Tarkotus olisi laittaa vessan seiniin uusi kaakeli vanhan päälle, eli pysyykö parhaiten saneerauslaastilla vaiko liimalla, vai jopa molemmat, eli liima ensin ja antaa kuivua, sitten laastilla??
Vanhan laatan päälle laattaa
Jermu
41683
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
laatottaa yöks!
jos vain vanhat laatat on kunnolla kiinni... siis saneerauslaastilla tai liimalla.. kummin vain
Hio vanhojen laattojen pinnasta pahin kiilto pois hiomapaperilla, puhdista pölyt hyvin pois ja kiinnitä uudeta laatat sanerauslaastilla. Pysyy.
Onko muuten kyse vessasta vai kylppäristä ?
Jos kyseessä kylppäri (siis märkätila), niin onko varma, että vesieristykset ovat kunnossa ?
teet remonttilaastista hyvän vetkeän litkun, jonka pensselöit vanhojen laattojen päälle. sen kuivuttua(n.2 tuntia) hiot kivellä ja rupeat laatoittaan. Jos et ole varma kosteus eristeistä, pistä kiilto:n kosteussulkua. Senkään ei tarvi kuivaa kun korkeintaan puolituntia.
Tiesitkö muuten että kun aloitat laatoituksen,niin lähe se vatupassin päältä laatoittaan. Pönkööt passin laattapakettien päälle niin että pystyt aloittaan toiselta laattariviltä. laatat pysyy ilman tukea seinässä kun ne on saaneet olla passin päällä puolituntia. seuraava seinä aloitetaan sitte niin että passi tulee edellisten laattojen alle. tulee todella suorat linjat, kun vielä käännät passia ympäri ettei sama pää ole aina samalla puolella. vaikeasti selitetty mutta totta.
teen laatoituksia töikseni.