Ostin juuri uuden diesel Focuksen (vm.05). Moottorin venttiilikopan päällä ohjekirjan kuvan mukaan pitäs olla tämmönen koko moottoria päältäpäin peittävä suojakotelo. Kone ilman tätä suojakoteloa melko "rujon näkönen". Kertoivat liikkeeltä että suojan pois jättäminen on seurausta paloturvallisuusmääräysten tiukkenemisesta.
Onko kukaan muu törmännyt suojan "puuttumiseen"?
Mites muille ko. homma on kenties perusteltu?
Onko kukaan muu törmännyt suojan "puuttumiseen"?
Mites muille ko. homma on kenties perusteltu?
Vastaukset 4
Vanhimmat
juu ei löydy C-Maxin vastaavan moottorin päältä suojaa. 2.0 TDCin päällä suoja kylläkin on.
Puuttumiselle en saanut mitään selostusta hullosta. Kiinikkeet (kumityynyt) kylläkin löytyy.
Esim. Citikan 1.6 HDi (sama moottori) on kylläkin tuo suoja. Niin kai myös Peugeotilla.
Se suojamuovi ei kuulu Trend malliin mutta kaikissa Ghia malleissa se on vakiona. Mutta mitä sillä muovilla tekee kun ei se ole kun koriste, hyötyä siitä ei ole mitään koska pölyyntyy se kone kuitenkin vaikka siinä se muovi olisikin.
Tällä suojamuovilla on tarkoitus vaimentaa tai suunnata melua. Siksi nykyautoissa on joidenkin mielestä koristeelliset koteloinnit koneiden, varsinkin dieseleiden päälle rakennettu. Se mikään pölysuoja ole!
Voorti vaan säästää valmistuskustannuksia muutaman euron jättämällä tämän suojan pois. Mutta eipä ole tullut turhaan peltisen meluisan auton maine.
Kummasti ne vaan kovapäisille menee kaupaksi,
Jesh, Peltorit saa peruspulkan ostaja kaupanpäälle. Tai jos nuukalla tuulella sattuu maahantuoja olemaan niin eareja löytyy hanskalokerosta.
Kas kun ei perusmalleissa ole jätetty taka-äänenvaimentajaa pois.