Olen syönyt nyt yhden kierron clomeja (kp 3-7) ja teroluteja (kp 16-25) yhdessä. Lääkäri ei määrännyt ultrassa käyntiä. Testasin sitten apteekin ovulaatiotesteillä otollisinta päivää, mutta ei merkkiäkään ovulaatiosta. Voiko ovulaatio olla ennen tai jälkeen kp 9-14 päivän? Voiko hormoonit aiheuttaa sen että tulos ei näy? Ja voiko ovulaatio tapahtua ennen tuota kp9 kun mun menkatkin on kymmenpäiväset? Pitäisikö minun varata yleiseltä puolelta ultra ensi kierrossa, jotta asia varmistuu?
Clomit ja ovuulaatiotesti
Toimiiko?
3895
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ovulaation ajankohta riippuu siitä, minkä pituinen kk-kierto on. Ovulaatio on yleensä 14 vrk ennen kuukautisten alkamista. Itse olen bongannut ovulaation kp 17 ja jopa kp 23. Mulla pitkä kierto (30-34 joskus jopa 37).
Olen ymmärtänyt, että clomien yhteyteen pitäisi liittää ultrat, jotta nähdään miten lääke on vaikuttanut.
clomit voi vaikuttaa ja saa ovulaatiotestistä
väärän vastauksen...ovulaatio voi myös heitellä
varsinkin pco:ta olevalla. Mulla kierto 31-33 ja ovis tapahtuu 16-20 välillä,riippuu kierrosta!!!
ultraus tai verikokeet vahvistavat asian....
T:psk
Hei!
söin joskus syksyllä clomeja ja teroluttia mutta ensimmäisen inseminaation jälkeen minulle sanottiin jotta en saa syödä clomeja ja teroluttia samalla kierrolla. nyt siis pelkät clomit käytössä.