
Kaiken saa kyllä anteeksi mutta uudestisyntymisen merkki on että vanhurskaus lisääntyy ja synti vähenee. Hedelmistä tunnistaa kenessä Pyhähenki on. Avionrikkominen oikeuttaa avioeroon kun toisessa ei ole uskollisuuden hedelmää. Synti häiritsee yhteyttä Jumalaan. Aika harva pettäjä löytää takaisin Jumalan yhteyteen (toivoa kuuluu aina että löytäisi). Avionrikkominen on aika paatumuksellinen synti. Siihen liittyy aika monen synnin ketju. Jokainen ajatus pettämisestä jolle sydän sanoo kyllä on jo synti. Lisäksi se kaikki välinpitämättömyys omaa kumppania kohtaan.
- Anonyymi
Matteus 5:28 Mutta minä sanon teille jokainen joka katsoo naista niin että alkaa himoita häntä on sydämmessään jo tehnyt aviorikoksen hänen kanssaan.
Ajatuksissa tehtyjä syntejä on varmasti aika monella ihmisellä kukaan ei voi alkaa toista osoittelemaan sormella. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kaiken saa kyllä anteeksi mutta uudestisyntymisen merkki on että vanhurskaus lisääntyy ja synti vähenee. Hedelmistä tunnistaa kenessä Pyhähenki on. Avionrikkominen oikeuttaa avioeroon kun toisessa ei ole uskollisuuden hedelmää. Synti häiritsee yhteyttä Jumalaan. Aika harva pettäjä löytää takaisin Jumalan yhteyteen (toivoa kuuluu aina että löytäisi). Avionrikkominen on aika paatumuksellinen synti. Siihen liittyy aika monen synnin ketju. Jokainen ajatus pettämisestä jolle sydän sanoo kyllä on jo synti. Lisäksi se kaikki välinpitämättömyys omaa kumppania kohtaan.
Ymmärrän ja olen samaa mieltä sinun kanssasi tuosta kaikesta. Avioero voi tapahtua myös muuten kuin pettämisen kautta. Syitä on monia. Jumala haluaisi olla jokaisen ihmisen Isä hengellisessä mielessä. Sen edellytys on se, että ihminen ottaa Jeesuksen Kristuksen vastaan henkilökohtaisena Vapahtajaan. Jumala tahtoo, että jokainen ihminen kääntyisi synnin teiltä ja tulisi Hänen luokseen, joka on tie, totuus ja elämä sekä ainoa tie Taivaaseen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kaiken saa kyllä anteeksi mutta uudestisyntymisen merkki on että vanhurskaus lisääntyy ja synti vähenee. Hedelmistä tunnistaa kenessä Pyhähenki on. Avionrikkominen oikeuttaa avioeroon kun toisessa ei ole uskollisuuden hedelmää. Synti häiritsee yhteyttä Jumalaan. Aika harva pettäjä löytää takaisin Jumalan yhteyteen (toivoa kuuluu aina että löytäisi). Avionrikkominen on aika paatumuksellinen synti. Siihen liittyy aika monen synnin ketju. Jokainen ajatus pettämisestä jolle sydän sanoo kyllä on jo synti. Lisäksi se kaikki välinpitämättömyys omaa kumppania kohtaan.
Hienoa ja Jumalalle kiitos, että sinunlaisiasi ihmisiä on olemassa ja täällä palstalla kirjoittamassa. Kiva tavata muita uskovia täällä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Matteus 5:28 Mutta minä sanon teille jokainen joka katsoo naista niin että alkaa himoita häntä on sydämmessään jo tehnyt aviorikoksen hänen kanssaan.
Ajatuksissa tehtyjä syntejä on varmasti aika monella ihmisellä kukaan ei voi alkaa toista osoittelemaan sormella.Kaikki lähtee ajatuksista tai "sydämestä".
- Anonyymi
Samat sanat myös sinulle klo:18:47🙂
T:ap
- Anonyymi
Erotkaa kirkosta. Vitun riistoa ja hyväksikäyttöä!
Ihmisiä eroon ja menee naimisiin kokoajan. Ihmisiä alistetaan jos jotain tehny väärin. No ne LAHKOT on yksiä vitun paskaläjiä!
Rahaa ne palvoo.
Vain laki käy! Ei satuolennot!- Anonyymi
Miksi? Uskoa voi ilman kirkkoa ja lahkojakin.
- Anonyymi
Ei sinun ole pakko uskoa jos et tahdo mutta et voi toisiltakaan uskoa viedä.
Jeesus ei ole minulle mikään satuolento hän on lihaa ja verta ja hyvinkin elossa oleva.
Alistaminen on väärin.
Se on tämä aika että ihmiset eroavat mutta se ei läheskään aina ole Jumalan tahto. - Anonyymi
Ikävää, että rinnastat kirkkoja, kristillisiä suuntauksia ja lahkoja toisiinsa. Eri asioita.
- Anonyymi
En rinnasta.
- Anonyymi
Uskonto rikkoo ihmisoikeuksia
Kirkosta erotus avioeron takia
https://youtu.be/OAodra2AnPI- Anonyymi
Ei pidä paikkaansa. Jehovan todistajat ei tarkoita mitään kristillistä kirkkoa. Mihin tämän perustat?
- Anonyymi
Harvat pelastuvat kannattaa miettiä onko itse heidän joukossaan. Jumalan kädessä elämämme on ja kun turvaamme Jumalaan niin kuolemaakaan ei tarvitse pelätä.
- Anonyymi
Lestadiolaisuus, Jehovan todistajat ja mormonit ovat vääräuskoisia
Onko oikein erottaa kirkosta jos nainen ottaa verensiirron pelastaakseen henkensä? - Anonyymi
Ei ole oikein minun mielestäni.
Markus 3:4 ja kysyi sitten fariseuksilta kumpi on sapattina luvallista tehdä hyvää vai tehdä pahaa pelastaa ihmishenki vai tappaa ihminen? T:ap - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lestadiolaisuus, Jehovan todistajat ja mormonit ovat vääräuskoisia
Onko oikein erottaa kirkosta jos nainen ottaa verensiirron pelastaakseen henkensä?Lestadiolaisuus on yksi luterilaisen kirkon sisällä vaikuttavista herätysliikkeistä eikä ole rinnastettavissa ei-kristillisiin Jehovan todistajiin eikä mormoneihin.
- Anonyymi
En koe että verensiirto olisi paha asia koska sillä pystytään pelastamaan ihmishenkiä.
Eri uskon lahkoilla on monenlaisia kieltoja mitä eivät saa tehdä en tiedä mistä ne ovat tulleet ovatko ne ihmiset ymmärtäneet sanan paikat väärin en tiedä. Jumala on se johon uskoa turvata ja luottaa ja hänen sanansa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En koe että verensiirto olisi paha asia koska sillä pystytään pelastamaan ihmishenkiä.
Eri uskon lahkoilla on monenlaisia kieltoja mitä eivät saa tehdä en tiedä mistä ne ovat tulleet ovatko ne ihmiset ymmärtäneet sanan paikat väärin en tiedä. Jumala on se johon uskoa turvata ja luottaa ja hänen sanansa.Tietääkseni vain Jehovan todistajat kieltävät verensiirron, koska uskovat, että sielu on veressä. Tämä on verensiirron kiellon taustalla. En ole kuullut minkään luterilaisen kirkon herätysliikkeen näin tekevän.
- Anonyymi
Periaatteessa olen samaa mieltä aloittajan kanssa. Avioliitto on vakava asia ja tarkoittaa tahtomista olla ja pysyä yhdessä muuttuvista tilanteista ja tunteista huolimatta. Uskon myös, että ihmiset ja yhteiskunta voisi paremmin, jos ne avioliittolupaukset pidettäisiin. Miehen ja naisen välinen avioliitto on yksi vanhimmista ellei vanhin instituutio ja tarkoitettu yhteiskunnan kulmakiveksi.
Ymmärrän kuitenkin, että eroja tapahtuu painavista syistä. Ei ero varmasti koskaan helppo asia ole. Ero on periaatteessa syvimmässä merkityksessä hylkääminen, vaikka "jatkettaisiin ystävinä" ja yhteisten lasten vanhempina. Nuo litaniathan usein kuulee vastaeronneilta. Toki osa eroista on sopuisia.
Itse ajattelen niin, että kannattaa tehdä kaikki mahdollinen avioliiton eteen vaikeimmissakin tilanteissa; parisuhdeterapia, perheneuvonta, avioliittoleirit, parisuhde/avioliitto-oppaat, avioliiton säännöllinen hoitaminen ja puolison huomioiminen läpi suhteen.
Luulen myös, että osa eroista johtuu ihan siitä, ettei ymmärretä avioliiton merkitystä. Ei tunneta itseään eikä puolisoaan eikä nähdä tarpeeksi vaivaa suhteen eteen. Moni ero olisi sillä jo estetty, että ihmiset olisivat vähemmän itsekkäitä. - Anonyymi
Ai pitää vai? Kunnes kuolema erottaa, jotkut on sitten totakin tulkinneet hieman toisin ja avittaneet käskyn noudattamista.
- Anonyymi
Periaatteessa pitää pysyä aviopuolison rinnalla eikä saa puolisoa hylätä. Moni eronnut on sanonut, että avioero on pahempi asia kuin kumppanin kuolema. Se mielestäni kertoo siitä hylkäämisen jättämästä haavasta aika paljon ja siitä, miten vakava asia (myös Jumalan mielestä) avioero on.
Tosin uskon myös, että Jumala on armollinen ja myös uusien alkujen Jumala. Joskus ero on pienempi paha kuin yhdessä jatkaminen. Joskus niitä välineitä jatkaa yhdessä ei vaan ole.
Jos joku on eronnut eikä yhteenpaluu ole mahdollista entisen kumppanin kanssa syystä tai toisesta, uskon, että Jumala haluaa antaa ihmiselle myös uuden mahdollisuuden ja uuden onnen toisen ihmisen kanssa. - Anonyymi
Olen itse saanut sellaisen käsityksen että jos hylkää kumppaninsa toisen takia niin se ei ole hyväksyttävää. Sehän olisi aviorikos koska aviorikokseen syyllistyy jo pelkällä ajatuksella. Avioeroa ei voi ottaa jos se ei ole raamatun ohjeiden mukainen.
Aloituksella ei yritetä ketään alistaa. Nykyaika ihmiset eroavat liian helposti he ovat unohtaneet niin myötä kuin vastamäessä vihkikaavan ohjeen tai eivät vain välitä. Niin tuo eräs kirjoitti että kumppanilla oli mielenterveys ongelmia ja jos jollain on parisuhteessa väkivaltaa nekään eivät vielä ole syitä että voisi erota. Raamatun mukaan haureus on ainut syy jonka takia saa erota siinähän oli sellainen asia tapahtunut joten he ovat saaneet raamatun mukaan silloin erota.
Olin edellis iltana ajatellut tästä on jo aikaa että saan tehdä niin kuin haluan niin Jumala näytti unessa tahtonsa miten kävisi jos niin tekisin. Jonkin aikaa jahkailtua asian kanssa päätin että Jumalan tahto on parempi tässä asiassa.
Itse olen miettinyt joskus eroamista mutta se on väärin ja haluan pysyä avioliitossani minulla ei ole mitään raamatullista oikeutta avioeroon. Ajatukset erosta ovat haihtuneet mielestäni koska minulla on kaikin puolin hyvä aviomies eikä eroon ole mitään syytä. Synti johon minä syyllistyin oli ajatuksellinen joka synti on jo sekin mutta kun ei märehdi niitä asioita jotka lisäävät ikävän tunnetta niin siitä harha tunteesta toista ihmistä kohtaan pääsee irti. Jumalan armo ja voima siinä tietenkin suurimmasti auttaa.
- Anonyymi
Minä en eroa kun/jos löydän vaimon. Se on varmaa.
- Anonyymi
Sä oletkin semmoinen ihana höpönassukka! :)
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sä oletkin semmoinen ihana höpönassukka! :)
Sellaisesta höpöhassusta luopuminen kuin tuleva vaimoni on niin se ei tule kuuloon, hajuun, lämpöaistiin, näköön eikä tuntoon eikä varmaan kuudenteen aistiinkaan. Kun hänellä on ihan mahdottoman lämmin sydän ja sitten saa minun sydämenikin iloitsemaan. Voi jos semmosta satuttaisin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sellaisesta höpöhassusta luopuminen kuin tuleva vaimoni on niin se ei tule kuuloon, hajuun, lämpöaistiin, näköön eikä tuntoon eikä varmaan kuudenteen aistiinkaan. Kun hänellä on ihan mahdottoman lämmin sydän ja sitten saa minun sydämenikin iloitsemaan. Voi jos semmosta satuttaisin.
Kaksi höpönassua on ihana yhdistelmä. Voi höpönassuilla sitten yhdessä. Semmoisella höpönassuilulla ei olekaan sitten mitään rajaa! :)
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kaksi höpönassua on ihana yhdistelmä. Voi höpönassuilla sitten yhdessä. Semmoisella höpönassuilulla ei olekaan sitten mitään rajaa! :)
Joo, olisipa minulla oma höpönassuinen vaimo. Olisi kivaa kun saisi häntä rakastaa. Varmaan olet itse ihan semmoinen jollekin. Ehkä minulle, öitä sinulle.
- Anonyymi
Aloittaja ei ole tehnyt näitä höpönassu kirjoituksia. T:ap
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aloittaja ei ole tehnyt näitä höpönassu kirjoituksia. T:ap
Niinkun sinulla on jo höpönassu niinkuin aloituksessa kerroit. Tällä joka kirjoitti kanssani ei ole varmaan, eikä minullakaan ole. Meillä ei ole.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niinkun sinulla on jo höpönassu niinkuin aloituksessa kerroit. Tällä joka kirjoitti kanssani ei ole varmaan, eikä minullakaan ole. Meillä ei ole.
Höpönassukommentit kirjoitti höpönassujen ja höpönassuilun kuningatar. Tosin höpönassujen kuningatarellakin on erittäin vakava ja asiallinen puolensa. Elämään kuitenkin kuuluu myös höpönassuilu. ;)
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Höpönassukommentit kirjoitti höpönassujen ja höpönassuilun kuningatar. Tosin höpönassujen kuningatarellakin on erittäin vakava ja asiallinen puolensa. Elämään kuitenkin kuuluu myös höpönassuilu. ;)
Minä haluaisin löytää sen Höpönassujen kuningattaren. Haluaisin ja tahdon löytää. Joo en minäkään jaksa aina höpönassuilla. Aika usein, iltaisin haluaisin puhua vakavasti asioista höpönassuisen vaimon kanssa.
- Anonyymi
Nih, eikä vain siksi että lapset saa pitkiä nimiä: http://www.mtvtekstikanava.fi/new2008/txt/112-01.htm
- Anonyymi
Väkipakko ja väkiviina = ♡
- Anonyymi
Vai niin. Mitäs jo haluaa olla yhdessä? Oletko unohtanut sellaisen vaihtoehdon kokonaan? On se kurjaa, jos aina vain pitää, joutuu ja on pakko, niin kyllä vähemmästäkin elämä heittää häränpyllyä :D
- Anonyymi
Todella toivon, että moni haluaisikin. En ole aloittaja mutta komppaan sun kommenttia täysin. Onnittelen, jos olet löytänyt hyvän puolison ja olet onnellinen! Toivon, että olen joskus samassa tilanteessa kuin sinä. ;)
- Anonyymi
Et ole lukenut ketjua kokonaan. Lueppas tuo klo:18:25
T:ap - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Et ole lukenut ketjua kokonaan. Lueppas tuo klo:18:25
T:apEnpä ollutkaan lukenut tarpeeksi tarkasti. Ihanan pikku viestin siellä olit laittanut hyvinkin positiivisessa mielessä. ;)
- Anonyymi
Sanoihin ei kannata takertua olet ymmärtänyt aivan väärin aloituksen.
Aloituksessa on kyse juuri halusta olla toisen kanssa omasta vapaasta tahdosta. En ole luovuttaja. Härän pyllyä tästä ei saa tekemälläkään.
T:ap - Anonyymi
No hyvä kun luit.
T:ap - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sanoihin ei kannata takertua olet ymmärtänyt aivan väärin aloituksen.
Aloituksessa on kyse juuri halusta olla toisen kanssa omasta vapaasta tahdosta. En ole luovuttaja. Härän pyllyä tästä ei saa tekemälläkään.
T:apPidän julistavasta sävystäsi, aloituksessa siis. Kyllä uskovissa naisissa on sitä jotain. ;)
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 723033
- 552675
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322295- 792168
- 951976
- 361793
- 121566
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171517Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil301360Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?291329