Suunnitteilla on toimintaloma Italiaan Gardajärvelle. Tarkoitus olis matkailla junalla Milanoon, Venetsiaan, Veronaan ym. Desenzano on sopivasti junaradan varrella, joten siitä on helppo kulkea ympäriinsä. Gardasta pääsee kyseisiin paikkoihin ilmeisesti Veronan kautta. Millaiset kulkuyhteydet Gardasta on Veronaan. Kuinka usein bussit kulkee, kauanko matkoihin menee aikaa?
Desenzano vai Garda
kulkuyhteyksistä kiinnostunut
4698
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Garda järvelle pääsee myös helposti menemällä Roveretoon junalla. Roveretosta on n. 20-25 km riva del gardaan, rivassa on paljon hotelleja ym. Busseja kulkee hyvin rovereto-riva välillä.
Rovereto on verona-innsbruck radan varressa.
jos haluat juuri Gardan kaupunkiin, sinne ja takas pääsee bussilla monesti päivässä veronasta.
Ajo matkaa ja aikaa en muista. olisiko jotain puolen tunnin ja tunnin välissä? Busseja kulkee hyvin ja ovat jopa ajoissa.
Desenzanosta ei osaa sano juuri mitään.
Suunnitelmissa on ollut juuri Gardan kaupunki sekä Desenzano, lähinnä lyhyempien matkojen takia. Tarkoitus olis reissata paljon ympäriinsä, joten ei jaksais kuluttaa pitkiä aikoja siihen että pääsee oikeiden kulkuyhteyksien läheisyyteen. Riva vaikuttaa mukavalta paikalta, mutta matkaa taitaa olla turhan paljon järven eteläpäähän, josta junat menee.
Ehdottomasti Desenzano jos valintaperuste on kulkuyhteydet. Desenzanosta pääset junalla ja bussilla eteenpäin. Junalla suunnat Milano tai Venetsia. Bussilla kätevästi ja halvalla n. 1,5 euroo Veronaan.
Itse asiassa Rovereto on itäänpäin Rivasta.
Matkaa on 20-25km. Eli junaan päästäkseen ei tarvitse aina mennä järven eteläpuolelle.
Järven pohjoispuolella on komeammat maisemat kuin etelässä.