Omenapuun pölytys

Anonyymi

Kyselin omenapuita eräästä puutarhamyymälästä. Minua oli neuvottu, että pitää olla ainakin yksi hyvä pölyttäjäpuu, kun aiomme istuttaa 3 kpl puita. Puutarhamyymälän myyjä sanoi, että ei Suomessa ole kuin yksi omenapuulajike, joka tarvitsee pölyttäjän (muistaakseni Sariola). Onko todella niin, että mitkään muut puut eivät tarvitse pölyttäjää omenoiden saamiseksi ?

3

571

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suurin osa omenanpuulajikkeista tarvitsee pölyttäjän, mutta jotkut selviävät omalla pölyllä toiset taas tarvitsevat naapuria apuun. Harlamovlski tekee todenäköisesti hedelmää ilman mitään polyä.
      Hyvinä pölypuina pidetään Valkeaa Kuulasta, Sävstaholmia ja Harlamolvski on kohtalainen pölypuu.
      Itse olen sitä mieltä että, kannattaa ennen kaikkeaa katsoa ja valita talvenkesvävät lajikkeet. Uusia kotimaisia lajikkeita en suosittele, mutta vanhat kotimaiset ovat kunnollisia, esim, Lavia. Tosin Lavia kasvaa vuosien saatossa valtavaksi. Venäläiset lajikkeet sopivat enkä parhaiten kotiviljejyyn.

    • Anonyymi

      Luvia pölyttää paremmin kuin Lavia.

    • Anonyymi

      Lehtonen, omenapuu viljely opaassa on kirjoitettu: Sariola täysin itsemarto, kehttää heikkoa siitepölyä.
      Suislep (virolainen lajike) siitepölyn itävyys 90 % itsepölyttävä.
      Grenman. siitepöly tasaista ja hyvin itävää, 82%
      Sävstaholm, siitepöly hyvää, itävyys 80-95%
      Omenapuuta valittessa on järkevää katsoa sellaisia lajikkeita, jotka eivät ole kovin alttiita hedelmäruvelle. Venäläisiä ruvettomia omenapuita myydään Siloposki-tuotenimellä. Mutta eivät kaikki Siloposket ole täysin rupivapaita. Siloposken Aurinkoinen, siis Solnyshko tuottaa ihania herkkuomeinoita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      76
      3621
    2. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      33
      2979
    3. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      77
      2676
    4. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2644
    5. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      19
      2395
    6. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      52
      2272
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      56
      1911
    8. Oletko uhriutuja?

      vaikka itse olet rääkännyt toista ja aiheuttanut ties mitä toiselle.
      Tunteet
      58
      1746
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      15
      1702
    10. KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!

      Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola
      Suomalaiset julkkikset
      11
      1653
    Aihe